Αρρωστος…..

Για ακόμα μία φορά ο Ολυμπιακός αποδείχτηκε κατώτερος των περιστάσεων και με την ισοπαλία 2-2 στο Περιστέρι, ουσιαστικά απώλεσε και τις τελευταίες ελπίδες που μπορεί να είχε για το Πρωτάθλημα.  Κακοί, για ακόμα ένα ματς, ανασταλτικά οι Πειραιώτες με τον Ατρόμητο, ειδικά στο πρώτο ημίχρονο, είχε 10 τελικές έναντι 2 των “ερυθρόλευκων”. Αδύναμος κρίκος ο Ομάρ στην άμυνα. Ο ρέφερι Τζήλος επέτρεψε το υπερβολικά σκληρό παιχνίδι των Περιστεριωτών με Φορτούνη, Μιραλάς και Ταχτσίδη να γίνονται αναγκαστικές αλλαγές, ενώ κράτησε μόλις τρία λεπτά αλλαγή.

Ο Χρήστος Κόντης, που και σήμερα κάθισε στον πάγκο του Ολυμπιακού, μιας και ο  Οσκαρ Γκαρθία αναρρώνει από την εγχείριση σκωληκοειδίτιδας  από την οποία αναρρώνει κατέβασε την ομάδα με σύστημα 4-2-3-1 και τερματοφύλακα τον Προτό. Από δεξιά προς αριστερά οι Ομάρ-Μποτία-Νικολάου –Χατζισαφί. Ζιλέ –Ταχτσίδης και μπροστά τους ο Φορτούνης.. Μάριν και Μιραλάς στα άκρα, αριστερά και δεξιά αντίστοιχα  και ο Καρίμ σέντερ φορ.

Ένα παιχνίδι που οι Περιστεριώτες μπήκαν πολύ δυνατά με περισσότερη ενέργεια  και πολύ μεγαλύτερη διάθεση.

Στο 6ο λεπτό, από φάουλ του Γιαννούλη ,απ’τα δεξιά, η μπάλα πήρε παράξενη τροχιά  και η μπάλα χτύπησε στο δοκάρι του Προτό που ήταν εξουδετερωμένος.

Ο Ολυμπιακός  φαινόταν πραγματικά χαμένος  με το Ντιγκινί στο 11 να «τρυπάει» την άμυνα του Πρωταθλητή. και να βρίσκει το Ντάουντα, τον οποίο ο Προτό νίκησε στο  τετ α τετ.

Οι Πειραιώτες   προσπαθούσαν να οργανώσουν παιχνίδι με τον Φορτούνη  αλλά τα αμυντικά κενά ήταν πάρα πολλά.

Με τον Γιαννούλη να είναι πηγή κινδύνων από αριστερά, ο Ατρόμητος απείλησε εκ νέου, στο 16, με τη σέντρα προς το Ντάουντα που έκανε το σουτ στην κίνηση  και τη μπάλα να φεύγει άουτ.

3 λεπτά αργότερα  ήρθε η τιμωρία  για τον Ολυμπιακό . Ο Ουάρντα βγήκε από αριστερά, έκανε σέντρα και ο Βασιλακάκης με κεφαλιά άνοιξε το σκορ.

Στο 22, ο Ατρόμητος απείλησε εκ νέου. Με τον Ομάρ να είναι κάκιστος από τα δεξιά και τον Ατρόμητο να εκμεταλλεύεται τις καταστάσεις στα  Οverlap, oι γηπεδούχοι  έχασαν νέα ευκαιρία, όταν ο Ντάουντα βρέθηκε στην καρδιά της άμυνας του Ολυμπιακού, ο Νικολάου πρώτα και εν συνεχεία ο Προτό σταμάτησαν τον κίνδυνο.

ΔΥΟ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΕΣ ΑΛΛΑΓΕΣ ΚΑΙ ΙΣΟΦΑΡΙΣΗ

Τα άσχημα νέα για τον Ολυμπιακό συνεχίστηκαν με την αναγκαστική αλλαγή  του Φορτούνη ,που στο 24 ,νιώθοντας ενοχλήσεις έδωσε τη θέση του στον Πάρντο.

Στο 28, ο Μάριν ανέλαβε …δράση και εκεί που οι Πειραιώτες έμοιαζαν χαμένοι έγινε το 1-1 με το Γερμανό να κάνει σουτ από τα 25 μέτρα  και προς τα δεξιά και τον Γιαννιώτη να μη μπορεί να αντιδράσει.

Δύο λεπτά μετά, ο Πάρντο έκανε φοβερή κίνηση από τα δεξιά και έβγαλε σέντρα, αλλά ο Μιραλάς  δεν μπόρεσε να στείλει τη μπάλα στα δίχτυα με προβολή.

Ο Κολομβιανός ,μαζί με τον Μάριν ήταν οι πιο κινητικοί παίκτες του Ολυμπιακού που δεν σταμάταγε  να έχει προβλήματα  ανασταλτικά, ενώ η δεύτερη αναγκαστική αλλαγή ήρθε στο 39, με τον Μιραλάς να αποχωρεί λόγω τραυματισμού στον ώμο από προηγούμενη κόντρα με τον  Γιαννούλη και τη θέση του να παίρνει ο Οφόε.

Στο 42 καταγράφηκε η τελευταία καλή φάση για τον Ατρόμητο, όταν ο Βασιλακάκης βρέθηκε σε θέση βολής, αλλά με αυτοθυσία ο Μποτία έσωσε.

ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΣΤΟ ΔΕΥΤΕΡΟ ΚΑΙ ΤΡΙΤΗ ΑΝΑΓΚΑΣΤΙΚΗ ΑΛΛΑΓΗ

Ο Ολυμπιακός μπήκε πολύ πιο αποφασισμένος για να επιστρέψει στο β ημίχρονο.  Οι Πειραιώτες «πατούσαν» καλύτερα, έδειχναν πιο επιθετική διάθεση και πιο κοντά στην ανατροπή.

Στο 55, όμως ήρθε και η 3η αναγκαστική αλλαγή. Με τον Ταχτσίδη να συγκρούεται με το Ντάουντα, και τον μέσο του Ολυμπιακού να τραυματίζεται μη μπορώντας, μάλιστα, να πάρει ανάσα και τελικά να γίνεται αλλαγή και τον Τζούρτζεβιτς να παίρνει τη θέση του και το σύστημα στο 4-4-2.

Η κορυφαία ευκαιρία των Πειραιωτών καταγράφηκε με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα όταν ο Μάριν γύρισε τη μπάλα,αλλά ο Καρίμ ήταν σε κακή θέση και δεν μπόρεσε να σπρώξει τη μπάλα στα δίτυα, όπως και στο 62, όταν από σέντρα του Μάριν και λάθος του Μάντσον , ο Ιρανός αστόχησε από κοντά.

ΝΕΑ ΤΙΜΩΡΙΑ

Και εκεί  που ο Ολυμπιακός έκανε τις ευκαιρίες  ,ήρθε ο Ντιγκινί  για να «σκοτώσει» τους Πρωταθλητές στο 66.  Με τον Γάλλο να κινείται από τα αριστερά, τον Ομάρ να είναι απών και  τον Μποτία να μην μπορεί να σταματήσει τον παίκτη του Ατρομήτου   που νίκησε τον Προτό.

Μετά την διακοπή, λόγω τραυματισμού του Ταχτσίδη, ο Ολυμπιακός φάνηκε επηρεασμένος  και στο 71, με το κακό τρανζίσιον,  να κυριαρχεί, ο Ατρόμητος σε μία σούπερ αντεπίθεση 5 με 2   είδε τον Προτό  να νικά ,στο τετ α τετ το Ντάουντα και  το Ντιγκινί στην επαναφορά  να στέλνει τη μπάλα άουτ.

Οσο πέρναγε η ώρα, ο Ολυμπιακός έπαιρνε μέτρα  και στο 87, ο Πάρντο νικήθηκε  από τον Γιαννιώτη, αλλά στο 89, ήρθε η ισοφάριση. Με τον Ζιλέ να κερδίζει πέναλτι από τον Χατζηισαία, τον Τζούρτζεβιτς να το εκτελεί και τον κίπερ του Ατρομήτου  να αποκρούει, αλλά τον Χατζισαφί να παίρνει το ..ριμπάουντ και να σκοράρει για την ισοφάριση.

Με τον Τζήλο να δείχνει μόλις τρία λεπτά καθυστέρησης παρά την τετράλεπτη διακοπή λόγω του τραυματισμού του Ταχτσίδη, μία απόφαση πραγματικά για ..γέλια…