“Ερυθρόλευκες” Ψυχάρες

Μία απόλυτα επική ανατροπή πέτυχαν τα κορίτσια του Ολυμπιακού που επικράτησαν, στον Α τελικό, της Μπούρσα Σπορ με 3-2 σετ στο Τάι Μπρέικ  παίρνοντας σημαντικό προβάδισμα για τη ρεβάνς,το Μεγάλο Σάββατο.

Στο πρώτο σετ, ο Ολυμπιακός εμφάνισε πάρα πολλά προβλήματα στο κομμάτι της υποδοχής με τις Τουρκάλες  να είναι πολύ  δυνατές και να βρίσκουν τρόπο να “τελειώνουν τις φάσεις ,έχοντας τη Βραζιλιάνα Ντα Σίλβα σε τρομερή κατάσταση ενώ οι παίκτριες του Κοβάτσεβιτς  είχαν πολλά προβλήματα. Με το σετ να μοιάζει χαμένο ο προπονητής του Ολυμπιακού έβαλε Βλαχάκη και Τέζα, ο Ολυμπιακός ξύπνησε και το 10-20 έγινε 15-21, αλλά τελικά οι Τουρκάλες κατάφεραν να πάρουν το σετ  με 18-25.

Στη συνέχεια και παρα το γεγονός ότι το παιχνίδι ξεκίνησε ισορροπημένα(3-3),οι Τουρκάλες βρήκαν και πάλι τρόπο να ξεφύγουν ,αρχικά με +3(4-7) που έφτασε και στο +8(9-17).

Με τον Ολυμπιακό να συνεχίζει να έχει τις ίδιες παθογένειες και το επιθετικό του πρόσωπο  να είναι ιιδάιτερα προβλέψιμο και το σετ να τελειώνει στο 15-25 με άσο της Μπούρσα.

Οσοι πίστευαν όμως ότι ο Ολυμπιακός θα τα παράταγε έκαναν λάθος. Με την ηρεμία του κοβάτσεβιτς από τον πάγκο να είναι επική, τον κόσμο να μη σταματά να φωνάζει  και την ομάδα να βρίσκει λύσεις ,οι Πειραιώτισσες ξεκίνησαν  με 4-1  ,έφτασε στο 13-10 και 13-12 ,με ένα έξυπνο πόντο από την Χριστοδούλου να ωείναι κρίσιμος για το 15-12.

Οι Τουρκάλες επέστρεψαν για το 20-19, αλλά Λαζάρεβιτς και Χριστοδούλου έφεραν  το 25-20 και το 1-2.

Στο 4ο σετ είχαμε και πάλι ντέρμπι. Με τον Ολυμπιακό να προηγείται  5-3, αλλά την Μπούρσα να βρίσκει και πάλι αντίδραση φτάνοντας στο +3 (12-15).

Με το σκορ στο 17-19, ο Ολυμπιακός εκεί που έδειχνε τελειωμένος ,εκεί έβγαλε αντίδραση και με ένα 8-0 σερί  γύρισε το ματς. Χίπε και Λαζάρεβιτς οδήγησαν την ομάδα και κάι κάπως έτσι φτάσαμε στην ισοφάριση.

Στο τάιμ μπρέικ η Μπρούσα προηγήθηκε με την Χόρβαθ όμως με επίθεση της Λαζάρεβιτς και άσσο της Γιώτα σημειώθηκε το 2-1. Με μπλοκ της Λαμπρούση στην Πρόκοπιτς ο Θρύλος έφτασε στο +2  (4-2). Από μπλοκ άουτ της Χίπε προήλθε το 5-3 και ακολούθησε με την Τρίτη προσπάθεια το 6-3 από την Μαλασάι που ανάγκασε τον τεχνικό της Μπούρσα να καλέσει τάιμ άουτ! Η Λαζάρεβιτς με νέο άσσο σημείωσε το 7-3 και από σερβίς άουτς της Πρόκοπιτς προήλθε το 8-4 στην αλλαγή του τερέν!

Από νέα επίθεση της ασταμάτητης Μαλασάϊ ο Ολυμπιακός διεύρυνε το προβάδισμά του στο +5 (9-5) και με πρώτο χρόνο η Κατερίνα Γιώτα σημείωσε το 10-6! Ξανά η Μαλασάι με κόντρα επίθεση πέτυχε το 11-6 για το δεύτερο τάιμ άουτ που κάλεσε εσπευσμένα ο τεχνικός της Μπούρσα και η ίδια πέτυχε το 13-7!

Οι της Μπούρσα έκαναν την απέλπιδα προσπαθεια να μειώσουν αλλά η Χίπε με μπλοκ τελείωσε το ματς σε 15-10..