ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΜΠΑΣΚΕΤΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Ασταμάτητος Θρύλος!

Σαρωτική η ομάδα μπάσκετ γυναικών του Ολυμπιακού συνέτριψε 80-49 τον Κρόνο Αγίου Δημητρίου διευρύνοντας το απόλυτο νικών.

Τίποτε δε φαντάζει ικανό πλέον να σταματήσει την ξέφρενη πορεία της ομάδας μπάσκετ γυναικών του Ολυμπιακού προς την κατάκτηση του δεύτερου συνεχόμενου πρωταθλήματος.

Οι νταμπλούχες Ελλάδας έκαναν υγιεινό περίπατο το απομεσήμερο του Σαββάτου συντρίβοντας  με 80-49 τον Κρόνο Αγίου Δημητρίου στην κεκελισμένων των θυρών αναμέτρηση του ΔΑΚ Γλυφάδας συνεχίζοντας την απόλυτη πορεία της προς την κατάκτηση του δεύτερου συνεχόμενου τίτλου.

Οι «ερυθρόλευκες» σημείωσαν την 13η νίκη τους σε ισάριθμα ματς στο φετινό πρωτάθλημα η οποία είναι παράλληλα η 41η σε 41 ματς στις εγχώριες διοργανώσεις από την περσινή σεζόν! Όσον αφορά την αναμέτρηση με τον Κρόνο Αγίου Δημητρίου, ξεκίνησε πολύ δυνατά τόσο στην άμυνα όσο και στην επίθεση σημειώνοντας 28 πόντους και δεχόμενος 9 στο πρώτο οκτάλεπτο.

Στη 2η περίοδο το επιμέρους 8-10 έστειλε τις δυο ομάδες στα αποδυτήρια με το 36-19 υπέρ του Θρύλου. Στη συνέχεια η ομάδα της Ελένης Καπογιάννη ανέβασε και πάλι στροφές πετυχαίνοντας 23 πόντους στην 3η περίοδο και με το επιμέρους 23-17 ο Ολυμπιακός έφτασε στο 59-36 έχοντας ουσιαστικά κλειδώσει από νωρίς την υπόθεση της νίκης την οποία πήρε με τελικά με 80-49.

Τα δεκάλεπτα: 28-9, 36-19, 59-36, 80-49

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ελένη Καπογιάννη): Γκοτζή 4, Σταμάτη 9 (1 τριπ.), Μπόνη 4, Χατζηνικολάου 7 (5 ασίστ), Κάιζερ 12, Δημητράκου 6, Παπαμιχαήλ 4, Χαλιβέρα 8, Τζόνσον 8, Κοσμά, Καλτσίδου 14 (2 τριπ.), Φουράκη 4

ΚΡΟΝΟΣ ΑΓ. ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ: Τζανετάτου, Αυτζή 5, Σπαθάρου 6, Μίχου 2, Γκέρκι 2, Τσιμπίδη, Γασπαράτου, Σίντυ 14, Κυριακοπούλου 14