Θρύλος με αβαντάζ!

Παρελθον αποτελούν ξεκάθαρα οι δύο σερί ήττες στην Euroleague για τον Ολυμπιακό, ο οποίος νίκησε με έναν εξαιρετικό Σπανούλη την Εφές (89-82) κι εξασφάλισε μαθηματικά το αβαντάζ έδρας στα πλέι οφ της διοργάνωσης.

Αυτο που ηθελε ο Ολυμπιακός το πήρε. Το πλεονέκτημα έδρας είναι και μαθηματικά σε ερυθρόλευκα χέρια.

Το ξεκίνημα ήταν ιδανικό για τον Ολυμπιακό.

Με φλογερο τον Μιλουτίνοφ, οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν γρήγορα με 9-2. Παρά την αντίδραση της Εφές, ο Ολυμπιακός δεν έχασε τον έλεγχο και η πρώτη περίοδος έκλεισε με double σκορ (30-15).

Διαφορετική ήταν η εικόνα από το  ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου. Εκει που αντέδρασε η Εφές και βρήκε σερί 10-0 για το 45-40 και τελικά το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 49-42 και τον Ολυμπιακό να έχει δεχθεί 27 ποντους σε 10′.

Ακόμη περισσότερο μείωσαν οι Τούρκοι (53-51) με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, αλλά κάπου εκεί ανέλαβε ο Kill Bill! O αρχηγός είχε δυο ασίστ και δυο γκολ-φάουλ για σερί 9-0 που… αποκατέστησε την τάξη. Οι «ερυθρόλευκοι» επέβαλαν το ρυθμό τους, ο Μιλουτίνοφ κάρφωνε ασταμάτητα και η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με σκορ 70-57.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο είχαμε… γκραν γκινιολ!

Η Εφές είχε ξανά λύσεις και μείωσε σε 80-76, αλλά ο Μάντζαρης βρήκε πολύ σημαντικό τρίποντο ως απάντηση. Παρότι η τουρκική ομάδα παλεψε καο εφτασε μεχρι το 85-82, 1:25 πριν από το τέλος, ο Πρίντεζης έβαλε μία βολή για το 86-82 και ακολούθησε άστοχο τρίποντο του Σίμον. Ο Σπανούλης με δικό του τρίποντο έδωσε τη χαριστική βολή στους Τούρκους για το τελικο 89-82.

Τα δεκάλεπτα: 30-15, 49-42, 70-57, 89-82.

ΠΡΟΣΕΛΕΥΣΗ: Δεν ήταν πολλοί οι οπαδοί του Ολυμπιακού που βρέθηκαν στο ΣΕΦ για το ματς με την Εφές, περίπου 6.500 θεατές βρέθηκαν στις εξέδρες για να υποστηρίξουν τους ερυθρόλευκους.

ΔΙΑΙΤΗΤΕΣ: Πέρεθ Πέρεθ (Ισπανία), Κόλιενσιτς (Μαυροβούνιο), Ντιφαλά (Γαλλία).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): ΜακΛιν 2, Παπαπέτρου 17 (6/7 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Σπανούλης 17 (6/11 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 2/3 βολές, 5 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 4 λάθη), Μιλουτίνοφ 20 (8/9 δίποντα, 8 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς 7 (1), Τιλί 6 (2), Πρίντεζης 11 (8 ριμπάουντ), Μάντζαρης 5 (1 τρίποντο, 5 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Ρόμπερτς 4 (4/4 βολές), Τόμπσον.

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): ΜακΚάλουμ 6 (3/13 σουτ, 4 ασίστ), Μπαλμπάι, Μπράουν 10 (1), Μπατούκ, Ντεμίρ, Μότουμ 7 (1), Ουίμς 14, Στίματς 10, Μουσταφά, Ντάγκλας 5, Ντάνστον 10, Σιμόν 18 (3/8 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 9/9 βολές, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ).