ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΠΟΛΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Εντυπωσιακός Θρύλος ενόψει Βουδαπέστης!

Με το εκκωφαντικό 21-5 ο Ολυμπιακός συνέτριψε το Παλαιό Φάληρο και πλέον στρέφει την προσοχή του κόντρα στην ουγγρική ομάδα.

Tην ένατη νίκη σε ισάριθμα ματς στο πρωτάθλημα σημείωσε η ομάδα πόλο Ανδρών του Ολυμπιακού που επικράτησε άνετα με 21-5 του Παλαιού Φαλήρου στο Παπαστράτειο. Οι Πειραιώτες που αγωνίστηκαν υπό την καθοδήγηση του βοηθού προπονητή, Χέρβο Κόλιανιν (ο Θοδωρής Βλάχος βρίσκεται στη Βαρκελώνη συνάντηση μεταξύ 4 προπονητών και διαιτητών της LEN και της FINA για το μέλλον του αθλήματος) έκαμψαν με χαρακτηριστική ευκολία την αντίσταση των φιλοξενούμενων και πλέον στρέφουν την προσοχή τους στο Champions League και συγκεκριμένα στην εκτός έδρας αναμέτρηση με την O.S.C Βουδαπέστης την προσεχή Τετάρτη (20/12).

Εύκολο και γρήγορο προβάδισμα

Οι Πειραιώτες ξεκίνησαν δυνατά στην αναμέτρηση και χάρη στα τέρματα των Γενηδουνιά, Μπούσλιε, Ομπράντοβιτς, Δελακάς προγηγήθηκαν γρήγορα με 4-0. Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν με τον Κουρλιάτη (4-1), και τον Γωνιωτάκη (5-2) αλλά ισάρριθμες φορές απάντησε ο Φουντούλης που διαμόρφωσε το 6-2 με το οποίο ολοκληρώθηκε η 1η περίοδος.

Πάτησε «γκάζι» στη 2η περίοδο!

Στη 2η περίοδο ο Θρύλος ανέβασε ακόμα περισσότερο στροφές και με το επιμέρους 7-1 αύξησε τη διαφορά στο +10 για το 13-3 με το οποίο ολοκληρώθηκε το ημίχρονο. Από δυο φορές συνδέθηκαν με τα αντίπαλα δίχτυα στη διάρκεια του 2ου οκταλέπτου, οι Μυλωνάκης, Φουντούλης και Δερβίσης ενώ σκόρερ χρίστηκε και ο Κωνσταντίνος Μουρίκης που διαμόρφωσε το 13-3 στην εκπνοή της περιόδου, με ένα καταπληκτικό τέρμα.

Κατέβασε «στροφές» στη συνέχεια

Στην επανάληψη οι πρωταθλητές κατέβασαν στροφές διατηρώντας ωστόσο τον απόλυτο έλεγχο και το προβάδισμα. Με το επιμέρους «ερυθρόλευκο» 3-0 ολοκληρώθηκε η 3η περίοδος που διαμόρφωσε το σκορ στο 16-3 και με το 5-2 του τελευταίου οκταλέπτο προέκυψε το τελικό 21-5.

Τα οκτάλεπτα: 6-2, 7-1, 3-0, 5-2

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Γενηδουνιάς (περιφέρεια,6:22), 2-0 Μπούσλιε (περιφέρεια, 5:48), 3-0 Ομπράντοβιτς (περιφέρεια, 4:38), 4-0 Δελακάς (περιφέρεια, 3:40), 4-1 Κουρλιάφτης (περιφέρεια, 3:12), 5-1 Φουντούλης (π/π., 1:17), 5-2 Γωνιωτάκης (πέναλτι, 0:53), 6-2 Φουντούλης (π/π., 0:20)

2ο οκτάλεπτο: 6-3 Θεοδωρόπουλος (περιφέρεια, 6:00), 7-3 Μυλωνάκης (π/π., 5:25), 8-3 Δερβίσης (κόντρα, 4:57), 9-3 Φουντούλης (κόντρα, 4:19), 10-3 Μυλωνάκης (κόντρα, 3:24), 11-3 Δερβίσης (π/π., 2:33), 12-3 Φουντούλης (π/π., 1:28), 13-3 Μουρίκης (φουντ., 0:13),

3ο οκτάλεπτο: 14-3 Γούνας (κόντρα, 5:04), 15-3 Γούνας (περιφέρεια, 4:10), 16-3 Ομπράντοβιτς (περιφέρεια, 1:22)

4ο οκτάλεπτο: 17-3 Αργυρόπουλος (κόντρα, 6:47), 17-4 Τσαχειλίδης (κόντρα, 5:27), 18-4 Φουντούλης (π/π., 4:41), 19-4 Δερβίσης (κόντρα, 1:53), 20-4 Φουντούλης (κόντρα, 1:25), 21-4 Γαβαλάς (πέναλτι, 0:22), 21-5 Αλαφραγκής (περιφέρεια, 0:01).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Σ.Φ.Π. (Χέρβο Κόλιανιν): Γαλανόπουλος, Μυλωνάκης 2, Δελακάς 1, Γενηδουνιάς 1, Φουντούλης 6, Δερβίσης 3, Μπούσλιε 1, Μουρίκης 1, Γούνας 2, Αργυρόπουλος 1, Ομπράντοβιτς 2, Δαλμάρας, Πρέκας, Γαβαλάς 1

Α.Ο. Π. Φαλήρου: Τσαλκάνης, Γωνιωτάκης 1, Γαρδίκας, Αλαφραγκής 1, Κουρλιάφτης 1, Θεοδωρόπουλος 1, Κάκαρης, Αθανασίου, Τσαχειλίδης, Τρούλος, Σπηλιωτόπουλος, Γαβαλάς, Κατσαγούνος, Λιαπάκης, Χαϊδόπουλος