Ανοιχτοί λογαριασμοί

Ισόπαλος 2-2 αναδείχθηκε ο Ολυμπιακός με την Ντιναμό Κιέβου στο πρώτο παιχνίδι για την φάση των 32 του Europa League στο γήπεδο Καραϊσκάκη. Παρά το γεγονός ότι οι ερυθρόλευκοι ξεκίνησαν πολύ καλά, είχαν μεγάλα “νεκρά” διαστήματα και ενώ θα μπορούσαν να είχαν “καθαρίσει” από απόψε, τελικά είδαν δύο φορές τους Ουκρανούς να ισοφαρίζουν. Γκολάρες από Χασάν – Ντίαζ, Μπιγιάλσκι και Βέρμπιτς τα γκολ της Ντιναμό. Την επόμενη Πέμπτη 21 Φεβρουαρίου η ρεβάνς.

Η διάταξη:

Με το αγαπημένο του 4-2-3-1 αλλά με μία έκπληξη παρέταξε ο Πέδρο Μαρτίνς την ομάδα. Έτσι κάτω από τα δοκάρια ξεκίνησε ο Σα, με τους Τσιμίκα αριστερά και Μεριά δεξιά και Σισέ – Βούκοβιτς στα στόπερ. Στα χαφ ξεκίνησαν οι Καμαρά – Γκιλιέρμε, ενω στα “φτερά” πήραν θέση οι Ντίαζ (δεξιά) και Ποντένσε (αριστερα). Ο Φορτούνης στην αγαπημένη του θέση “δεκαριού” και ο Χασάν στην επίθεση.

Πειθαρχημένο ξεκίνημα, γκολ στο δεκάλεπτο!

Οι ερυθρόλευκοι μπήκαν πολύ προσηλωμένοι στο γήπεδο, ακολουθώντας κατά γράμμα το πλάνο που είχαν σχεδιάσει. Για τα πρώτα δέκα λεπτά… “έχτιζαν” και στο 10ο λεπτό ακριβώς είδαν τους κόπους τους να καρποφορούν! Ο Φορτούνης υποδέχθηκε μία εκπληκτική σέντρα από τον Τσιμίκα και έδωσε λίγο αριστερά στον Χασάν. Ο Αιγύπτιος άνοιξε την μπάλα λίγο πιο αριστερά για να πάρει… δύναμη και έπιασε ένα σουτ για να κεραυνοβολήσει τον Μπόικο! Έτσι ο Ολυμπιακός βρέθηκε να προηγείται πολύ νωρίς και να καλείται να συνεχίσει έτσι.

Μάλιστα, παραλίγο στο 19ο λεπτό να πετύχει και δεύτερο τέρμα, όταν μετά από λάθος στην άμυνα της Ντιναμό, με μία μπαλιά να φεύγει προς τον πορτιέρο της, ο Φορτούνης πρόλαβε και την “τσίμπησε”. Στην συνέχεια απέφυγε και τον Μπόικο για να πλασάρει. Ωστόσο το σουτ του που έγινε από πλάγια θέση βρήκε στην εξωτερική πλευρά του δοκαριού και κατέληξε άουτ.

Ένα λάθος και ισοφάριση

Στο 27ο λεπτό, και ενώ ο Ολυμπιακός είχε πολύ καλές στιγμές για να πετύχει ακόμα ένα γκολ, τελικά είδε την Ντιναμό να το πετυχαίνει. Ο Μπιγιάλσκι κατάφερε να ξεφύγει από την επιτήρηση του Σισέ και με δυνατό σουτ από το ύψος του πέναλτι έκανε το 1-1 για τους Ουκρανούς.

Από κει και πέρα ο Ολυμπιακός κινήθηκε σε χαμηλό τέμπο προσπαθώντας να ανακτήσει δυνάμεις και να ξαναβγει με αξιώσεις προς την εστία των Ουκρανών.

Ντίαζ και ΓΚΟΛΑΡΑ!

Στο 41′ το Καραϊσκάκη τινάχτηκε στο πόδι ξανά, όταν  Ζιλ Ντίαζ βρέθηκε έξω από την περιοχή, ζύγισε το σουτ και έπιασε έναν μονοκόμματο κεραυνό για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Μπόικο, ο οποίος έπεσε δίχως να μπορεί να αντιδράσει. Χάρη σε αυτό το εκπληκτικό τέρμα του Πορτογάλου, που θέτει υποψηφιότητα και για ερυθρόλευκο γκολ της χρονιάς – τουλάχιστον ως τώρα – οι ερυθρόλευκοι ανέκτησαν το προβάδισμα (2-1) και πήγαν με αυτό στα αποδυτήρια.

Ηρεμία…

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός προσπάθησε με κατοχή μπάλας να ψάξει το τρίτο του τέρμα και με τον Φορτούνη θέλησε να δημιουργήσει προϋοθέσεις καλές προς την εστία του Μπόικο. Παρά τις προσπάθειες του, οι Ουκρανοί κατάφεραν να ισορροπήσουν τα πράγματα και να παίξουν πιο οργανωμένα.

Στο 72′ ο Ολυμπιακός απείλησε με αξιώσεις ξανά. Ο Ποντένσε μετά από εκπληκτική μεταβίβαση του Νάτχο, έφυγε τετ-α-τετ με τον Μπόικο, τον πέρασε αλλά το πλασέ του κατέληξε άουτ.

Το ίδιο συνέβη και στο 80΄όταν από εξαιρετική ενέργεια του Πορτογάλου, βγήκε ένα σουτ, το οποίο κατέληξε λίγο έξω από τα δοκάρια της Ντιναμό.

“Κάθισμα” και ισοφάριση ξανά

Ο Ολυμπιακός δεν κατάφερε για ακόμη μία φορά να βρει το γκολ που θα καθάριζε το παιχνίδι, ούτε με τις αλλαγές των Νάτχο και Μασούρα και τελικά, όπως έγινε και στο πρώτο ημίχρονο, το δέχθηκε. Μετά από μία φάση διαρκείας στα καρέ του Σα, ο Βέρμπιτς έγινε αποδέκτης και έπιασε ένα δεξί διαγώνιο σουτ, χλιαρό, που πήρε λίγο ύψος και κατέληξε στην δεξιά γωνία του Σα.

Το σκορ αυτό σε κάθε περίπτωση ήταν “λουκούμι” για την Ντιναμό, αλλά οπωσδήποτε δεν έχει τελειώσει τίποτα σε ότι αφορά την υπόθεση πρόκριση, που θα κριθεί σε μία εβδομάδα στο Κίεβο.

Οι συνθέσεις:

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Π. Μαρτίνς): Σα, Καμαρά, Φορτούνης (69′ Νάτχο), Γκιλιέρμε, Χασάν, Μεριά, Τσιμίκας, Βούκοβιτς, Ντίαζ (86′ Μασούρας), Ποντένσε (80′ Χριστοδουλόπουλος), Σισέ

Ντιναμό Μόσχας (Α. Κατσέβιτς): Μπόικο, Βέρμπιτς, Σεπελιεφ, Σολ (82′ Ρούσιν), Σαπαρένκο (83′ Γκαρμάς), Τσιγκάνοφ, Μυκολένκο, Μπούρντα, Μπιαλσκίι, Σαμπάνοφ, Κεντζιόρα