Γλέντι στο Ρέντη πάει και ο ΠΑΟΚ

Τι και αν τον αμφισβήτησαν ο Ολυμπιακός έδειξε για ακόμα μια φορά ότι είναι το απόλυτο αφεντικό.  Οι «ερυθρόλευκοι» επικράτησαν με 3-1 σετ του ΠΑΟΚ στο Ρέντη και ολοκλήρωσαν νικηφόρα τις αγωνιστικές τους υποχρεώσεις για την κανονική περίοδο του πρωταθλήματος ενώ εξασφάλισαν και  μαθηματικά την πρώτη θέση, η οποία του δίνει το απόλυτο πλεονέκτημα της έδρας στα πλέι οφ της Volleyleague.

Το ξεκίνημα του αγώνα ήταν ισορροπημένο με τις δυο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο. Στο 8-10 των φιλοξενούμενων ο Ολυμπιακός ισοφάρισε σε 10-10 μετά από μπλοκ του Σμιτ, ενώ στη συνέχεια διαμορφώθηκε το 11-14. Ακολούθησε το 13-15 με τους Πειραιώτες να ισοφαρίζουν, ύστερα από επίθεση του Ράουβερντινκ και μπλοκ του Πετρέα σε 15-15. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι ανέκτησαν το προβάδισμα φτάνοντας στο 16-19 και στο 17-20, με τον Ολυμπιακό να μειώνει σε 19-20. Ωστόσο στην εξέλιξη του σετ, οι «ερυθρόλευκοι» δεν ανέτρεψαν την κατάσταση με τους Θεσσαλονικείς να φτάνουν στο 21-25 και να προηγούνται με 0-1.

Στο δεύτερο σετ οι «ερυθρόλευκοι» ξεκίνησαν πιο δυνατά και προηγήθηκαν με 4-1 μετά από άσσο του Σμιτ, ενώ ακολούθως ο Αλεξίεφ «έγραψε» το 5-2. Ο ΠΑΟΚ μείωσε σε 5-4 και σε 6-5, αλλά ο Ολυμπιακός επανήλθε στο +3 φτάνοντας στο 8-5 με τον Σμιτ και αύξησε για πρώτη φορά στο +4 το προβάδισμά του μετά από μπλοκ του καναδού διαγώνιου για το 10-6. Ο Αλεξίεφ με καρφί σημείωσε το 11-7 και ο Πετρέας στη συνέχεια το 12-8. Ο Θρύλος συνέχισε το σερί του από το 11-8 και διεύρυνε τη διαφορά στο +6 για το 14-8 με άσσο του Σμιτ και στο +7 για το 15-8!Μετά από εξαιρετική επίθεση ο Τόντρο Αλεξίεφ έγραψε το 17-10 για τον Θρύλο που μεγάλωσε περισσότερο το προβάδισμά του φτάνοντας στο 18-10 στο σημείο που έλεγχε απόλυτα το ματς και είχε επιβάλει την κυριαρχία του. Ο Γκάβιν Σμιτ κέρδισε το μπλοκ άουτ για το 19-12 και ο Γερούν Ράουβερντινκ με νέα επίθεση «έγραψε» το 20-13 και ο Νίκος Σμαραγδής με πρώτο χρόνο μετά από εξαιρετική συνεργασία με τον Τερβαπόρτι το 21-14! Ακολούθησε το 23-16 και το 24-20 από τον Σμιτ για να γράψει το 25-21 ο Ράουβερντινκ και να ισοφαρίσει σε 1-1 τα σετ ο Θρύλος!

Το 3ο σετ ήταν πιο κλειστό στο ξεκίνημα με τις δυο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Από το 7-8 ο Ολυμπιακός με 3-0 σερί και τον Γκάβιν Σμιτ να πετυχαίνει δυο διαδοχικούς πόντους, απέκτησε προβάδισμα +2 στον Ολυμπιακό για το 10-8 αλλά ακολούθησε η ανατροπή σε 10-12 από τους φιλοξενούμενους στο σημείο που κάλεσε τάιμ άουτ ο Φερνάντο Μουνιόθ Μπενίτεθ. Με τους Τερβαπόρτι και Σμιτ οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν σε 12-12. Από το 13-13 που ακολούθησε οι φιλοξενούμενοι έφτασαν στο 13-16 για να μειώσει ο Ολυμπιακός σε 15-16. Στη συνέχεια διαμορφώθηκε το 16-19 και το 17-21 ενώ μετά το 17-22, οι ερυθρόλευκοι μείωσαν σε 20-22 και 21-23. Στο σημείο αυτό με δυο διαδοχικά μπλοκ των Ράουβερντινκ και Σμαραγδή ο Θρύλος ισοφάρισε σε 23-23! Ακολούθησε νέο προβάδισμα των Θεσσαλονικέων με 23-24 αλλά ο Ράουβερντινκ ισοφάρισε σε 24-24 και ο Ολυμπιακός μετά επίθεση άουτ του Σαφράνοβιτς προηγήθηκε για πρώτη φορά μετά από ώρα με 25-24! Στη συνέχεια ο Σμιτ έγραψε το 26-25 και μετά από υπέρβαση του πασαδόρου του ΠΑΟΚ διαμορφώθηκε το 27-25 χάρη στο οποίο ο Θρύλος πήρε το δεύτερο σετ που χρειαζόταν για την εξασφάλιση της πρώτης θέσης.

Με δεδομένο ότι είχε κριθεί η υπόθεση της πρωτιάς το 4ο σετ, απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα. Οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ μέχρι το 9-9, αλλά στη συνέχεια οι Πρωταθλητές ανέβασαν στροφές και απέκτησαν το προβάδισμα (12-9), το οποίο διατήρησαν μέχρι το φινάλε. Με δυο σερί επιθέσεις του Ανδρεάδη διαμορφώθηκε το 21-13 με τον Παπαλεξίου να σημειώνει το 25-15, χάρη στο οποίο ο Θρύλος έφτασε στην τελική επικράτηση με 3-1 σετ!

Τα σετ: 3-1 σε 1.50. 21-25 (26’), 25-21 (29’), 27-25 (32’), 25-15 (23’)