«Έλαμψε» με Τόμπσον και είπε εμφατικό αντίο στο 2017

Με κορυφαίο σε απόδοση και πρώτου σκόρερ τον Χόλις Τόμπσον, ο Ολυμπιακός ολοκλήρωσε με το εμφατικό 87-65 απέναντι στον Πανιώνιο τις υποχρεώσεις του για το 2017.

Ιδανικό τέλος στο … τραυματικό 2017 έδωσε ο Ολυμπιακός!

Οι «ερυθρόλευκοι» με κορυφαίο τον Χόλις Τόμπσον που πέτυχε 24 πόντους, υπέταξε τον Πανιώνιο στο ΣΕΦ με 87-65 και ολοκλήρωσε με τν καλύτερο δυνατό τρόπο τις επίσημες αγωνιστικές υποχρεώσεις του για το έτος που μας αποχαιρετά.

Ο Θρύλος, που παρατάχθηκε για ακόμη ένα ματς χωρίς τους τραυματίςε Πρίντεζη, Μιλουτίνοφ, Μάντζαρη, αποδίδοντας εξαιρετικά, άφησε απόλυτα ευχαριστημένους τους 4.000 οπαδούς του που βρέθηκαν στις εξέδρες του φαλητικού σταδίου κι έδωε την «υπόσχεση» ότι το 2018 θα είναι η δική του χρονιά!

Εκρηκτικό ξεκίνημα

Με το πόδι πατημένο στο γκάζι μπήκε ο Θρύλος στο ματς! Με τον Κάιλ Γουϊλτζερνα πετυχαίνει δύο διαδοχικά τρίποντα, τον Γιώργο Μπόγρη να πετυχαίνει δύο όμορφα καλάθια και τον Μπράιαν Ρόμπερτς να ευστοχεί σε σουτ ρτριών πόντνω, οι γηπεοδύχοι προηγήθηκαν με το εκκωφαντικό 13-0 στο 3’.

Προϊόντος του χρόνου, όμως ο Πανιώνιος βρήκε τις επιθετικές λύσεις από τοπυς Κράβιτς και Ντάλο, για να μειώσει το σκορ στα επίπεδα του 26-20 με τρομερό τρίποντο του Τσούπκοβιτς με την εκπνοή του πρώτου μέρους!

Ο Ολυμπιακός συνέχισε να αποδίδει εξαιρετικά στην επίθεση και με τον Τόμπσον να παίρνει … μπροστά και τους Παπαπέτρου, Σπανούλη, Μπόγρη να ακολουθούν στο σκοράρισμα βρέθηκε να προηγείται με 35-28.
Οι φιλοξενούμενοι όμως με τους Ντάλο και Διπλάρι, να δίνουν επιθετικές λύσεις έφτασε στη ισοφάριση του σκρο σε 41-41 με τον Διπλάρο 2’22 ‘’ πριν την ολοκλήρωση του πρώοτυ ημιχρόνου και το παιχνίδι ξαφικά έγινε ντέρμπι!

Τα τρίποντ αόμως των Γουϊλτζερ, Τόμπσον και ένα γκολ-φάουλ του ΜακΛιν, έφερε τον Ολυμπιακό στο 50-43 στο 19’ πριν μειώσει ο Πανιώνιος για το 50-45 του πρώτου μέρους

Τρίποντα, Τόμπσον κι άμυνα έφεραν το 87-65

Στο δεύτερο μέρος το ματς απέκτησε εντελώς διαφορετική τροπή. Ο Ολυμπιακός έσφιξε πολύ την άμυνά του, μέσα από αυτή βρήκε ρυθμό και με τον Κώστα Παπανικολάου να ευστοχεί από κάθε σημείο του παρκέ, βρέθηκε να προηγείται με 61-47 στο 26’,
Το τρίποντο του Στρέλνιεκς έγραψε το 64-47 , για να έρθει ο Μακ Λιν να γράψει το 67-48 στο 28, για να κλείσει το τρίτο δεκάλεπτο, με τον Ολυμπιακό να προηγείται με διαφορά 19 πόντων με τρίποντη βόμβα του Τόμπσον (70-51).

Στην τέταρτη περίοδο οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου συνέχισαν την πιεστική τους άμυνα και με τον Χόλις Τόμπσον να μην σταματά να .. πυροβολεί έξω από τα6.75 μ. Έδφτασε στο 36’ την μέγιστη δυνατή διαφορά στο +26 (83-57), δίνοντας ουσιαστικά διαδικαστικό χαρακτήρα στην αναμέτρηση

Δεκάλεπτα: 26-20, 50-45, 70-51, 87-65

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): ΜακΛίν 7 (8 ριμπ.), Τολιόπουλος 7 (5 ασίστ), Παπαπέτρου 3, Σπανούλης 2 (11 ασίστ), Στρέλνιεκς 9, Παπανικολάου 10 (8 ριμπ.), Ρόμπερτς 3 (4 ριμπ.), Μπόγρης 11 (4 ριμπ.), Γουίλτζερ 11 (7 ριμπ.), Τόμπσον 24 (5 ριμπ.).

Πανιώνιος (Ζιάγκος): Δίπλαρος 4, Σακελλαρίου 7, Κράβιτς 13, Νταλό 11 (6 ριμπ.), Καρακεχαγιάς 2, Μαραγκίδης 2, Καμπερίδης, Χέντερσον 6, Τσούπκοβιτς 10 (4 ασίστ), ΜακΝίλι, Γούντσον 7 (4 ριμπ., 4 ασίστ), Σαρικόπουλος 4.