Απόλυτες κι ωραίες!

Την νικηφόρα πορεία της στο πρωτάθλημα της Volleyleague διεύρυνε η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού, που επικράτησε με 3-0 σετ  (10-25, 4-25, ) του Μαρκόπουλου εκτός έδρας. Οι «ερυθρόλευκες» για ένα ακόμα ματς δεν έχασαν σετ και έφτασαν άνετα στην τελική επικράτηση, δείχνοντας την απαιτούμενη συγκέντρωση σε όλη τη διάρκεια του αγώνα την ίδια ώρα που είχαν την Στέφανι Νιέμερ σε εκπληκτική μέρα από τη γραμμή του σερβίς. Η Αμερικανίδα πέτυχε 17 άσσους και τελείωσε τον αγώνα συνολικά με 26 πόντους.

Παράσταση για ένα ρόλο

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε την αναμέτρηση δυνατά και αποφασισμένος να μην αφήσει κανένα περιθώριο αμφισβήτησης της ανωτερότητας του στον αντίπαλο. Με την Πολ στο σερβίς, που δυσκόλεψε τις παίκτριες του Μαρκόπουλου στην άμυνα τους, το σκορ έγινε πού γρήγορα 5-0. Οι «ερυθρόλευκες» πήγαν προηγούμενες στο πρώτο τεχνικό τάιμ-άουτ προηγούμενες 8-5. Μέχρι την επόμενη τεχνική διακοπή η διαφορά έφτασε στο συν 10 (6-16) με τη Νίεμερ να δίνει ρεσιτάλ από την θέση του σερβίς και το σκορ να φτάνει στο 6-20 με επτά άσσους της Αμερικανίδας. Το πρώτο σετ ολοκληρώθηκε με 10-25 μέσα σε είκοσι λεπτά από τον Ολυμπιακό.

Ασταμάτητη Νιέμερ στο σερβίς

Η Στέφανι Νιέμερ ήταν ασταμάτητη κάθε φορά που βρισκόταν στο σερβίς με το δεύτερο σετ να είναι μονόλογος. Η ακραία των Νταμπλούχων Ελλάδας έφτασε τους 22 πόντους, 15 εκ των οποίων ήταν άσσοι. Το 2-0 στα σετ ήρθε άνετα με το 4-25. Ο Μπράνκο Κοβάτσεβιτς μοίρασε το χρόνο συμμετοχής σε όλες τις αθλήτριες και ο Ολυμπιακός έφτασε άνετα στην τελική επικράτηση με 3-0 σετ (11-25 το 3ο σετ).

Τα σετ: 10-25, 4-25, 11-25

1ο σετ: 5-8, 6-16, 7-21, 10-25

2ο σετ: 3-8, 3-16, 3-21, 4-25

3ο σετ: 5-8, 10-16, 11-21, 11-25

Μαρκόπουλο (Κώστας Σωτηρόπουλος) : Γεωργαντζή 1 (1/10 επ.), Διάλλα 1 (1 άσσος), Νικολογιάννη 3 (3/13 επ.), Τσιάκουλα 2 (1/3 επ., 1 μπλοκ), Τσιτσιγιάννη 4 (4/10 επ.), Τουλγαρίδου -λ (14,3% υπ.) ,Καραβοκύρη -λ (26,7% υπ.),  Αναγνώστου, Μαρινάκη 1 (1 μπλοκ), Σούλη 1 (1 άσσος).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 9 (3/4 επ., 2 άσσοι. 4 μπλοκ), Λαμπρούση 8 (5/5 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Νιέμερ 26 (9/13 επ., 17 άσσοι), Πολ 8 (5/7 επ., 3 άσσοι), Χίππε 8 (7/14 επ., 1 άσσος), Κοκκινάκη -λ (100% υπ.), Βλαχάκη 2 (2/3 επ.), Μιλιντίγιεβιτς 2 (2 άσσοι), Παπαδοπούλου  1 (1 μπλοκ).

Πηγή: osfp.gr