Αρρωστος…..

Ενα ακόμα κακό βράδυ για τον Ολυμπιακό στην Ευρωλίγκα ολοκληρώθηκε,με τον Ερυθρό Αστέρα να καταπίνει με ένα ξέσπασμα στο 4ο δεκάλεπτο τους Πειραιώτες  που δέχτηκαν ένα σερί 32-15 από τους Σέρβους,όντας προηγούμενοι στην 3η περίοδο (57-63) για το τελικό 89-78.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με ιδιαίτερα γρήγορο ρυθμό και τις δύο ομάδες να είναι ιδιαίτερα εύστοχες(6-7 υπέρ των Πειραιωτών).

Ωστόσο, οι Σέρβοι πατώντας καλύτερα μέσα στο γήπεδο και με το Ντάνγκουμπιτς να είναι πολύ εύστοχος  από τα 6.75, κρατούσαν προβάδισμα στο σκορ, με τον Ολυμπιακό να κρατιέται κοντά από τα τρίποντα του Ρόμπερτς(18-16).Με την ομάδα του Σφαιρόπουλου να σκοράρει,αλλά στην άμυνα να μην έχει λύσεις να απαντήσει στις επιθετικές διαθέσεις του Αστέρα ,το 24-20 ήταν το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Ολυμπιακός εμφάνισε σημάδια Βιτόρια και …Μόσχας. Πολλά  αβίαστα λάθη, «τρύπα» στην άμυνα, έλλειψη δημιουργίας και σκορ την  ώρα που οι Σέρβοι έβρισκαν λύσεις από τον αναπληρωματικό πόιντ γκαρντ, Ενις(7 πόντους) εκεί όπου συνεπικουρούμενος από τον Ρότσεστι έκαναν τη ζημιά , με τη διαφορά να φτάνει στο +12(36-24) για τους Σέρβους με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο +9(43-34).

Είναι χαρακτηριστικό ότι σε σχέση με την πρώτη περίοδο,  οι Πειραιώτες είχαν 1/6 δίποντα σε αντίθεση με  το 3/7  και 1/5 τρίποντα σε σχέση με το 4/7.  Το μόνο καλό ήταν η κυριαχία στα ριμπάουντ και οι ασίστ. Τίποτα άλλο.

H 3η περίοδος ξεκίνησε με τον Σπανούλη  να φορτώνεται με 3ο φάουλ(επιθετικό) και λίγο αργότερα με τέταρτο, ωστόσο ο Ολυμπιακός , όσο πέρναγε η ώρα «έσφιξε»  την άμυνα του, Ρόμπερτς,Στρέλνιεκς και Παπανικολάου βρήκαν επιθετικές λύσεις, με τον προπονητή του Ερυθρού Αστέρα να αποβάλλεται με τεχνική ποινή (47-46 με καλάθι του Ρόμπερτς).

Ο Αστέρας εκμεταλλεύτηκε και πάλι κάποια λάθη του Ολυμπιακού, ξαναπέρασε μπροστά  με +7(53-46 με τρίποντο του Ενις), ωστόσο οι Πειραιώτες «ξύπνησαν» εκ νέου  και με δύο τρίποντα από Στρέλνιεκς και Ουίλτζερ συν το κάρφωμα του Μιλουτίνοφ που έφερε τον Ολυμπιακό μπροστά για το 57-58 ,έφεραν τους Πειραιώτες στη θέση του οδηγού(57-63)για  το τέλος της 3ης περιόδου.

Το παιχνίδι άρχισε να παίρνει τον δρόμο του καθώς οι παίκτες του Αστέρα  άρχισαν να χάνουν τον ρυθμό τους και ο Ουίλτζερ, με τρίποντο έκανε το 61-68.

Και πάλι όμως το κακό πρόσωπο και τα αβίαστα λάθη του Ολυμπιακού έκαναν την εμφάνιση τους και έδωσαν το δικαίωμα στους Σέρβους να επιστρέψουν στο ματς με ένα σερί 10-0 για το 71-68 και τον Σπανούλη να απαντάει με έμμεσο τρίποντο για το 71-71.

Οι Σέρβοι απάντησαν εκ νέου με σερί 5-0 για το 76-71 και το ματς κυλούσε σε τεντωμένο σκοινί.

Eνα από τα κρίσιμα σημεία του αγώνα ήταν οι δύο χαμένες βολές του Μιλουτίνοφ,με τον Σέρβο  να χάνει την ευκαιρία να μειώσει στους 3 και τον Μπιέλιτσα, με δύο δικές του βολές, να ανεβάζει τη διαφορά στο +7(82-75) και την χαριστική βολή να δίνει ο Ενις με τρίποντο για το 85-75.  Και το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στο 89-78.

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ:  Ντάνγκουμπιτς 11 (2), Νταβιντόβατς 9, Λάζιτς 2, Ντόμπριτς 5 (1), Γιάνκοβιτς 6, Ρότσεστι 11 (1/2 τρίποντα, 6 ασίστ), Όμιτς 6, Λεσόρ 9 (5 ριμπάουντ), Ένις 21 , Γιοβάνοβιτς, Μπιέλιτσα 9.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ:  ΜακΛίν 1, Σπανούλης 16 , Μιλουτίνοφ 7, Στρέλνιεκς 5 (1),  Πρίντεζης 9 , Παπανικολάου 12, Μάντζαρης 4, Ρόμπερτς 14 (2), Ουίλτζερ 10 (2), Τόμπσον.