Θρύλος «4Χ4»!

Πανεύκολα ο Ολυμπιακός επικράτησε 3-0 της Νίκης Αιγινίου διευρύνοντας το απόλυτο στις τέσσερις πρώτες αγωνιστικές.

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε ο  εκπληκτικός Ολυμπιακός την αναμέτρησή του με την Νίκη Αιγινίου.

Οι «ερυθρόλευκοι αποδίδοντας εξαιρετικά, επικράτησαν πανεύκολα με 3-0 σετ (25-16, 25-15, 25-21) για την τέταρτη αγωνισιτκή της Volley League  στο κεκλεισμένων των θυρών «Μελίνα Μερκούρη» διευρύνοντα ςτο απόλυτό τους, χωρίς να έχουν χάσει ούτε σετ

Η ομάδα του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ πρόσθεσε μια ακόμα καλή εμφάνιση στο ενεργητικό της αποδίδοντας κατά διαστήματα πολύ όμορφο βόλεϊ και πλέον το ενδιαφέρον στρέφεται στις Ευρωπαϊκές υποχρεώσεις που αρχίζουν την προσεχή Τετάρτη στην Τουρκία. Οϊβάνεν, Μπέμε και Αλεξίεφ τελείωσαν τον αγώνα με 18, 17 και 15 πόντους αντίστοιχα.

Κυρίαρχος από την αρχή

Οι «ερυθρόλευκοι»  άρχισαν δυνατά τον αγώνα παίρνοντας από νωρίς ένα προβάδισμα και πήγαν προηγούμενοι στο πρώτο τεχνικό τάιμ-άουτ με 8-5. Ο πιο εντυπωσιακός σε εξέλιξη πόντος σημειώθηκε από τον Μπέμε  για το 10-6 με τους παίκτες του Μουνιόθ να διευρύνουν το προβάδισμα σε 16-10. Ο Γερμανός κεντρικός ήταν αυτός που με καρφί και άπιαστο σερβίς στη συνέχεια έκανε το 23-16 και 24-16 για να λήξει το πρώτο σετ 25-16 με λάθος των φιλοξενούμενων.

Παράσταση για ένα ρόλο και το δεύτερο σετ με τον Ολυμπιακό να κάνει γρήγορα το 8-4 και το 16-10. Ο Γιώργος Πετρέας διαμόρφωσε το 20-11 και ο ίδιος μετά από λίγο σταμάτησε τους αντιπάλους με μπλοκ για το 22-12 ανεβάζοντας τη διαφορά στους δέκα πόντους. Ο Οιβάνεν με καταπληκτικό πλασέ έκανε το 25-15 τελειώνοντας το σετ σε 25 λεπτά

Ασταμάτητος και στον ίδιο υψηλό ρυθμό συνέχισε ο Ολυμπιακός και στο τρίτο σετ. Το 5-2 έγινε 6-5 από τους φιλοξενούμενους ωστόσο οι  «ερυθρόλευκοι»  έδειξαν σοβαρότητα κάνοντας σαφές στους αντιπάλους τους ότι θέλουν να τελειώσουν τον αγώνα χωρίς καμία απώλεια σε σετ. Το 25-21 του τρίτου σετ έδωσε την τέταρτη νίκη στο πρωτάθλημα στον Ολυμπιακό ο οποίος συνεχίζει αήττητος και χωρίς να έχει χάσει σετ μέχρι τώρα.

Πριν την έναρξη της αναμέτρησης κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη των θυμάτων από τις καταστροφικές πλημμύρες.

Τα σετ: 25-16 (24΄), 25-15 (26΄), 25-21 (25΄)

1ο σετ: 8-5, 16-10, 21-14, 25-16

2ο σετ: 8-4, 16-10, 21-12, 25-15

3ο σετ: 8-5, 16-14, 21-18, 25-21

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μουνιόθ): Οϊβάνεν 18 (15/24 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πετρέας 8 (5/8 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ), Μπέμε 17 (11/12 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Ντρίζγκα 1 (1 άσσος), Αλεξίεφ 15 (14/17 επ., 1 άσσος), Ράουβερντινκ 2 (2/10 επ.),  Στεφάνου -λ (91% υπ., 73% αρ.), Χριστοφιδέλης, Ρουμελιωτάκης 2,  (2/3 επ.), Ζουπάνης 1 (1/1 επ.),  Στιβαχτής,

Νίκη Αιγινίου (Στραντζαλης): Δημητριάδης, Παπαλεξίου 4, Μαυροβουνιώτης 10, Ντίνας 5, Κοιτζάντα 2, Στρούγκαρ 9, Ράτζκοβιτς -λ (55% επ., 41% αρ.) Παπάζογλου 5.