Ενας κακός εφιάλτης

Μία από τις χειρότερες εμφανίσεις  του πραγματοποιήσε ο Ολυμπιακός απέναντι στην Μπαρτσελόνα  γνωρίζοντας βαριά  ήττα  με 63-90. Τίποτα δεν πήγε καλά στους Πειραιώτες που τελείωσαν το παιχνίδι με κάκιστα ποσοστά ευστοχίας(14/37 δίποντα και 6 στα 30 τρίποντα).

Με το πρώτο πεντάλεπτο να βρίσκει τον Ολυμπιακό στο 10-6, και τον Πρίντεζη, με έξι πόντους, να είναι αυτός που οδηγούσε τους Πειραιώτες,την ώρα που η Μπαρτσελόνα έπαιζε κοντά στο καλάθι έχοντας ως κύριο  εκφραστή τον Τόμιτς  που σχεδόν τέσσερα λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου είχε 7 πόντους και 4 ριμπάουντ.

Με τις δύο ομάδες να είναι άστοχες από τα 6.75 και τον Μόερμαν να ευστοχεί στο πρώτο τρίποντο 2.53, οι Καταλανοί πέρασαν μπροστά με +6 (12-18), μιας και οι Πειραιώτες στερούντο ενέργεια στην επίθεση ,με την άμυνα προσαρμοσμένη στον Σπανούλη ,που με την είσοδο του Ρόμπερτς βρήκε τρόπους δράσης ,με μία ασιστ και κάρφωμα στον Μιλουτίνοφ και ένα τρίποντο για το 17-20.

ΑΛΥΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Ο ΤΟΜΙΤΣ

O Kροάτης σκόραρε, πραγματικά  όπως ήθελε και από όπου ήθελε.  11 πόντοι από τους 22 της ομάδας του με  5/7 δίποντα και τέσσερα ριμπάουντ στην πρώτη περίοδο, με τους Πειραιώτες να μην μπορούν να αντιδράσουν.

Στην β περίοδο, και με το γνωστό ροτέισον, ο Ολυμπιακός  βρήκε σκορ από τον Μακ Λιν. O αμερικανός με 8 πόντους και 4 ριμπάουντ  έδινε ενέργεια στην επίθεση, αλλά είχε θέμα στο αμυντικό τρανζίσιον με την Μπαρτσελόνα να έχει περισσότερα επιθετικά ριμπάουντ  και περισσότερες επιθέσεις

Με τον Ολυμπιακό να  βρίσκει ισορροπία με την ταυτόχρονη παρουσία Σπανούλη και Μπράουν,  καλύπτοντας το  μείον 6(28-34) και το πρώτο ημίχρονο να τελειώνει στο 38-40.

Με το ξεκίνημα της 3ης περιόδου, ο Ολυμπιακός πέρασε μπροστά με τρίποντο του Παπαπέτρου, αλλά με ένα σερί 0-17 προηγήθηκαν 41-57 με μπροστάρη τον Ερτέλ  που έβλεπε το καλάθι σαν βαρέλι ,την ώρα που ο Ολυμπιακός σε 6 λεπτά είχε σκοράρει μόλις 3 πόντους.

ΜΠΛΑΚ ΑΟΥΤ

Με  ένα σερί 7-0 ,ο Ολυμπιακος μείωσε στους 10 με μπροστάρηδες τους Πρίντεζη και Μακ Λιν και στους 9 (50-59), με τρίποντο του Πρίντεζη, αλλά η Μπαρτσελόνα  με τους Μόερμαν(12 ριμπάουντ,εκ των οποίων τα 10 επιθετικά ριμπάουντ) και Οριόλα κρατούσαν ασφαλή  διαφορά (+11) για το 52-63 της τρίτης περιόδου

Η 4η περίοδος,στο ξεκίνημα, της πάγωσε το ΣΕΦ. Μόερμαν και Ναβάρο εκτέλεσαν τον Ολυμπιακό με δύο τρίποντα για το 52-69 και το ματς  κάπου εκεί  το ματς είχε τελειώσει.

Είναι χαρακτηριστικό ότι το επιμέρους σκορ, στο δεύτερο ημίχρονο ήταν στο απίστευτο 25-50!!!

Ολυμπιακός: ΜακΛίν 14, Μπράουν 3, Παπαπέτρου 9 (3), Σπανούλης 10 ( 5 ασίστ), Μιλουτίνοβ 4 (6 ριμπάουντ), Στρέλνιεκς 5 (1), Τιλί, Πρίντεζης 14 (1), Μάντζαρης 2, Ρόμπερτς 2, Γουίλτζερ, Τόμπσον.

Μπαρτσελόνα (Πέσιτς): Ρίμπας 3 (1), Πρέσεϊ, Τζάκσον, Ναβάρο 8 (2), Ερτέλ 13 (7 ασίστ), Κούρουκς, Οριόλα 12 (1), Κόπονεν 14 (1), Κλαβέρ 4, Τόμιτς 19 (10 ριμπάουντ), Μοερμάν 17 (13 ριμπάουντ).