Εύκολο πέρασμα από τα Πατήσια

Χωρίς να βρει καμία αντίσταση ο Ολυμπιακός πέρασε εύκολα και από τα Πατήσια και συνέχισε ανενόχλητος την νικηφόρα πορεία του στο Ελληνικό πρωτάθλημα και όχι μόνο. Ο Ολυμπιακός επικράτησε του Σπόρτιγκ εκτός έδρας με το ευρύ 81-56 και συνεχίζει αήττητος σε όλες τις εγχώριες διοργανώσεις.

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο ματς με τις Παυλοπούλου, Τόμας, Σταμάτη, Σπυριδοπούλου και Τζόνσον με την Τόμας να πετυχαίνει το 0-3. O Σπόρτιγκ προηγήθηκε με 4-3, αλλά Παυλοπούλου και Σταμάτη με δύο τρίποντα έκαναν το 6-9. Η αρχηγός του Θρύλου πέτυχε δύο ακόμα σουτ από τα 6,75μ για το 6-15, για να την ακολουθήσει η Τόμας με τρίποντο για το +12 (6-18) του Ολυμπιακού, με την ομάδα του Πειραιά να έχει σκοράρει μόνο με τρίποντα.

Ο Σπόρτιγκ έτρεξε ένα 6-0 σερί, η Τζόνσον πέτυχε δύο βολές και το δεκάλεπτο έληξε στο 12-20.
Επιστρέφοντας στο ματς, η Τζόνσον σκόραρε για το 14-22, ενώ η Σωτηρίου έδωσε προβάδισμα 11 πόντων στην ομάδα της (14-25).
Το πάρτι από τα 6,75μ συνεχίστηκε για τον Θρύλο με την Σταμολάμπρου να κάνει το 14-28, με την Μάζιτς στη συνέχεια να πετυχαίνει το δίποντο για το 19-30.
Το 9ο τρίποντο του Ολυμπιακού στο ματς ήρθε από την Νικολοπούλου για το 22-33, με τον Θρύλο να ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι απέναντι στη ζώνη του Σπόρτιγκ. Οι γηπεδούχες μείωσαν σε 26-33, αλλά η Τζόνσον με ένα δίποντο έστειλε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ στο 26-35.

O Σπορτιγκ πλησίασε τον Ολυμπιακό και με την Φουράκη μείωσε στους δύο πόντους (33-35) στα πρώτα λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου. Το παιχνίδι ήρθε στα ίσα με τον Θρύλο να μην έχει σκοράρει μετά από 4 αγωνιστικά λεπτά. Το ρόδι στην τρίτη περίοδο έσπασε η Τζόνσον για το 35-37, ενώ η Σπυριδοπούλου με γκολ φάουλ έκανε το 35-40. Και πάλι όμως οι γηπεδούχες δεν τα παράτησαν και με ένα ακόμα 6-0 και με την Φουράκη, προηγήθηκαν με 41-40. Από τις βολές η Σπυριδοπούλου ισοφάρισε και με τον ίδιο τρόπο έκανε το 41-43 με 3 λεπτά για το δεκάλεπτο.

Ξανά η Ελληνίδα φόργουορντ σκόραρε για το 41-45 και η Σταμολάμπρου από τα 6,75μ πραγματοποίησε το 41-48. Ο Ολυμπιακός έσφιξε την άμυνά του και μετά από κλέψιμο και λέι απ της Σταμολάμπρου βρέθηκε στο 11 (41-52).

Το σερί του Θρύλου έφτασε στο 14-0 με την Σπυριδοπούλου (41-54) με την Σταμολάμπρου να βάζει ένα ακόμα τρίποντο για το 43-57 που ήταν και το σκορ με οποίοι οι δύο ομάδες μπήκαν στην τελευταία περίοδο.
Ο Θρύλος προηγήθηκε με 19 πόντους (43-62) στην αρχή της τέταρτης περιόδου με τον Σπόρτιγκ να μειώνει σε 47-62 και 54-65. Η Κοσμά έβαλε ένα τρίποντο για το 54-68, ο Ολυμπιακός παρέμεινε με το πόδι στο γκάζι και με τη Νικολοπούλου έγινε το 56-71.
Οι «ερυθρόλευκες» έφτασαν τη διαφορά στους 20 πόντους, με την Κοσμά να γράφει το 56-76, με την Ελληνίδα φόργουορντ να πετυχαίνει και το 56-79.
Η Νικολοπούλου με κλέψιμο και λέι απ έκανε το 56-81, σκορ που ήταν και το τελικό της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 12-20, 26-35, 43-57, 56-81

Σπόρτιγκ (Σόφτσης): Νίξινα 4, Λιούις 7 (1), Σαλιάι 4, Δανδουλάκη 5, Κριμιζά 8, Ζυκάι, Φουράκη 10, Κουγιανού, Μούρερ 18 (2)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Τόμας 6 (2/5 τρ.), Μάζιτς 2, Σταμάτη 9 (3/8 τρ. 2 ασ.), Αυτζή, Σπυριδοπούλου 12 (3/8 διπ., 10 ριμπ., 3 ασ.), Παυλοπούλου 3 (1/3 τρ., 5 ασ.), Νικολοπούλου 8 (2/5 τρ., 3 ριμπ., 5 ασ., 3 κλεψ.), Σωτηρίου 4 (6 ριμπ., 2 κλεψ.), Λίτση, Τζόνσον 8 (3/6 διπ., 9 ριμπ., 4 ασ., 2 κλεψ. 1 κοψ.), Κοσμά 9 (3/3 τρ.), Σταμολάμπρου 20 (3/4 διπ., 4/8 τρίπ., 4 ασ., 2 κλεψ.).