ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΜΠΑΣΚΕΤ

Θρύλου αυτοκτονία

Eνα δικό του παιχνίδι έχασε η ομάδα γυναικών του Ολυμπιακού που μέχρι  το 33 κέρδιζε με 11 πόντους, αλλά κατάφερε, ελέω των διαιτητών που άφησαν τις Τουρκάλες να παίζουν ξύλο  συν την απίστευτη ευστοχία τους στα τρίποντα να πάρουν  τη νίκη με  80-74.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο  στις αρχές της αναμέτρησης με τις Τουρκάλες να έχουν ελαφρύ προβάδισμα (8-11).  Οσο πέρναγαν τα λεπτά ,ο Ολυμπιακός “έσφιγγε” την άμυνα του και βρίσκοντας λύσεις στην επίθεση από Τζόνσον-Τόμας-Σπυριδοπούλου και Σωτηρίου, μπόρεσε να κάνει ένα σερί 11-0 για το 19-11.  Ωστόσο αυτό το σερί δεν είχε  συνέχεια και η Χατάι “έκλεισε” την περίοδο στο μείον δύο  (23-21),με τρίποντο της Σνίτσινα.

Η δεύτερη περίοδος ήταν πολύ πιο ισορροπημένη. Ο Ολυμπιακός  ξέφυγε με +3 (29-26) ,αλλά η Γουίλαμς  ήταν πραγματική φωτιά στην επίθεση και με σερί  πόντους έφερε μπροστά την Τουρκική ομάδα (29-31).  Οι “Ερυθρόλευκες” , όμως είχαν πλουραλισμό στην επίθεση, βρήκαν ισορροπία με Σπυριδοπούλου  και Σωτηρίου με το πρώτο ημίχρονο να βρίσκει μπροστά τα Κορίτσια του Θρύλου με 39-38.

Η τρίτη περίοδος ήταν καθαρά “Ολυμπιακή”.  Αν και στο πρώτο δίλεπτο το σκορ΄ήταν 41-44, ο Ολυμπιακός με πολύ καλή άμυνα αλλά και  λύσεις στην επίθεση από Σπυριδοπούλου-Τόμας και Σταμάτη,έκανε ένα σερί  14-0 για το 55-44 .. Η διαφορά έφτασε και στο +14( 62-48) με την περίοδο να “κλείνει” στο 62-53.

Στην 4η περίοδο  το ματς έγινε ντέρμπι.. Με την ανοχή των διαιτητών που άφηναν ατιμώρητο το ξύλο των παικτριών της Χατάι , αλλά και την απίστευτη ευστοχία τους στα τρίποντα ιδιαίτερα της Σνίτσινα  και ένα τρελό της Ουίλιαμς  καταγράφηκε ένα ε΄να σερί 2-17 με το 66-55 να μετατρέπεται σε 68-71.

Η Τόμας αστόχησε σε τρίποντο και η Μπασαράν με σουτ από τα 6 μέτρα “τελείωσε” το παιχνίδι (68-73). Με το τελικό 76-80 να διαμορφώνεται ύστερα απο ένα γαιτανάκι βολών στα τελευταία δευτερόλεπτα μιας και όσα φάουλ και να έκαναν οι Πειραιώτισσες οι κοπέλες της Χατάι δεν έχαναν την ψυχραιμία τους.