Ασταμάτητος Θρύλος!

Εντυπωσιακός ο Ολυμπιακός σκόρπισε και τον Ηρακλή Χαλκίδας με 3-0 συνεχίζοντας την αήττητη κούρσα του προς τη κατακτητής του φετινού τίτλου.

Οι «ερυθρόλευκοι» με κεκτημένη ταχύτητα από τον εκτός έδρας θρίαμβό τους επί του ΠΑΟΚ στην Πυλαία με 2-3 επιβλήθηκαν με χαρακτηριστική άνεση του Ηρακλή Χαλκίδας με 3-0 στο «Μελίνα Μερκούρη» (25-12, 25-18, 25-19) αποδίδοντας καταπληκτικά σε άμυνα κι επίθεση, διευρύνοντας  νικηφόρο τους σερί, το οποίο κρατάει για 16 ολόκληρες αγωνιστικές στην φετινή Α1!

Δια… περιπάτου στο 3-0!

Ο Θρύλος ξεκίνησε πολύ αποφασιστικά στην αναμέτρηση και επέβαλε από την αρχή την κυριαρχία του αποκτώντας μεγάλες διαφορές και με πολύ καλή λειτουργία του μπλοκ φτάνοντας στα έξι συνολικά. Με πρώτο σκόρερ στο 1ο σετ τον Νίκο Ζουπάνη με 5 πόντους (3/5 επ., 1 άσσο, 1 μπλοκ) και τους Άθος Κόστα, Σουλτανόπουλο να ακολουθούν με 4 οι «ερυθρόλευκοι» έφτασαν μέσα σε 20 λεπτά στο 25-12 με το οποίο προηγήθηκαν με 1-0 στα σετ! Κορυφαίος ήταν και ο Κώστας Στιβαχτής με 3 πόντους (2/2 επ., 1 μπλοκ) και 8.9 στην ατομική αξιολόγηση.  Ανάλογη ήταν η εικόνα και στη συνέχεια του αγώνα με τον Ολυμπιακό να προηγείται με 20-9 στο 2ο σετ το οποίο πήρε εύκολα με 25-18. Ο Θρύλος δεν κατέβασε στροφές ούτε στο 3ο σετ, έφτασε το 25-19 και πανηγύρισε μια ακόμα νίκη!

Tα σετ: 3-0 σε 1:08’ ,  25-12 (20’), 25-18 (24’), 25-19 (24’)

1ο σετ: 8-3, 16-8, 21-11, 25-12

2ο σετ: 8-5, 16-7, 21-13, 25-18,

3ο σετ: 8-7, 16-10, 21-13, 25-19

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σλόμπονταν Μπόσκαν): Ζουπάνης 13 (10/20 επ., 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Σουλτανόπουλος 9 (5/7 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Στιβαχτής 4(3/4 επ., 1 μπλοκ), Κοκκινάκης 8 (5/14 επ., 3 μπλοκ, 79%υπ.-71%αρ.), Άθος Κόστα 10 (5/7 επ., 5 μπλοκ), Τσούπκοβιτς 11 (9/18 επ., 2 μπλοκ, 67%υπ.-50%αρ.), Στεφάνου-λ (75%υπ.-45%αρ.)/