ΒΟΛΕΪΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣ

Επίδειξη δύναμης και με Εθνικό

Άνετα ο Ολυμπιακός επικράτησε με 3-0 σετ του συμπολίτη Εθνικού στο Κλειστό του Εσπέρου πετυχαίνοντας το «3Χ3» στο νέο πρωτάθλημα.

Οι “Ερυθρόλευκοι”, ουσιαστικά πιέστηκαν μόνο στο πρώτο σετ(22-25) ,αλλά απο κει και πέρα φούλαραν τις μηχανές και πήραν μία εύκολη νίκη (15-25, 21-25)

Οι παίκτες του Μπενίτεθ ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα παίρνοντας από νωρίς ένα προβάδισμα 3-4 πόντων με την μεγαλύτερη διαφορά να είναι 5, στο δεύτερο τεχνικό ταιμ αουτ με σκορ 11-16. Ο Εθνικός με υπερπροσπάθεια κατάφερε να μειώσει στους 2 (21-23 και 22-24) αλλά δεν κατάφερε να κάνει κάτι παραπάνω με το σετ να καταλήγει στον Ολυμπιακό με 22-25.

Στο δεύτερο σετ, οι κυανόλευκοι μπόρεσαν να ακολουθήσουν στο σκορ μέχρι το πρώτο τεχνικο ταιμ (5-8) αφού από εκεί και πέρα το σετ εξελίχθηκε σε παράσταση για ένα ρόλο με τον θρύλο να παίρνει προβάδισμα 9 πόντων στο δεύτερο τεχνικό ταιμ άουτ (7-16) και να κλείνει το σετ με 15-25.

Στο τρίτο σετ οι ερυθρόλευκοι μπήκαν το ίδιο σοβαροί από τον πρώτο πόντο κάνοντας σαφές στους αντιπάλους τους ότι θέλουν να τελειώσουν τον αγώνα χωρίς απώλειες. Προηγήθηκαν στο πρώτο τεχνικό ταιμ άουτ με 6-8 και καθ’ όλη την διάρκεια του σετ κατάφεραν να κρατήσουν μια διαφορά τεσσάρων πόντων τελειώνοντας το έτσι με 21-25, κατακτώντας την τρίτη νίκη τους σε ισάριθμα παιχνίδια.

Τα σετ: 22-25, 15-25, 21-25

1ο σετ: 6-8, 11-16, 17-21, 22-25

2ο σετ: 5-8, 7-16, 14-21, 15-25

3ο σετ: 6-8, 13-16, 16-21, 21-25