“Αεράτος” Θρύλος

Με μία ωραία νίκη 3-1 έφυγε ο Ολυμπιακός από το ΔΑΚ Λαμίας, όπου και αντιμετώπισε την τοπική ομάδα. Καμαρά, Φορτούνης και Χασάν τα ερυθρόλευκα τέρματα σε ένα ακόμα παραγωγικό απόγευμα για τους ερυθρολεύκους.

Το παιχνίδι:

Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν χαλαρά στην αναμέτρηση, με τον Ολυμπιακό να ψάχνει τους διαδρόμους για να φτάσει στην εστία του Μελίσσα και να πετύχει ένα γρήγορο γκολ. Η πρώτη καλή στιγμή ήταν όταν ο Σολδάνο απείλησε στο 26′ με μακρινό σουτ. ‘Ομως στο 35ο λεπτό ήταν η ώρα του πρώτου τέρματος.

Ο Ποντένσε έκανε το γύρισμα από δεξιά και ο Καμαρά με πλασέ στην κίνηση μέσα από την περιοχή, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα για να κάνει το 0-1 για τον Ολυμπιακό, σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια.

Οι ερυθρόλευκοι στο δεύτερο μέρος έψαξαν ένα τέρμα για να μπορέσουν να “κλειδώσουν” την νίκη τους, αλλά δεν κατάφεραν να το βρουν άμεσα. Έτσι, στο 65′ ήρθε η ισοφάριση για την Λαμία. Ο Βάντερσον έκανε τη σέντρα από αριστερά, ο Καραμάνος έπιασε την κεφαλιά, ο Μεριά επιχείρησε να διώξει με το κεφάλι, τον έσπρωξε ο Μπαράλες και η μπάλα έφτασε στον Ασούμπρε, ο οποίος με σουτ από θέση βολής, σκόραρε. Το γκολ κανονικά δεν θα έπρεπε να μετρήσει αφού ο Κομίνης όφειλε να καταλογίσει το φάουλ του Μπαράλες στον Τυνήσιο κεντρικό αμυντικό του Ολυμπιακού.

Η καλύτερη όμως απάντηση ήρθε τρία λεπτά αργότερα για τον Ολυμπιακό. Οι ερυθρόλευκοι κέρδισαν φάουλ σε εξαιρετικό σημείο για τους “εκτελεστές” τους. Ο Φορτούνης με αριστουργηματική εκτέλεση ήταν αυτός που νίκησε τον Μελίσσα για να κάνει το 1-2 υπέρ του Ολυμπιακού.

Το τελικό σκορ διαμόρφωσε με ωραίο σουτ στην κίνηση ο Χασάν στο 85ο λεπτό ύστερα από γύρισμα του Νάτχο από δεξιά. Με τον Αιγύπτιο να πετυχαίνει το 10ο τέρμα του στο εφετινό πρωτάθλημα.

Οι συνθέσεις:

Λαμία: Μελίσσας, Ασίγκμπα, Αντέτζο, Πλιάτσικας, Βάντερσον, Δημούτσος (65′ Τομάς), Μπλάζιτς, Μπεχαράνο (81΄Μπουλούλης), Ασούμπρε, Καραμάνος, Μπαράλες.

Ολυμπιακός: Λοντίγκιν, Ανδρούτσος, Μεριά, Σισέ, Τσιμίκας, Καμαρά, Γκιλιέρμε, Ποντένσε (65΄ Μασούρας), Ζιλ Ντίας, Φορτούνης (84′ Νάτχο), Σολδάνο (58’ Χασάν)