ΒΟΛΕΪΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΚώστας ΠαλαιολόγοςΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Ανίκητος Θρύλος!

osfp-pana3-1_2

Την ένατη συνεχόμενη νίκη του στην Α1 πανηγύρισε ο Ολυμπιακός επικρατώντας του Ηρακλή με 3-1 σετ (25-16, 21-25, 25-21, 29-27).

Την αήττητη κούρσα του προς την κατάκτηση του φετινού τίτλου συνέχισε ακάθεκτος ο Ολυμπιακός.

Οι Κυπελλούχοι Ελλάδας επικράτησαν δύσκολα με 3-1 του ιδιαίτερα ανταγωνιστικού Ηρακλή με 3-1 σετ (25-16, 21-25, 25-21, 29-27) στο «Μελίνα Μερκούρη» για την ένατη εμβόλιμη αγωνιστική και πανηγύρισε την ισάριθμη νίκη του, τρεις ημέρες πριν την κρίσιμη εκτός έδρας αναμέτρηση με τον Φοίνικα Σύρου.

Πρωταγωνιστές της «ερυθρόλευκης» επικράτησης ήταν ο Άθος Κόστα που ολοκλήρωσε τις 10 από τις 12 επιθετικές του προσπάθειες και ο Κονσταντίν Τσούπκοβιτς με 21 πόντους που ήταν ο πρώτος σκόρερ του Ολυμπιακού. Ενώ οι Στεφάνου και Κοκκινάκης βοήθησαν πάρα πολύ στην υποδοχή.

Οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν … φουριόζοι στα τάραφλεξ και με τον Ζουπάνη  σε σπουδαία ημέρα πήραν από τα πρώτα λεπτά το προβάδισμα στο σκορ, αλλά και τον έλεγχο του αγώνα.

Το πιεστικό τους σερβίς, σε συνδυασμό με την ποικιλία στον τρόπο επιθέσεων, τους έδωσε τη δυνατότητα να κατακτήσουν πανεύκολα το πρώτο σετ με 25-16 σε 22 λεπτά.

Στο δεύτερο σετ, ο Ολυμπιακός παρότι προηγήθηκε (14-11), χαλάρωσε στη συνέχεια με αποτέλεσμα να περάσει μπροστά στο σκορ ο Ηρακλής που απέκτησε προβάδισμα 5 πόντων (15-20). Οι «ερυθρόλευκοι» ισοφάρισαν σε 20-20 με ένα σερί 5-0 αλλά δεν ολοκλήρωσαν την προσπάθεια ανατροπής με αποτέλεσμα το σετ να καταλήξει στον Ηρακλή με 25-21 ο οποίος ισοφάρισε σε 1-1.

Η απάντηση των Πειραιωτών ήταν άμεση καθώς έλεγξαν το 3ο σετ το οποίο πήραν με 25-21, ενώ το 4ο σετ ήταν συναρπαστικό σε εξέλιξη και κρίθηκε με 29-27 υπέρ του Ολυμπιακού και ενώ οι δυο ομάδες εναλλάσσονταν διαρκώς στο προβάδισμα.

Τα σετ: 25-16 (22’), 21-25 (27’), 25-21 (25’), 29-27 (32’)