Χωρίς κατηγορία

Εκανε το καθήκον του

O αρκετά πιο βελτιωμένος Ολυμπιακός επικράτησε στην έδρα της Κύμης με 67-88 κάνοντας το 2-0 στα μεταξύ τους παιχνίδια.

Μετά το αρχικό ξεκίνημα που οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ, ο Ολυμπιακ΄λος με τους Σπανούλη,Παπανικολάου ξέφυγαν με +11 πόντους(7-18). Η Κύμη βρήκε τρόπο να αντιδράσει και με ένα 6-0  πήγαμε στο 13-21, αφού και ο Ολυμπιακός βρήκε τρίποντο από τον Στρέλνιεκς.

Οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν να σκοράρουν από τα 6.75 ,αλλα ήταν αρκετά άστοχοι,ενώ ο Ολυμπιακός κρατούσε μία διαφορά 4-8 πόντων με την Κύμη να προσπαθεί να πλησιάσει , αλλά οι Πειραιώτες έβρισκαν τρόπο  να έχουν  το προβάδισμα(30-38 με τρίποντο του Μάντζαρη).

Το ημίχρονο έληξε στο 37-40, με την Κύμη να βγάζει αντίδραση και τους Πειραιώτες να είναι πιο εύστοχοι στα τρίποντα(6/16) ,απο τα δίποντα(9/21).

Η  τρίτη περίοδος βρήκε μία δυναμική Κύμη και ένα αναιμικό Ολυμπιακό που βρέθηκε και πίσω στο σκορ με τρίποντο του Μανωλόπουλου για τοι 42-41.

Το ματς έγινε ντέρμπι, με τον Ολυμπιακό να “σφίγγει” την άμυνα του ,τον Μακ Φάντεν να είναι εγκλωβισμένος  και την Κύμη  να μην μπορεί να αντιδράσει απέναντι στους Πειραιώτες.

Από το 46-50 και με ένα σερί 1-12 φτάσαμε στο 47-63 και την τρίτη περίοδο να λήγει στο 49-63.

Οι Πειραιώτες συνέχιζαν να  παίζουν  σκληρή άμυνα ενώ στην επίθεση άλλοτε ο Στρέλνιεκς,;άλλοτε ο Μάντζαρης  άλλοτε ο Παπαπέτρου, έφεραν τη διαφορά στο +25(50-75), με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται  στο 67-88.

ΚΥΜΗ (Καστρίτης):  Μανωλόπουλος 3 (1), Τζόουνς 3 (1), ΜακΓκι 13 (7 ριμπάουντ), ΜακΦάντεν 15 (2), Σμιθ 13 (2), Γερομιχαλός, Τσαγκαράκης, Γλυνιαδάκης 8, Βίλιαμσον, Μαργέλης 1, Κάιζερ 6, Μπάρλος 5 (1)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος):  Σπανούλης 4 (5 ασίστ), Παπανικολάου 3 (1), Ρόμπερτς 7 (1), Μπόγρης 7 (9 ριμπάουντ), Ουίλτζερ 8 (2), ΜακΛίν 12 (6 ριμπάουντ), Μπράουν 3 (1), Τολιόπουλος 3 (1) Παπαπέτρου 8, Στρέλνιεκς 16 (4/4 τρίποντα), Πρίντεζης 4, Μάντζαρης 14 (3/4 τρίποντα