ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΜΠΑΣΚΕΤ

Ψυχάρες!!!!

Ο Ολυμπιακός επέστρεψε  από την κόλαση του -16 στο ματς με τη Βίσλα  επιδεικνύοντας καρδιά και ψυχή και παράχώρησε ισοπαλία 63-63  μέσα στο ΣΕΦ. Καρδιά και ψυχή απο τις “Ερυθρόλευκες”  που θα δώσουν και την ψυχή τους στην Πολωνία.

Οι «Ερυθρόλευκες» ξεκίνησαν με ένα εντυπωσιακό 9-3 ,με αιχμή του δόρατος την Σταμάτη (5 ποντους) και την άμυνα να είναι εξαιρετική πραγματικά. Οι Πολωνέζες, που είναι μία πολύ καλή ομάδα με πολλές ξένες παίκτριες (η αρχική πεντάδα είχε τρεις ισπανίδες και δύο Αμερικανίδες), εκμεταλλεύτηκε κάποια άστοχα λέι απ των κοριτσιών του Παντελάκη και μείωσαν σε 9-8.
Μετά το ταιμ άουτ του κοουτς Παντελάκη , ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 15-8, αλλά με την ανοχή των διαιτητών στη σκληρή άμυνα των Πολωνέζων ,σύν τα εύκολα καλάθια που δέχτηκε η άμυνα των «Ερυθρόλευκων» έφερε σερί 2-11 και το 17-19 της πρώτης περιόδου.
Με τον Ολυμπιακό να έχει προβλήματα στην επίθεση και τις Κόντε- Κάναντα να είναι εύστοχες, οι Πολωνέζες ξέφυγαν με 6 αλλά με δύο τρίποντα τις Σπυριδοπουλου επήλθε η ισοφάριση(23-23) .
Οι «Ερυθρόλευκες» είχαν πολλά προβλήματα στην άμυνα ενώ η Τζόνσον έχανε και τα τετ α τετ , όμως τα τρίποντα (πέντε στο πρώτο ημίχρονο) σύν την πολύ καλή άμυνα με την είσοδο της Κοσμά που έδωσε ενέργεια , έφερε το μείον πέντε(23-28) στο 29-29, με τις Πολωνέζες να σκοράρουν τρίποντο στο τέλος του ημιχρόνου για το 29-32 με την Οροσόβα .
Η 3η περίοδος ήταν κακή για τον Ολυμπιακό, που έχοντας προβλήματα στην ισορροπία των γραμμών του και τις Πολωνέζες να είναι εξαιρετικές σε άμυνα και επίθεση έφεραν μία διαφορά 10 πόντων (41-51) ,στο τέλος της τρίτης περιόδου , ενώ υπήρχε διαφορά και 16 πόντων (33-49).
Και εκεί που έμοιαζαν όλα τελειωμένα , ο Ολυμπιακός με «σφιχτή» άμυνα και την Τόμας να ανεβάζει στροφές σε δημιουργία αλλά και σκοράρισμα όχι μόνο ροκάνισε τη διαφορά αλλά πέρασε και μπροστά με …τετράποντο της Σωτηρίου(56-55), 3’14 πριν το τέλος που έγινε σύν τέσσερα με τρίποντο της Παυλοπούλου, αλλά η Κόντε βρήκε το χειρότερο σημείο να ευστοχήσει σε τρίποντο για το 59-58.
Η Μάζιτς ,με δύο βολές, έκανε το 61-58, αλλά ένα τρίποντο της Μέτζο έφερε το ματς στα ίσια (61-61). Η Παυλοπούλου αστόχησε ,ενώ οι Πολωνέζες με επιθετικό ριμπάουντ της Κόντε προηγήθηκαν με 63-61, με την Παυλοπούλου να κάνει το 63-63 και την ισοπαλία να είναι το τελικό αποτέλεσμα,αλλά τη ρεβάνς να είναι πολύ δύσκολη.