Αδειος…….

Ενας Ολυμπιακός ,κακός, χωρίς αρχή και τέλος, με τραγικά ποσοστά ευστοχίας, κακή δημιουργία και  χωρίς επιθετικές λύσεις , γνώρισε την ήττα  από τον Παναθηναϊκό με 51-66.στον 5ο τελικό της Α1. Διακοπή μισής ώρας στο παιχνίδι, λόγω ρίψης φωτοβολίδων και άλλων ιπτάμενων αντικειμένων στον αγωνιστικό χώρο.

To ματς ξεκίνησε με  το πρώτο τρίλεπτο να βρίσκει τις δύο ομάδες  να είναι άστοχες και τον Παναθηναϊκό που ξεκίνησε  όπως και στο τέταρτο ματς  (Τζέιμς-Φέλντειν-Γκιστ –Γκάμπριελ και Σίνγκλετον).

Ειδικά οι «Πράσινοι» είχαν κακό σερί μετά το τρίποντο του Παππά για το 2-3, με τον Ολυμπιακό να κάνει σερί 9-0 ,με δύο τρίποντα από Μάντζακαι ένα του Παπανικολάου.

Η είσοδος  του  Καλάθη αλλά και του Ρίβερς έφερε ηρεμία στον Παναθηναϊκό που μείωσε τη διαφορά εκμεταλλευόμενος και τα 2 φάουλ του Μιλουτίνοφ και με τον Μπουρούση  να βρίσκει  τον στόχο απέναντι στον Γιανγκ  ισορρόπησε το ματς, με το πρώτο δεκάλεπτι στο 17-14.

Παρά τα φάουλ που είχαν χρεωθεί οι Γκίστ και Σίνγκλετον (2), ο Ολυμπιακός δεν έβρισκε εύκολα το δρόμο προς τα καλάθι, ενώ και τα σουτ που επιχειρούσε ήταν άστοχα..Με τους «Πράσινους» να έχουν  τρόπους να βρίσκουν το δρόμο προς το καλάθι ,είτε με τον Καλάθη , που στα μέσα του πρώτου ημιχρόνου είχε 9 πόντους και 2 ασίστ  ,είτε από τα μπασίματα του Τζέιμς, αλλά και το τρίποντου Φώτση για το 23-30 τρία λεπτά πριν το τέλος του ημιχρόνου. Χαρακτηριστικό ότι και ο Παπανικολάου είχε 2 φάουλ..

Το ημίχρονο έληξε στο 27-36, με τους Πειραιώτες να «κλείνουν» την περίοδο  με 4 πόντους του Σπανούλη,αλλά να μην πείθει ότι μπορεί να αλλάξει την κατάσταση, μιας και οι «Πράσινοι» ήλεγχαν τον ρυθμό και είχαν εγκλωβίσει άριστα τον Ολυμπιακό.

Η 3η περίοδος ήταν απόλυτα καταστροφική .Οι Πειραιώτες μένοντας για 5 λεπτά χωρίς καλάθι ,όντας απόλυτα στατικοί και  προβλέψιμοι στην επίθεση, έδωσαν την ευκαιρία στον Παναθηναϊκό  να ξεφύγει με  +20(27-47).

Και αν και ο Ολυμπιακός ήταν  εξαιρετικός στα επιθετικά ριμπάουντ, σε όλα τα υπόλοιπα ήταν απλά κάκιστος.

Με τον Παναθηναικό να βρίσκει ψυχολογία, και να είναι  εύστοχος από παντου, η περίοδος έληξε στο 37-57.

Όλα έδειχναν ότι το ματς είχε τελειώσει πρόωρα.  Αλλά ότι  δεν έδιναν Σπανούλης και Πρίντεζης, το έδωσε ο Αγραβάνης με δύο τρίποντα και ο Γκρίν, που με ένα 8-0  έδειξαν ότι υπάρχει ζωή.

Ο Ολυμπιακός μείωσε στους 11 , αλλά ο Ρίβερς με ένα τρίποντο τυχερό έκανε το 48-62 και κάπου εκεί, πέντε λεπτά πριν το τέλος τελείωσε το ματς.

Η …αντεπίθεση του Ολυμπιακού τελείωσε  κάπου εκεί, και ο Παναθηναϊκός αύξησε τη διαφορά στους 17(49-66).

Η  διακοπή  στο παιχνίδι 1.55 πρίν το τέλος του αγώνα  επέφερε την   εκκένωση του ΣΕΦ και από κει και πέρα ,μετά την έναρξη της αναμέτρησης σχεδόν 35 λεπτά μετά απλά καταγράφηκε το τελικό σκορ 51-66…

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Μιλουτίνοβ 6, Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 7 (1), Μάντζαρης 6 (2), Σπανούλης 9 (1), Γκριν 4, Μπιρτς, Γιανγκ 2, Παπαπέτρου 3 (1), Αγραβάνης 10 (2).

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 2, Τζέιμς 11 (1), Φελντέιν, Γκιστ 4, Γκάμπριελ 3 (1), Ρίβερς 13 (3), Φώτσης 3 (1), Παππάς 10 (2), Μπουρούσης 8, Καλάθης 12 (2).