Αδίστακτος τιμωρός!

Σε ένα “χορταστικό” παιχνίδι στο γήπεδο Καραϊσκάκη, ο Ολυμπιακός “τιμώρησε” τον Πλατανιά για αυτά που συνέβησαν στον περσινό αγώνα “φιλοδωρώντας” τους Κρητικούς με το ευρύ και εμφατικό 5-1. Εξαιρετικοί κατά διαστήματα οι πρωταθλητές, δεν άφησαν κανένα περιθώριο αντίδρασης εξ’ αρχής στους αντιπάλους τους, προς μεγάλη χαρά των φιλάθλων που έδωσαν βροντερό “παρών” στο Καραϊσκάκη.

Πάρντο, Μποτία, Σισέ και Καρίμ με πέναλτι τα “ερυθρόλευκα” τέρματα. Ο Παπανικολάου μείωσε στο 88′ αλλά ο Πάρντο με δεύτερο προσωπικό γκολ απάντησε αμέσως για το τελικό 5-1.

Πολυτιμότερος παίκτης της αναμέτρησης αναδείχθηκε ο Μάρκο Μάριν.

Το παιχνίδι:

Ο Τάκης Λεμονής, προχώρησε σε αλλαγές σε σχέση με το παιχνίδι κόντρα στην Μπαρτσελόνα επαναφέροντας Μάρκο Μάριν, Φελίπε Πάρντο, Καρίμ Ανσαριφάρντ και Παπέ Σισέ στην αρχική ενδεκάδα. Στα δοκάρια κάθησε ο Προτό με Κούτρη και Φιγκέιρας στα άκρα της άμυνας και τον Μποτία δεύτερο στόπερ. Στα χαφ πήραν θέσεις Ρομαό και Ταχτσίδης την ώρα που ο Οτζίτζα – Οφόε κινήθηκε σε ρόλο “δεκαριού”. Οι “φρέσκοι” Πάρντο και Μάριν αγωνίστηκαν στα “φτερά”, την ώρα που ο Καρίμ ανέλαβε τον ρόλο του εκτελεστή στην επίθεση.

Από νωρίς προβάδισμα

Ο Ολυμπιακός μπήκε με πολλή διάθεση στο παιχνίδι και αυτό φάνηκε αμέσως. Μόλις στο 2ο λεπτό o Κούτρης δοκίμασε μία σέντρα από αριστερά και ο Σκαρντουέλι μέσα στην μικρή περιοχή μπερδέυτηκε, δίνοντας την ευκαιρία στον επερχόμενο Φελίπε Πάρντο να εκμεταλλευτεί το λάθος και να γράψει με κοντινό πλασέ το 1-0.

Ήταν ξεκάθαρο και στον αγωνιστικό χώρο και στην εξέδρα πως το ένα γκολ δεν… έφτανε σε κανέναν. Ο Ολυμπιακός άρχισε να πιέζει ακόμη περισσότερο δίχως να αφήνει στον Πλατανιά κανένα περιθώριο να αντιδράσει. Αποτέλεσμα αυτής της πίεσης ήταν να κλειστούν οι φιλοξενούμενοι στην περιοχή τους. Το 2-0 φαινόταν πως ήταν θέμα χρόνου να συμβεί και τελικά έγινε στο 19ο λεπτό μετά από “γλυκιά” σέντρα του Μάρκο Μάριν, “συστημένη” προς το κεφάλι του Αλμπέρτο Μποτία. Ο Ισπανός έπιασε μία κεφαλιά ασύλληπτη η οποία κατέληξε στην δεξιά γωνία του εμβρόντητου Κοκκαλά για να δώσει προβάδισμα δύο τερμάτων στους πρωταθλητές.

Χρειάστηκαν μόλις 11 λεπτά για να ανεβεί ο δείκτης του σκορ στο 3-0 μετά από νέα μαεστρική εκτέλεση κόρνερ του Μάρκο Μάριν και καταπληκτική διαγώνια κεφαλιά του Παπέ Σισέ. Αυτό ήταν και το σκορ με το οποίο οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Είχε κι άλλα δύο!

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός δεν έδειξε διάθεση να ρίξει ιδιαίτερα τον ρυθμό του και συνέχισε να βρίσκεται απειλητικά έξω από την εστία του Πλατανιά. Ο Κοκκαλάς σε δύο περιπτώσεις έσωσε την εστία του από βέβαιη παραβίαση σε σουτ των Πάρντο και Κούτρη, αλλά δεν στάθηκε το ίδιο τυχερός και στο 68′. Ο Κούτρης πάτησε περιοχή και δοκίμασε ένα γύρισμα το οποίο βρήκε στο χέρι του Πατραλη. Ο Σκουλάς καταλόγισε την εσχάτη των ποινών και ο Καρίμ με μία ασύλληπτη εκτέλεση έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία και ψηλά του Κοκκαλά για να γράψει το 4-0.

Σε μία από τις λιγοστές επισκέψεις του Πλατανιά στα καρέ του Προτό, ο Ενσικουλού βρήκε τον Παπανικολάου κι αυτός πέτυχε γκολ για να γράψει το 4-1. Κάτι όμως που δεν… άρεσε ούτε στην εξέδρα ούτε και στους παίκτες του Ολυμπιακού! Για αυτό το λόγο στην αμέσως επόμενη φάση, ο Καρίμ βρήκε άψογα τον Πάρντο από δεξιά, με τον Κολομβιανό να πατάει περιοχή και να εκτελεί με δεξί κεραυνό τον Κοκκαλά για το 5-1.

Πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα παρά το γεγονός ότι ο Πάρντο πέτυχε δύο γκολ, αναδείχθηκε ο Μάρκο Μάριν και δικαίως αφού κάθε φορά που έπαιρνε την μπάλα… μύριζε γκολ! Ο Γερμανός συνδύασε την επιστροφή του στην βασική ενδεκάδα με τον τίτλο του MVP και πλέον ο Ολυμπιακός κοιτάζει μπροστά με στόχο αρχικά να πάρει όλα τα παιχνίδια μέχρι το τέλος του πρώτου γύρου.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Τ. Λεμονής): Προτό, Κούτρης, Μποτία (46′ Νικολάου), Σισέ, Φιγκέιρας, Ρομαό (66′ Μάρτινς), Ταχτσίδης, Οτζίτζα – Οφόε (72′ Φορτούνης), Μάριν, Πάρντο, Καρίμ

Πλατανιάς (Ν. Μαναρώλης): Κοκκαλάς, Κρος, Στανισάβλιεβιτς, Κοροβέσης, Στάθης, Σκαρντουέλι (69′ Παπανικολάου), Πλιάτσικας (24′ Ντικαμόνα, 76′ Πριντέντα), Πατραλης, Ενσίκουλου, Στάμου, Μπούντικ