Γράφουν ιστορία οι κοριτσάρες!

Με κορυφαία την Στέλλα Καλτσίδου η Εθνική ομάδα μπάσκετ γυναικών θριάμβευσε 62-58 της Ρωσίας και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Ευρωμπάσκετ της Τσεχίας.

Το «εισιτήριο» της πρόκρισης για τα πρημιτελικά του Ευρωμπάσκετ της Πράγας  τσέκαρε η Εθνική ομάδα γυναικών θριαμβεύοντας της Ρωσίας με 62-58

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα έχοντας κορυφαία την Στέλλα Καλτσίδου, που πέτυχε 23 πόντους άφησε στο … καναβάτσο

Με εξαιρετικό μπάσκετ στο δεύτερο μέρος κι έχοντας ως βάση την πολύ σκληρή της άμυνα, που έβγαλε εκτός ρυθμού τις Ρωσίδες κι έφτασε με εμφατικό τρόπο στην πρόκριση για τις οκτώ καλύτερες ομάδες της Ευρώπης και την ερχόμενη Πέμπτη στι 16:30 θα αντιμετωπίσουν την Τουρκία στοχεύοντας στην «τετράδα»

Με τις Καλτσίδου και Μάλτση να .. σέρνουν τον χορό στην επίθεση η Εθνική ομάδα προηγήθηκε με την λήξη του πρώτου δεκαλέπτου με 15-19 χάρη σε … τρίποντη «βόμβα» της Μάλτση με την λήξη του χρόνοιυ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι λάθος επιλογές στην επίθεση και κάποια χαμένα αμυντικά ριμπάουντ έδωσαν τη δυνατότητα στις Ρωσίδες να ανατρέψουν την κατάσταση και να κλείσουν προηγούμενες το πρώτο μέρος με 32-28

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Εθνική μας ομάδα παίζοντας άμυνα για σεμινάριο και βγάζοντας αρκετές φάσεις στον αιφνιδιασμό πήρε τα ηνία του αγώνα. Με τις Καλτσίδου, Μάλτση, Σπανού, να πετυχαίνουν κρίσιμα καλάθια, αλλά και την Σπυριδοπούλου να δίνει σημαντικές βοήθειες από την περιφέρεια, τα κορίτσια του Κώστα Κεραμυδά έκλεισαν την τρίτη περίοδο αποκτώντας διαφορά 14 πόντων (36-50)

Δυνατά ξεκίνησε το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα και στην τέταρτη περίοδο και με την Καλτσίδου αιχμή του δόρατος βρέθηκε να προηγείται στο 32’ με διαφορά 17 πόντων (38-55)

Οι Ρωσίδες έκαναν την αντεπίθεσή τους κι εκμεταλλευόμενες κάποια λάθη και ολιγωρίες τνω παικτριών της Εθνικής μείωσαν σε 52-57, αλλά δύο παλικαρίσια καλάθια της Καλτσίδου έδωσαν τη χαριστική βολή στις αντιπάλους μας κι επέτρεψαν στην Εθνική ομάδα να πανηγυρίσει την νίκη πρόκριση με 62-58

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 32-28, 36-50, 58-62