Αλώβητος!

14915674_1452096761472002_5131005272081466585_nΙσόπαλος 1-1 αναδείχτηκε ο Ολυμπιακός κόντρα στην Αστανά ,στο Καζαχστάν φεύγοντας αλώβητος από την “Αστανά Αρένα” σε ένα ματς όπου βρέθηκε πίσω στο σκορ με τον Δεσπότοβιτς αλλά ισοφάρισε  πρίν τη συμπλήρωση μισής ώρας αγώνα με τον Σεμπά. Αξιζαν τη νίκη οι Πειραιώτες, βάσει απόδοσης στο Β ημίχρονο..

Ο Πάουλο Μπέντο αιφνιδίασε είναι αλήθεια με την 11άδα που κατέβασε, έχοντας τον Λεάλι κάτω απο τα δοκάρια και απο δεξιά προς αριστερά τους Ομάρ-Μποτία-Βιάνα-Ρέτσο. Αμυντικά χαφ οι Μπουχαλάκης-Καμπιάσο και μπροστά τους ο Μάρτινς, δεξιά Μανθάτης, αριστερά Σεμπά και μοναδικός προωθημένος ο Καρντόζο.

Σε περιπτώσεις εκτεταμένου Ροτέισον, όπως τη συγκεκριμένη, μέχρι να βρεί η ομάδα τα πατήματα της πρέπει να περάσει κάποιος χρόνος. Ωστόσο αυτό δεν έγινε, με τον Ολυμπιακό να δέχεται το γκολ απο την Αστανά μόλις στο 8ο λεπτό με τον Σέρβο Ντεσπότοβιτς να σκοράρει σε δεύτερο χρόνο ύστερα από την ασιστ του Τουμάσι.

Ενα γκολ που μπήκε στην χειρότερη στιγμή για τους Πειραιώτες που τους πήρε ένα 15 λεπτο να ξεπεράσουν το σοκ.

Και αυτό γιατί στο 21, πρώτα ο Σεμπά και μετά ο Καρντόζο απώλεσαν τεράστια ευκαιρία για να ισοφαρίσουν ,όταν το σουτ του πρώτου κόντραρε,ενώ σε αυτό του Παραγουανού ,οι αμυντικοί έδιωξαν πάνω στη γραμμή..

7 λεπτά αργότερα, ήρθε η δικαίωση με τον Σεμπά να ισοφαρίζει όταν ο Βραζιλιάνος εκμεταλλεύτηκε εξαιρετικά τη σέντρα του Μανθάτη απο δεξιά και έφερε το ματς στα ίσα.

Το γκολ της ισοφάρισης, άγχωσε τους Καζάκους, οι οποίοι φάνηκε να τα χάνουν,Μπουχαλάκης και Καμπιάσο κέρδισαν χώρο στο κέντρο και κατάφεραν να ισορροπήσουν την κατάσταση με το ημίχρονο στο 1-1.

Στην επανάληψη, οι Καζάκοι έδωσαν χώρο στον Ολυμπιακό και προσπαθούσαν με βαθιέςμ παλιές να βρουν την άμυνα των Πρωταθλητών κοιμώμενη ,ενώ σε πολλές περιπτώσεις προσπαθούσαν να κάνουν Over lap στον Ρέτσο που είχε καλές και κακές στιγμές.

Η είσοδος του ΕλΓιουνούσι στη θέση του Μανθάτη, στο 64, έφερε ακόμα μεγαλύτερη δυναμική στους Πειραιώτες με το Νορβηγό να απειλεί στο 70 ,με τον Εριτς να αποκρούει ,όπως και στο 73, ενώ στο 85, η φωτοβολίδα του Μάρτινς βρήκε το δοκάρι . Στο 93, ο Καρντόζο έπιασε κεφαλιά για το 1-1 με τον Ολυμπιακό πλέον να κοιτάει τον Παναθηναϊκό εν αρχή ήν και για την Ευρώπη ,την επόμενη αγωνιστική κοντράρεται με την Γιούνγκ Μπόις σε ένα ματς που ίσως κρίνει πρωτιά.