ΧΑΝΤΜΠΟΛ

Έγραψε ιστορία το τμήμα χάντμπολ

Το ημερολόγιο έδειχνε 11 Μαρτίου 2018, μια ημερομηνία που κανένας δεν θα ξεχάσει στο τμήμα χαντμπολ καθώς εκείνη την ημέρα έγραψε την πρώτη χρυσή σελίδα στο… βιβλίο της ιστορίας του καθώς πανηγύιρσε την κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδας, μετά την επικράτηση με 26-22 κόντρα στον Α.Σ.Ε. Δούκα στο μεγάλο τελικό του Final 4 που διεξήχθη στο Δ.Α.Κ. Γλυφάδας.

Ο Θρύλος μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και στα πρώτα τέσσερα λεπτά προηγήθηκε με 3-0 χάρη στα τέρματα των Τζηρά, Κρητικού και Σκρόμπτις ενώ στο 2-0 ο Τσιλιμπάρης απέκρουσε πέναλτι του Ζιβούλοβιτς. Με τη συμπλήρωση του πρώτου πενταλέπτου, ο Ολυμπιακός έφτασε στο 4-1, με σκόρερ τον Κανδύλα για να μειώσει στη συνέχεια ο Δούκας με τους Ζιβούλοβιτς και Μπάγιο σε 4-3. Οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν με τον Σκρόμπιτς και έφτασαν στο 5-3 στο πρώτο δεκάλεπτο με τους τυπικά φιλοξενούμενους να μειώνουν σε 5-4 και πάλι από το σημείο του πέναλτι με τον Κεδέρη (11:24). Ακολούθησε το τέρμα του Κωστακίδη (12:20) για το 6-4 και το 6-5 από τον Κεδέρη. Ο Ολυμπιακός διατηρούσε το προβάδισμα μέχρι το πρώτο 20λεπτο στο διάστημα του οποίου ο Κωνσταντίνος Τσιλιμπάρης είχε πραγματοποιήσει 13 επεμβάσεις σε 19 σουτ και με σκόρερ τον Σανίκη έφτασε στο 10-8 στο 21:40. Στη συνέχεια ο Τζηράς με το δεύτερο πέναλτι του Ολυμπιακού διαμόρφωσε το 11-9, ενώ το έκτο πέναλτι του Δούκα στο 25λεπτο, το οποίο εκτέλεσε ο Κεδέρης το απέκρουσε ο Τσιλιμπάρης. Στην επόμενη φάση ο Θρύλος με το τρίτο τέρμα του Σανίκη διεύρυνε το προβάδισμά του στο +3 φτάνοντας στο 12-9. Μετά από πέντε λεπτά στο διάστημα των οποίων ο Ολυμπιακός είχε διατηρήσει ανέπαφη την εστία του, δέχθηκε το γκολ από τον Κεδέρη (28:00) ο οποίος μείωσε σε 12-10, αλλά ο Παπαδιονυσίου σκόραρε στην εκπνοή του ημιχρόνου γράφοντας το 13-10 με το οποίο πήγαν οι δυο ομάδες στα αποδυτήρια. Στη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου ο Τσιλιμπάρης μετρούσε 14/20 αποκρούσεις.

Στην επανάληψη ο Θρύλος ανέβασε ακόμα περισσότερο στροφές και αύξησαν στο +4 το προβάδισμά του με τον Σκρόμπιτς (14-10). Πριν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο του β’ μέρους οι «ερυθρόλευκοι» διεύρυναν το σερί τους και τη διαφορά φτάνοντας στο +7 17-10, χάρη στα τέρματα των Κωστακίδη, Κανδύλα (2). Ο Ολυμπιακός είχε επιβάλει πλήρως το ρυθμό του και έβρισκε λύσεις στην επίθεση με τον Τζηρά να πετυχαίνει το 18-11 και τον Σανίκη το 19-11 στο 40′. Στα λεπτά που ακολούθησαν οι Πειραιώτες δεν κατέβασαν στροφές και έφτασαν στο +9 στο 47, με τον Σκρόμπιτς να πετυχαίνει το 23-14. Η ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα διαχειρίστηκε άψογα το υπέρ της προβάδισμα στα λεπτά που απέμειναν και έφτασε στην τελική επικράτηση με 26-22 χάρη στην οποία κατέκτησε το Κύπελλο Ελλάδας!

Τα πεντάλεπτα: 3-1, 5-3, 6-5, 9-6, 10-9, 13-10 (ημιχ.), 15-10, 19-11, 21-13, 25-16, 25-18, 26-22

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Τσακνής, Κωστακίδης 3, Κρητικός 1, Πετρίσεβιτς, Τζηράς 4, Καραμπουρνιώτης, Μισαηλίδης 1, Σκρόμπις 5, Στούμπης, Κανδύλας 4, Σανίκης 5, Αλβανός, Παπαδιονυσίου 2, Λιάπης 1, Τσιλιμπάρης, Χάλαρης

Α.Σ.Ε. Δούκα (Κωνσταντίνος Μπούνας) : Μωραϊτης, Τόμπρος 2, Παπαπούλιος, Γκέρτσος, Νομικός, Αποστολίδης, Μίτροβιτς 1, Μπάρμπας, Ντούνης, Μπαγιός 5, Ζιβούλοβιτς 2, Ντάρσουβλαντ 1, Αραπακόπουλος, Ζαφειράκης, Κολλύρης, Κεδέρης 11

Δίλεπτα: 7-5, Πέναλτι: 4/4-5/9