Αυτοκτόνησε…

Έβαλε τα χέρια του και έβγαλε τα μάτια του ο Ολυμπιακός στο ντέρμπι με την ΑΕΚ το οποίο σε καμία περίπτωση μέχρι ένα χρονικό σημείο δεν φάνηκε πως θα το έχανε. Η Ένωση ανέτρεψε το εις βάρος της 0-2 και έφυγε νικήτρια από το ντέρμπι του ΟΑΚΑ με 3-2, με τον Ολυμπιακό να κάνει μία απίστευτη “κοιλιά” μετά την επίτευξη του δεύτερου τέρματος. Τα γκολ του Μάριν και του Οτζίτζα – Οφόε δεν ήταν αρκετά για να δώσουν την νίκη στον Ολυμπιακό, αφού ο Χριστοδουλόπουλος με δύο προσωπικά του τέρματα και ένα του Μάνταλού έδωσαν την νίκη στους κιτρινόμαυρους. Αποβλήθηκαν Χάσι και Ένγκελς σε στιγμές μεγάλης έντασης που ακολούθησαν στο τελευταίο δεκάλεπτο. Στο -5 πλέον ο Ολυμπιακός από την κορυφή.

Το παιχνίδι:

Ο Μπέσνικ Χάσι παρέταξε τον Ολυμπιακό με το γνωστό του 4-2-3-1 με τον Καπίνο κάτω από τα δοκάρια, τον Ομάρ δεξιά στην άμυνα, τον Φιγκέιρας αριστερά και τους Ρομαό – Ένγκελς στα στόπερ. Στα χαφ ο Παναγιώτης Ταχτσίδης πήρε φανέλα βασικού μαζί με τον Ζιλέ, ενώ ο Οφόε κινήθηκε μπροστά τους σε θέση “δεκαριού”. Αριστερά ξεκίνησε ο Μάριν, δεξιά ο Καρσελά και στην κορυφή ο φορμαρισμένος Εμενίκε.

Με την σέντρα του παιχνιδιού, η ΑΕΚ ήταν αυτή που ξεκίνησε πιο δυνατά και μάλιστα έχασε διπλή ευκαιρία στο δεύτερο λεπτό με κεφαλιές του Αραούχο και του Χριστοδουλόπουλου, ενώ στο 7′ ο τελευταίος είδε τον Καπίνο να του λέει όχι. Το ίδιο έκανε και ο πορτιέρο των πρωταθλητών στο 12′ σε δυνατό σουτ του Γκάλο που έβγαλε σε κόρνερ.

Χρειάστηκε να περάσουν 13 λεπτά αγώνα για να φτιάξει ο Ολυμπιακός την πρώτη του ευκαιρία. Αυτό έγινε όταν ο Μάριν σέντραρε από αριστερά, ο Ζιλέ πήρε μία κεφαλιά προς τα μέσα και ο Καρσελά που έγινε αποδέκτης της μπάλας δεν κατάφερε να την στείλει στα δίχτυα με το αριστερό φαλτσαριστό πλασέ που επιχείρησε.

Από κει και ύστερα, ο Ολυμπιακός που “πελαγοδρομούσε” στο πρώτο 20λεπτο, έμοιαζε πιο “τακτοποιημένος” μέσα στο γήπεδο και ξεκίνησε να κάνει το παιχνίδι του.

Δύο λεπτά αργότερα μετά το πρώτο 20λεπτο, ο Ολυμπιακός κέρδισε πλάγιο από αριστερά το οποίο το εκτέλεσε ο Οτζίτζα – Οφόε προς τον Μάριν. Με την άμυνα της ΑΕΚ να πιάνεται στον ύπνο και να μην καταλαβαίνει τι συνέβη τόσο γρήγορα, ο Γερμανός βρέθηκε φάτσα με τον Ανέστη από πλάγια θέση αλλά με ένα τρομερό “τσίμπημα” έστειλε την μπάλα πάνω από τον πορτιέρο της Ένωσης για να κάνει το 0-1 υπέρ των πρωταθλητών.

Από εκείνο το σημείο και πέρα, οι ερυθρόλευκοι πήραν ψυχολογία και ως εκ τούτου περισσότερες πρωτοβουλίες. Μάλιστα θα μπορούσαν να είχαν πάει με προβάδισμα δύο τερμάτων στην ανάπαυλα, όταν ο εκπληκτικός Οτζίτζα – Οφόε βρήκε τον Καρσελά αμαρκάριστο στην περιοχή της ΑΕΚ. Ο εξτρέμ από το Βέλγιο απέφυγε τον Μπακάκη και σούταρε ωστόσο ο Ανέστης του είπε “όχι”. Από το 32ο λεπτό μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους δεν έγινε κάτι το αξιόλογο εκτός από ένα φάουλ του Χριστοδουλόπουλου στο 43′ που έδιωξε σε κόρνερ ο Καπίνο.

Δεκαεννιά μόλις δευτερόλεπτα χρειάστηκαν οι πρωταθλητές για να πετύχουν και δεύτερο τέρμα αμέσως μετά την σέντρα του δευτέρου ημιχρόνου. Ο Οτζίτζα – Οφόε κινήθηκε έξω από την περιοχή της Ένωσης και έδωσε στον Εμενίκε εντός. Ο Νιγηριανός επιθετικός κόπηκε αλλά η μπάλα πήγε προς τον Οφόε και πάλι. Αυτός δεν το σκέφτηκε και πολύ. Ζύγισε το σουτ και με το αριστερό έστειλε την μπάλα με εντυπωσιακό τρόπο να αναπαυθεί στα δίχτυα του ανήμπορου να κάνει κάτι, Ανέστη.

Από κει και πέρα ο Ολυμπιακός έριξε λίγο τον ρυθμό και η ΑΕΚ στην προσπάθειά της να πάρει κάτι από το παιχνίδι ανέβασε στροφές. Στο 63ο λεπτό η Ένωση ήταν αυτή που σκόραρε μετά από σουτ του Χριστοδουλόπουλου το οποίο δεν μπόρεσε να εξουδετερώσει ο Καπίνο, με την μπάλα να περνά κάτω από το σώμα του.

Στο 70ο λεπτό ωστόσο είχαμε διακοπή της τάξης των 15 λεπτών καθώς έπεσαν δακρυγόνα έξω από το ΟΑΚΑ μετά από ρίψη δακρυγόνων εκτός σταδίου.

Παρά την διακοπή, ο Ολυμπιακός εξακολούησε να δίνει χώρους στην ΑΕΚ, η οποία έγινε πιο απειλητική. Έτσι φτάσαμε στο 80ο λεπτό, όταν ο Χριστοδουλόπουλος με απευθείας εκτέλεση φάουλ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Καπίνο και πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα.

Το χειρότερο δυνατό σενάριο γράφτηκε στο 90′ με τον Λιβάγια να μπαίνει από δεξιά και να βγάζει μία συρτή σέντρα την οποία πρόλαβε ο Μάνταλος και έκανε το 3-2 για την ΑΕΚ. Αυτό ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης, που έφερε τον Ολυμπιακό στο -5 από την κορυφή.

ΑΕΚ (Μανόλο Χιμένεθ): Ανέστης, Γκάλο, Βράνιες, Τσόσιτς, Μπακάκης, Σιμόες (28′ Γαλανόπουλος), Γιόχανσον, Μάνταλος, Χριστοδουλόπουλος, Κλωναρίδης (46′ Λιβάγια), Αραούχο.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπέσνικ Χάσι): Καπίνο, Ελαμπντελαουί, Ρομαό, Ένχελς, Φιγκέιρας, Ταχτσίδης, Ζιλέ, Οτζίτζα, Καρσελά (82′ Πάρντο), Μάριν (65′ Σεμπά), Εμενίκε.