Ωραίος και “ανεβασμένος” Θρύλος!

Εκπληκτικός ο Ολυμπιακός για δεύτερο συνεχόμενο φιλικό επί αυστριακού εδάφους, συνέτριψε με 5-0 την Μποτοσάνι, φανερώνοντας πολλά θετικά στοιχεία.

Τις ελκυστικές του εμφανίσεις στα φιλικά παιχνίδια που δίνει επί αυστριακού εδάφους συνέχισε ο Ολυμπιακός απέναντι στην Μποτοσάνι

Οι «ερυθρόλευκοι» αποδίδοντας όμορφο, απλό και το σημαντικότερο ορολογικό ποδόσφαιρο, συνέτριψε με 5-0 τη ρουμανική Μποτοσάνι, αναδεικνύοντας πολλές αγωνιστικές αρετές, ικανοποιώντας απόλυτα τους απαιτητικούς οπαδούς του, που βρέθηκαν στις εξέδρες του γηπέδου του Σβατς.

Οι «ερυθρόλευκοι» ανέδειξαν ένα μέρος της μεθοδικής και συστηματικής δουλειάς που γίνεται στο Ζέεφελντ από τον Πέδρο Μαρτίνς και τους στενούς του συνεργάτες βγάζοντας πολλά όμορφα στοιχεία στο παιχνίδι τους

Το εύρος του σκορ, ήταν τ λιγότερο που χαροποιεί την δεδομένη χρονική περίοδο, που διανύουμε, αζφού βρισκόμαστε ακόμη στο … ξεκίνημα της προετοιμασίας, ωστόσο, αυτό, που αρέσει και μάλιστα πολύ είναι ορισμέαν στοχψιεία, που επιδεινύουν οι Πειραιώτες

Το αδιάκοπο πρέσινγκ, οι εναλλαγές θέσεων, η ορθολογική ανάπτυξη με την μπάλα – κάτω, πότε από τον άξονα και πότε από τις πτέρυγες, ήταν οι «αρχές» τις οποίες θα ακολουθήσουν κατά βάση φέτος οι παίκτες του Πέδρο Μάρτινς

Βασικοί Λάζαρος και Μασούρας

Ο Πορτογάλος τεχνικός ξεκίνησε σχήμα με τους νεοαποκτηθέντες Λάζαρο Χριστοδουλόπουλο και Γιάννη Μασούρα να παίρνουν φανέλα βασικού.
Με τον Γιαννιώτη κάτω από τα γκολπόστ, ενώ την αμυντική τετράδα συγκροτούσαν οι Μασούρας, Σισέ, Νικολάου και Τσιμίκας

Οι Ρομαό και Ανδρούτσος ήταν οι δύο καθαρόαιμοι αμυντικοί μέσοι, με τον Μάριν σε ρόλο οργανωτή. Οι Χριστοδουλόπουλοε και Πάρντο ξεκινούσαν τις ενέργειές τους από τις πτέρυγες κι έδιναν βοήθειες στον Μιγκέλ Άνχελ Γκερέρο, που βρέθηκε στην κορυφή της επίθεσης

Ο Ολυμπιακός μπήκε … φουριόζος από τα πρώτα λεπτά, αναδεικνύοντας πολλές αγωνιστικές αρετές.

Η υπεροχή του Θρύλου καρποφόρησε στο 41’ όταν έπειτα από καταπληκτική«κάθετη του Μάρκο Μάριν, ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος κινήθηκε από τα αριστερά και την κατάλληλη στιγμή πάσαρε στον επερχόμενο Γκερέρο, με τον Ισπανοί να ανοίγει από κοντά το σκορ και να πετυχαίνει το τρίτο του γκολ στα φετινά φιλικά του Ολυμπιακού

«Καταιγίδα» ο Θρύλος με Φορτούνη στο β΄μέρος!

Οι αλλαγές του Πέδρο Μαρτίνς δεν έριξαν τον ρυθμό του Ολυμπιακού. Κάθε άλλο.

Οι «ερυθρόλευκοι» συνέχισαν αν έχουν τον ρόλο του απόλυτου πρωταγωνιστή στην αναμέτρηση και με κινητήριο μοχλό τον Κώστα Φορτούνη, δημιουργούσαν την μία ευκαιρία μετά την άλλη

Ο Φορτούνης, μάλιστα, λίγα λεπτά μετά την είσοδό του στον αγνωιστικό χώρο, πέτυχε το 2-0, δείχνοντας πολύ ορεξάτος για δεύτερο συνεχόμενο φιλικό!

Με καταπληκτική ατομική ενέργεια στο 49’ ανέτρεψε την αντίσταση τριών του αντιπάλων και με σουτ έξω από την περιοχή έγραψε το 2-0

Ένα γκολ-ποίημα, αντάξιο της ποιότητά του Θεσσαλού άσου!

Ο Ολυμπαικό ανέβασε τον δείκτη του σκορ στα επίπεδα του 3-0 στο 58’ Ο Καμαρά ελίχθηκε πολύ όμορφα και με σουτ – δυναμίτη έξω από τηνπεριοχή έγραψε το 3-0, πανηγυρίζοντας το παρθενικό του γκολ με τηνερυθρόλευκη] φανέλα

Οι παίκτες του Πέδρο Μαρτίνς δεν … σταμάτησαν εκεί καιπαρά τις συνεχόμενες αλλαγές στο τελευταίο δεκάλεπτο έδωσαν διαστάσεις θριάμβου στην διαφαινόμενη νίκη τους1
Στο 86’ έπετια από εκτέελεση κόρνερ του Κώστα Φορτούνη, ο Νίκος Βέργος με άψογη κεφαλιά μέσα από την περιοχή, ανέβασε τον δείκτη του σκορ στα επίπεδα του 4-0
Το … κερασάκις την τούρτα, το πρόσθεσε ο Μάριος Βρουσάι στο 88’ με σουτ – κεραυνόα πό τα 25 μέτρα!

Ολυμπιακός (Α’ μέρος): Γιαννιώτης – Μασούρας, Σισέ, Νικολάου, Τσιμίκας, Ρομαό, Ανδρούτσος, Μάριν, Πάρντο, Λάζαρος, Γκερέρο

Ολυμπιακός (Β’ μέρος): Χουτεσιώτης, Ελαμπντελαουί, Ένγκελς (79’ Ευαγγέλου), Βούκοβιτς, Σάλιακας (77’ Μάνος), Καμαρά, Μπουχαλάκης, Βρουσάι, Φετφατζίδης (85’ Μανθάτης), Φορτούνης, Τζούρτζεβιτς (85’ Βέργος)