ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΠΟΛΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

«Αέρας» για το 32ο!

Εντυπωσιακός ο Ολυμπιακός έκανε ιδανικό «ποδαρικό» στην νέα Α1 συντρίβοντας εκτός έδρας την Γλυφάδα με 15-5.

Με τον ιδανικότερο τρόπο η πρωταθλήτρια ομάδα πόλο του Ολυμπιακού ξεκίνησε τις επίσημες αγωνιστικές της υποχρεώσεις στην νέ Α1.

Οι «ερυθρόλευκοι»  αποδίδοντας εξαιρετικά, συνέτριψαν την Γλυφάδα εκτός έδρας με το εκκωφαντικό 15-5 κι έκαναν ποδαρικό με το «δεξί» στην κούρσα ους προς την κατάκτηση του 32ου τίτλου κι έκτου συνεχόμενου της αυτοκρατορίας τους.

Από τα πρώτα λεπτά ο Ολυμπιακός φρόντισε να επιβεβαιώσει στην πισίνα την ξεκάθαρη ανωτερότητά του, αλλά και τη διαφορά δυναμικότητας που το χώριζε από την αντίπαλό του

Με τον Γιάννη Φουντούλη να …σέρνει τον χορό, οι παίκτες του Θοδωρή Βλάχου πήραν από νωρίς σαφέσταο προβάδισμα στοσκορ , μην επιτρέποντας στην γηπεδούχο ομάδα να … ανασάνει. Με δύο γκολ του περυσινού πρώτου σκόρερ της Α1 και από ένα των Ομπράντοβιτς και Γεννηδουνιά, ο Ολυμπιακός έκλεισε προηγούμενος το πρώτο οκτάλεπτο με 2-4 και από εκείνο το σημείο κι έπειτα … εξαφανίστηκε!

Με «όπλο» την εκπληκτική τυς άμυνα, αλλά και την επιθετική τους πολυφωνία, οι πρωταθλητές Ελλάδας ήταν εντυπωσιακοί στην δεύτερη περίοδο, διάστημα, όπου μ’ ένα επι μέρους σκορ 6-1 έφτασαν να προηγούνται με 3-10 και ουσιαστικά να δώσουν διαδικαστικό χαρακτήρα στα υπόλοιπα λεπτά της πρεμιέρας

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός είχε και πάλι βάση τη δυαντή του άμυνα, μην επιτρέποντας στη ομάδ της Γλυφάδας να σκοράρει ρίχνοντα; Ωστόσο τις ..μηχανές του, π’οπως μαρτυρά το επί μέρους 0-2 και ετην τέταρτη περίοδο το επί μέρους σκορ ήταν 2-3 υπέρ του Ολυμπαικού για το τλεικό 5-15

Τα οκτάλεπτα: 2-4, 1-6, 0-2, 2-3

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Φουντούλης 5, Ομπράντοβιτς 3, Γεννηδουνιάς 2, Δερβίσης 2, Μουρίκης, Γούνας, Αργυρόπουλος