Θρύλος Κυρίαρχος!

Την ξέφρενη κούρσα του συνεχίζει ακάθεκτος ο Ολυμπιακός. Μπορέι το πρωτάθλημα να βρίσκεται ακόμα στις αρχές του, αλλά λέμε “ξέφρενη” διότι υπολογίζουμε πως πλέον οι ερυθρόλευκοι με την νίκη που πήραν 3-1 επί της Κομοτηνής σήμερα έφτασαν στις 32 σερί νίκες και πλέον, χρειάζονται ακόμα μία για να καταρρίψουν το ρεκόρ αυτό που έχει και ο Ηρακλής. Κάτι που μπορεί να γίνει την επόμενη εβδομάδα στον αγώνα απέναντι στον Γηραιό στη Μίκρα.

Οι ερυθρόλευκοι πέρασαν ένα σχετικά εύκολο απόγευμα στου Ρέντη, επικρατώντας της Κομοτηνής με 3-1 σετ, πραγματοποιώντας το 2 στα 2 στο πρωτάθλημα και αποδίδοντας πολύ καλό βόλεϊ, ενώ μόνο στο τρίτο σετ φάνηκε να αντιμετωπίζουν μικροπροβληματάκια τα οποία όμως άμεσα ξεπεράστηκαν και στο τέταρτο σετ ολοκληρώθηκε η δουλειά.

Άνετο «ερυθρόλευκο» προβάδισμα

Ο Ολυμπιακός, με τους Τερβαπόρτι, Ανδρεάδη, Φράγκο, Σμιτ, Μπέμε, Ράουβερντινκ και λίμπερο τον Στεφάνου στο αρχικό του σχήμα, μπήκε πιο δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκε γρήγορα με 5-2 και 11-4 δείχνοντας αποφασισμένος να μην αφήσει πολλά περιθώρια αντίδρασης στους φιλοξενούμενους. Με άσσο ο Τερβαπόρτι διαμόρφωσε το 24-14 και ο Σμιτ με πλασέ τελείωσε το σετ (25-15), για το 1-0 του Ολυμπιακού.

Σοβαρός έκανε το 2-0

Πιο ισορροπημένη η διακύμανση των πρώτων πόντων του δεύτερου σετ με τις δυο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ μέχρι το 9-9. Σε εκείνο το σημείο ο Ολυμπιακός έκανε ένα μικρό σερί 3-0 και προηγήθηκε με 12-9. Στο 15-14 του σετ, ο Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ, πέρασε στο παιχνίδι Στιβαχτή και Κουμεντάκη. Οι «ερυθρόλευκοι» διατηρούσαν το προβάδισμα των τριών πόντων (19-16 και 22-19). Με δυνατό καρφί ο Ράουβερντινκ πήρε το μπλοκ άουτ για το 23-20, ο Σμιτ διαμόρφωσε το 24-21 και ο Μπέμε ήταν αυτός που τελείωσε το δεύτερο σετ για τον Ολυμπιακό κάνοντας το 25-22.

Μείωσαν οι φιλοξενούμενοι

Στο τρίτο σετ του αγώνα, ο Ολυμπιακός, όπως και στο πρώτο, πήρε γρήγορα προβάδισμα με 5-2 και 9-4. Η διαφορά έφτασε στο συν επτά (12-5), με τους παίκτες του Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθνα να είναι ασταμάτητοι, μέχρι εκείνο το σημείο. Η Κομοτηνή μείωσε αρχικά σε 15-13, φέρνοντας στη συνέχεια το σετ στα ίσα (18-18) και, εκμεταλλευόμενη το νεκρό διάστημα των Πειραιωτών, ήταν αυτή που έφτασε στο 25-23 μειώνοντας σε 2-1 σετ.

3-1 και έφτασε τις 32 διαδοχικές νίκες στο πρωτάθλημα!

Οι «ερυθρόλευκοι», στο τέταρτο σετ του αγώνα, βρήκαν τον ρυθμό τους εκ νέου και από την αρχή ήταν κυρίαρχοι. Προηγήθηκαν με 7-4 και 15-9, δείχνοντας αποφασισμένοι να τελειώσουν το παιχνίδι και να πάρουν τους τρεις βαθμούς της νίκης. Ο Ανδρεάδης με μπλοκ σταμάτησε την επίθεση της Κομοτηνής για το 21-11 και στην αμέσως επόμενη φάση ο Κουμεντάκης έκανε το 22-11 αλλά και το 23-13. Ο Σμιτ με άασο διαμόρφωσε το 24-13 και ο Κουμεντάκης και πάλι τελείωσε το σετ, στο 25-13 και το 3-1 στον αγώνα για τον Ολυμπιακό.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ – ΚΟΜΟΤΗΝΗ 3-1 σετ

1ο σετ: 25-15
2ο σετ: 25-22
3ο σετ: 23-25
4ο σετ: 25-13