Αυτοκτονία με…. χείρα βοηθείας από τον Αναστόπουλο

Στα σκουπίδια πέταξε το πλεονέκτημα έδρας ο Ολυμπιακός που πραγματοποιώντας ένα κάκιστο δεύτερο ημίχρονο έχασε από τον Παναθηναϊκό με 66-71  και πλέον με τη σειρά στο 1-1 και το 3ο ματς στο ΟΑΚΑ  πρέπει να κάνει ένα μικρό θαύμα για να ξαναπάρει το πλεονέκτημα. Πλήρωσαν το κακό τρίτο δεκάλεπτο οι  “Ερυθρόλευκοι”, με τον Τζέιμς να είναι καθοριστικός για την ομάδα του σκοράροντας καθοριστικούς πόντους, αλλά και τον Καλάθη που είχε 18 πόντους και 8 ασίστ. Στο τέλος  καθοριστικός παράγοντας  αποδείχτηκε η διαιτησία που όταν ο Ολυμπιακός πλησίασε, ένα φάουλ  ανύπαρκτο που δόθηκε στον Παπαπέτρου “τελείωσε” το ματς μία και καλή..

To παιχνίδι ξεκίνησε έχοντας ιδιαίτερα γρήγορο ρυθμό με τον Ρόμπερτς   να έχει πέντε γρήγορους πόντους και  τον Ολυμπιακό να βγάζει ενέργεια με τους Παπανικολάου ,Μιλουτίνοφ προηγήθηκε γρήγορα με 9-4. Η άμυνα του Παναθηναϊκού σταδιακά άρχιζε να  να βρίσκει λύσεις με τον Ρίβερς  πάνω στον Ρόμπερτς, ενώ και ο Σπανούλης είχε κακό ξεκίνημα. Με το σκορ στο 15-11, οι «Πράσινοι» βρήκαν λύσεις από τον Λοτέσκι που έδωσε λύση με 7 πόντους  για το 0-11 σερί (15-21), που έσπασε με ένα χορευτικό του Σπανούλη στον Ογκαστ που και αυτός με την είσοδο του στο ματς έδωσε ενέργεια σε άμυνα και επίθεση, και τη μπάλα στο καλάθι  για το 17-21.

Ο Σφαιρόπουλος στις αλλαγές στην άμυνα έβαζε τον Μακ Λίν πάνω στον Καλάθι ενώ ο Παπανικολάου είχε τον Τζέιμς. Με τον «Παπ» σε καλή ημέρα και με πολύ ενέργεια ,σφιχτή άμυνα και τον Σπανούλη να ανταποκρίνεται εξαιρετικά στην άμυνα του Ογκαστ ο Ολυμπιακός ισοφάρισε το ματς  ,με την πρώτη περίοδο να κλείνει με ένα δύσκολο καλάθι του Τζέιμς για το 25-27  .

Ο Λοτζέσκι είχε βρεί το χέρι του με 9 πόντους στην περίοδο και με τρίποντο στο ξεκίνημα της Β περιόδου έκανε το 25-30 για τους δικούς του 12 πόντους.

Ο Ογκαστ έκανε αρκετή βρώμικη δουλειά  παίρνοντας επιθετικά ριμπάουντ και συντηρούσε προβάδισμα 3-5 πόντων για την ομάδα, ωστόσο δύο καλές άμυνες και δύο τρίποντα από Ουίλτζερ –Παπαπέτρου έφεραν το 35-34 ,ενώ ο «Πάπι» έκανε το 37-34 για την άπάντηση του Τζέιμς με δίποντο.

Οι Πειραιώτες είχαν μία στις 4 βολές(Μαντζαρης 0/2 και Μιλουτίνοφ 1/4), με ένα τρίποντο του Στρέλνιεκς να φέρνει το +4(41-37) για να απαντήσει με τον ίδιο τρόπο ο Καλάθης.

Ο Ρόμπερτς σκόραρε για το 43-40, ο Ρίβερς είχε  0/2 βολές και το ημίχρονο έκλεισε με ένα τρομερό κόψιμο του Παπανικολάου σε αιφνιδιασμό του Ρίβερς.

Στα πρώτα έξι  λεπτά  της 3ης περιόδου το επιμέρους σκόρ  ήταν 0-7 με τους Πειραιώτες να είναι πολύ άστοχοι(ειδικά ο Πρίντεζης) ενώ ο Παναθηναϊκός είχε ένα ορειβατικό τρίποντο του Ρίβερς και ένα καλάθι από Post του Καλάθη για το 43-45  και ένα εντυπωσιακό κάρφωμα του Γκιστ.

Την …κατάρα έσπασε με μπάσιμο ο Σπανούλης για το 45-47, αλλά ο Γκιστ από ασίστ του Καλάθη για το 45-49.

Δύο βολέε του Σπανούλη και ένα τρίποντο του Παπαπέτρου έκαναν το 50-49 ,αλλά ο Τζέιμς με 7 πόντους αναπάντητους- από τον Ολυμπιακό- έκανε το 50-56 δίνοντας σημαντικό προβάδισμα ,με το τρίτο δεκάλεπτο να λήγει με αυτό το σκορ και επιμέρους σκορ 7-16.

Ο Τζέιμς συνέχιζε να είναι ζεστός και άνοιξε το  σκορ της τέταρτης περιόδου για το 50-58.

Με τον Ολυμπιακό να έχει τραγικές επιλογές και τον Γουίλτζερ να έχει κακές αντιδράσεις στην άμυνα  φτάσαμε στο 50-60 ,ενώ ο Παπαπέτρου μείωσε με δύο βολές στους 8.

Ο Καλάθης με τρίποντο έκανε το +11(52-63) ενώ οι παίκτες του Ολυμπιακού δεν μπορούσαν να βάλουν ούτε βολή,ούτε ελεύθερο σουτ(Μάντζαρης) και μοιραία το ματς πήγαινε προς την πλευρά των φιλοξενούμενων.

Η είσοδος του Μπράουν  καλυτέρεψε την κυκλοφορία του Ολυμπιακού που παίζοντας καλή άμυνα  και τον Πρίντεζη να αρχίζει να βρίσκει  τα πατήματα του και τον  δρόμο προς το καλάθι με τη διαφορά να φτάνει και μέχρι τους μείον 3(66-69). Παπαπέτρου και Μπράουν είχαν 2 στις 4 βολές  σε αυτό το διάστημα και κάπου εκεί έρχεται να σφυριχτεί ανύπαρκτο φάουλ του Παπαπέτρου στον Σίνγκλετον σε διεκδίκηση της μπάλας  με τον Αμερικανό να έχει μία στις δύο βολές για το 66-70…

Ολυμπιακός: Σπανούλης 12, Μιλουτίνοβ 5, Πρίντεζης 9, Παπανικολάου 6, Ρόμπερτς 7 (1), ΜακΛίν 4,  Μπράουν 4 (1), Παπαπέτρου 13 (2), Στρέλνιεκς 3 (1), Μάντζαρης,  Ουίλτζερ 3 (1). Παναθηναϊκός: Σίνγκλετον 6 (1), Ρίβερς 5 (1), Γκιστ 8, Λοτζέσκι 13 (2), Καλάθης 17 (8 ασίστ), Τζέιμς 17, Βουγιούκας, Λεκαβίτσιους, Όγκαστ 4, Αντετοκούνμπο. Μήτογλου.