Βraveheart!!

greennnΤρελή απόδραση από τη Λιθουανία για τον Ολυμπιακό που παίζοντας τέλειο μπάσκετ, ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο, κατάφερε να  επικρατήσει της Ζαλγκίρις με  88-75 ,φτάνοντας το ρεκόρ του στο 8-4. Κορυφαίος ο Κώστας Παπανικολάου σε κρίσιμα σημεία με 16 πόντους, εξαιρετικοί Λοτζέσκι(16), Πρίντεζης, που τραυματίστηκε(15) ,Σπανούλης(10),Γκρίν(10). Καθοριστικοί Μπίρτς και Παπαπέτρου.
Ηταν ένα ματς ιδιαίτερα ισορροπημένο υπό την έννοια ότι αμφότερες  έδωσαν ένα πολύ γρήγορο ρυθμό στο παιχνίδι,με τους Πρωταθλητές Ελλάδας να προηγούνται με +3(12-15) ,έχοντας ισορροπία και προσήλωση στο ματς ,με Σπανούλη-Πρίντεζη και Μιλουτίνοφ. Ωστόσο, οι εξαιρετικοί Λιθουανοί,που,έκλεισαν προηγούμενοι στην πρώτη περίοδο με 23-21.
Στη δεύτερη περίοδο,  οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο,προηγήθηκαν με 30-27, ωστόσο απο κει και πέρα, με τον Σπανούλη να αναλαμβάνει δράση, επήλθε η ισορροπία. Με τον Γιάνγκ να βοηθάει αρκετά και στην άμυνα, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 32-34, αλλά με τον Λεκαβίτσιους να δίνει γρήγορο ρυθμό και σκοράροντας με τη …Μπομπίτα αλά Ναβάρο.ανέλαβαν και πάλι προηγούμενοι με 38-36.
Κάπου εκεί όμως, ανέλαβαν δράση, ο αρχηγός(Σπανούλης) και ο υπαρχηγός(Πρίντεζης) με τον Μπίρτς να βγάζει ενέργεια σε άμυνα και επίθεση προηγούμενος στο ημίχρονο με 40-42.
Η τρίτη περίοδος έφερε ένα δυναμικό ξέσπασμα από τον Ολυμπιακό που με τον Πρίντεζη “ζεστό” και τον Παπανικολάου να μπαίνει δυναμικά στο παιχνίδι σε άμυνα και επίθεση,όπως και τον Μάτ Λοτζέσκι, ξέφυγε με +5(45-50), αλλά και πάλι οι Λιθουανοί βρήκαν τρόπο να μειώσουν (49-50).
Με το σκορ στο 54-54 , ο Air pap ήταν αυτός που έφερε το  +4 (54-58) ,ενώ ο Ερικ Γκρίν απέδειξε γιατί είναι  πιστόλι πραγματικό με ένα σούπερ τρίπντο για το 58-61 και τον Ολυμπιακό να κλείνει προηγούμενος  60-63.
Στην 4η περίοδο, με υπομονή -καθαρό μυαλό και έλεγχο των ριμπάουντ, ο Ολυμπιακός άρχισε να αυξάνει τη  διαφορά στο +8(62-70) με τριποντάρα του Σπανούλη, είχε την ατυχία με τον τραυματισμό του Πρίντεζη που αποχώρησε υποβασταζόμενος με τον υπαρχηγό να φαίνεται να γυρίζει ο αστράγαλος του ενώ φάνηκε να πονάει και στο γόνατο.
Ο “Παπ” με τρίποντο έκανε το +10 (66-76) ,οι Λιθουανοί  προσπάθησαν με πίεση να εκμεταλλευτούν   το σοκ από τον τραυματισμό  του “Πρίντ”, αλλά ο Σπανούλης και ο Παπανικολάου με κρίσιμα καλάθια και ο Μπιρτς με βολές έφεραν τη νίκη και το +13(75-88).

Oλυμπιακός:Γκριν 10(2), Μπιρτς 13 (7/8 βολές, 6 ριμπάουντ), Γιανγκ 2, Παπαπέτρου, Σπανούλης 10 (2 τρίποντα, 8 ασίστ), Μιλουτίνοφ 6, Πρίντεζης 15 (1), Παπανικολάου 16 (2/2 τρίποντα), Μάντζαρης, Λοτζέσκι 16 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ), Αθηναίου.