ΠΟΛΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Εδώ είναι Πειραιάς!

Εδώ είναι Πειραιάς και φάνηκε για ακόμα μια φορά. Τα τρομερά κορίτσια με φοβερό πάθος συγκέντρωση και πείσμα για την νίκη επικράτησαν με 9-8 της Βουλιαγμένης σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι και έκαναν το 1-0 στην σειρά των τελικών.

Φοβερές και τρομερές για ακόμα ένα παιχνίδι Αβραμίδου Ασημάκη και Τσουκαλά αλλά και Ιωάννα Σταματοπούλου που κατέβασε ρολά και βοήθησε τον Θρύλο να φτάσει στην μεγάλη νίκη
Οι δύο ομάδες ανανεώνουν το ραντεβού τους για το δεύτερο τελικό (9/5, 18:30) στο Λαιμό που θα κρίνει πολλά για τη συνέχεια της σειράς.

Δυναμικό το παιχνίδι, στο ξεκίνημα του, με τις δυο ομάδες να είναι κοντά στο σκορ. Η Άλκηστη Αβραμίδου, άνοιξε το σκορ, στο 7:09, μετά από πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας στον παίκτη παραπάνω και η Μαργαρίτα Πλευρίτου έδωσε εκ νέου προβάδισμα στις «ερυθρόλευκες» με 2-1. Η Μαργαρίτα Πλευρίτου, με το δεύτερο προσωπικό της γκολ, απάντησε στα τέρματα της Βουλιαγμένης, κάνοντας το 3-3. Νέα ισοπαλία στο πρώτο οκτάλεπτο, με την Φιλιώ Μανωλιουδάκη να κάνει το 4-4, για να ολοκληρωθεί η περίοδος με 4-5. Αντιστρόφως ανάλογο το δεύτερο οκτάλεπτο, όπου σημειώθηκαν μόλις τρία γκολ. Χρειάστηκε να περάσουν πέντε λεπτά για να γίνει το 5-5, από την Χριστίνα Τσουκαλά, μετά από υπομονετική κυκλοφορία, στον παίκτη παραπάνω και σωστή εκτέλεση από την Ελληνίδα αμυντικό. Η Αβραμίδου έδωσε εκ νέου προβάδισμα στον Ολυμπιακό, με 6-5, 56” πριν την λήξη του ημιχρόνου, που βρήκε τις δυο ομάδες ισόπαλες με 6-6.

Οι άμυνες είχαν τον κυρίαρχο ρόλο και στο τρίτο οκτάλεπτο, με την Ιωάννα Σταματοπούλου να πραγματοποιεί σημαντικές επεμβάσεις. Επιθετικά η Αλεξάνδρα Ασημάκη, σκόραρε για το 7-6, λίγο μετά τα μέσα της περιόδου. Με άπιαστο σουτ από την περιφέρεια, η Τσουκαλά, διαμόρφωσε το 8-6 και έδωσε «αέρα» δυο τερμάτων, για πρώτη φορά στον αγώνα, στον Ολυμπιακό. Η τρίτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 8-7. Στο 00:28 του οκταλέπτου η Μαργαρίτα Πλευρίτου αποχώρησε από τον αγώνα με τρεις αποβολές. Ίδια η εικόνα και στο τελευταίο οκτάλεπτο. Η άμυνα πρωταγωνιστούσε και επιθετικά η Μπάκλινγκ έδωσε νέο προβάδισμα με δυο γκολ στον Ολυμπιακό, με 9-7, στο 3:27. Στα έντεκα δευτερόλεπτα η Ιωάννα Σταματοπούλου, σταμάτησε την Βουλιαγμένη και ο Ολυμπιακός πήρε, με 9-8, την πρώτη νίκη στη σειρά των τελικών, αποκτώντας προβάδισμα στην μάχη του τίτλου. Αβραμίδου, Μαργαρίτα Πλευρίτου και Τσουκαλά τελείωσαν τον αγώνα με δυο γκολ η κάθε μια.

Τα οκτάλεπτα: 4-5, 2-1, 2-1, 1-1
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χάρης Παυλίδης): Σταματοπούλου, Ε. Πλευρίτου 1, Μπάκλινγκ 1, Ελευθεριάδου, Μανωλιουδάκη 1, Αβραμίδου 2, Ασημάκη 1, Μ. Πλευρίτου 2, Γκόφερς, Β. Πλευρίτου, Τσουκαλά 2, Μυριοκεφαλιτάκη, Δουρέκα, Κανετίδου, Παπαναστασίου

ΒΟΥΛΙΑΓΜΕΝΗ (Αλεξία Καμμένου): Τζόνσον, Χαραλαμπίδη 2, Χυδηριώτη 1, Ελληνιάδη 1, Κοκκινάκη, Ξενάκη 1, Νίνου Ε., Πάτρα, Κώτσια 1, Διαμαντοπούλου 1, Ράνεϊ 1, Μαστρόκαλου, Κοτσιώνη, Νίνου Π., Γιαννοπούλου