ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧΑΝΤΜΠΟΛ

Θρυλικά… Λιοντάρια (video)

Η καρδιά του Ολυμπιακού μίλησε και πάλι. Η ομάδα  χάντμπολ έκανε το αδύνατο  δυνατό, με πείσμα πάθος και με τους οπαδούς  στο πλευρό της  επικράτησε με 27-22 της Κόμλο και πήρε πανηγυρική πρόκριση στον επόμενο προκριματικό γύρο του EHF Cup.

Με τρομερή άμυνα αλλά και τον  Τσιλιμπάρη  να έχει κατεβάσει ρολά στο τέλος αλλά και σε όλη την διάρκεια του παιχνιδιού η ομάδα έφτασε σε μια σπουδαία νίκη πρόκριση και συνεχίζει να γράφει την δική της ιστορία…

Στα αγωνιστικά τώρα, ο Ολυμπιακός έδειξε από τα πρώτα λεπτά το πάθος για την πρόκριση, για αυτό και κατάφερε να πάρει μια διαφορά με 2-0 και 3-1 ενώ λίγο αργότερα έκανε και το 6-3. Ο  Τσίλης ανέβασε στο +4 τη διαφορά  κάνοντας το 8-4, ενώ ο Τζηράς διαμόρφωσε το 10-5. Στη συνέχεια όμως οι ερυθρόλευκοι έκαναν αρκετά λάθη ειδικά στην άμυνα οι Ούγγροι τα εκμεταλλεύτηκαν και μπόρεσαν να φέρουν το παιχνίδι στα ίσα σε 11-11.

Οι ερυθρόλευκοι με τεράστια ψυχικά αποθέματα αντέδρασαν και πήραν εκ νέου προβάδισμα στο σκορ με  14-11. Το μόνο που κατάφερε η Κόμλο ήταν να μειώσει σε 14-12 με τον Μάρκοβιτς,  λίγο πριν από τη λήξη του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη οι παίκτες του Ζαραβίνα μπήκαν αποφασισμένοι να καθαρίσουν την υπόθεση πρόκριση και  με τους Δημήτρη Τζηρά και Άγγελο Τσίλη  έτρεξαν επί μέρους 8-1  και διαμόρφωσαν το  23-16 στα μισά του δευτέρου ημιχρόνου βάζοντας φωτιά στο κλειστό του Ρέντη.

Ο Κανδύλας ανέβασε και άλλο τη διαφορά  σε 24-16, όμως η Κόμλο δεν παράτησε το ματς  και μπόρεσε και μείωσε σε 24-19. Ο Ολυμπιακός με δύο τέρματα του Τζηρά  έκανε το 27-20 με 2.30 να απομένουν για το τέλος, όμως ο Γκέμπχαρτ με γκολ ένα λεπτό πριν το τέλος της αναμέτρησης μείωσε ξανά στο γκολ.

Ο Τζηράς αστόχησε και η Κόμλο είχε την τελευταία επίθεση. Ο Μάρκοβιτς ήταν εκείνος που ανέλαβε την εκτέλεση  όμως ο Τσιλιμπάρης μίλησε για ακόμα μια φορά και μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς χάρισε την νίκη στην ομάδα του.

Ολυμπιακός – Κόμλο 27-22
Τα πεντάλεπτα: 3-2, 8-4, 10-6, 11-10, 12-11, 14-12, 17-15, 19-16, 23-16, 24-16, 25-19, 27-22
Ολυμπιακός: Τζηράς 10, Καραμπουρνιώτης 1, Λέμος 2, Ρέινα 1, Κανδύλας 1, Σανίκης 3, Μπούμπαλο 1, Αραπακόπουλος 2, Τσίλης 6
Κόμλο: Μάρκοβιτς 6, Σουνάικο 1, Γέρκοβιτς 7, Σόκαν 1, Γκέμπχαρτ 1, Γκρινφελντερ 2, Ομπράντοβιτς 3