Σαν Ολυμπιακός

Τι και αν είχε απουσίες  και μάλιστα σημαντικές και μάλιστα μέσα στο παιχνίδι που άλλη ομάδα ίσως και να την “τελείωναν”.Τι και αν υπάρχει , και λογικό είναι απογοήτευση…Ο Ολυμπιακός θύμισε κάτι απο τον παλιό καλό του εαυτό και επικράτησε του ΠΑΟΚ στο ΣΕΦ με 80-59 , έχοντας μία μαγική πεντάδα με Μιλουτίνοφ (16 πόντοι -10 ριμπάουντ) ,Βεζένκοφ (15 πόντοι-14 ριμπάουντ),Παπανικολάου (11 πόντοι-8 ασίστ),Λεντέι (19 πόντοι) και Μάντζαρη (8 πόντοι-6 ριμπάουντ-8 ασίστ)

Mε τις απουσίες του Ολυμπιακού να είναι αρκετές και λόγω τραυματισμών και λόγω των τελευταίων γεγονότων με Ουέμπερ και Τουπάν,οι Πειραιώτες ξεκίνησαν με τον Μάντζαρη στο “1”, τον Παπανικολάου στο “2”, τον Βεζένκοβ στο “3”, τον Πρίντεζη στο “4” και τον Μιλουτίνοβ στο “5”. Μετά το αρχικό 8-8  ,  ο ΠΑΟΚ με άξονα τον Χρυσικόπουλου κατάφερε να ξφύγει με 9-16, αλλά  οι Πειραιώτες με Βεζένκοφ -Μιλουτίνοφ  και ένα σερί 7-0  έφεραν την ισορροπία (16-16). Το ημίχρονο  τελικά έληξε σε ισορροπία (20-22) ,με καλάθι του Χάτσερ.

Στην δεύτερη περίοδο ο Ολυμπιακός έβρισκε πόντους από τον Μιλουτίνοφ ,αλλά ο ΠΑΟΚ είχε  τον έλεγχο του αγώνα ,την ώρα που οι “Ερυθρόλευκοι” είχαν ακόμα ένα λόγο να ανησυχούν μιας και ο Πρίντεζης αποχώρησε με πόνους στη μέση.

Με το σκορ στο 29-34, ο Μιλουτίνοφ με εμφάνιση NBA και παίρνοντας παραμάζωμα όλη την άμυνα του ΠΑΟΚ ,έκλεισε το ημίχρονο με τον Ολυμπιακό μπροστά (36-34).

Στην 3η περίοδο, οι Πειραιώτες έπαιξαν εξαιρετικά και καθήλωσαν τον ΠΑΟΚ.  Ο Μάντζαρης καθοδηγούσε εξαιρετικά το παιχνίδι ,Βεζένκοφ και Λε Ντει βρήκαν τρόπο να  στέλνουν τη μπάλα στο καλάθι ,ενώ η άμυνα ήταν εξαιρετική. Αποτέλεσμα ήταν η διαφορά να φτάσει στο +10(54-44)  ,αλλά με ένα σερί 0-5 , ο ΠΑΟΚ μείωσε  στο 54-49. Τελικά με τον Ολυμπιακό να κάνει ένα ακόμα ξέσπασαμ και σερί 6-0, η περίοδος έκλεισε στο 60-49, έχοντας +11 ασίστ(15-4), περισσότερα ριμπάουντ (34-24) ,αλλά και 3/17 τρίποντα!

Η τέταρτη περίοδος ήταν μία αποθέωση της άμυνας του Ολυμπιακού που θύμισε κάτι απο τα …παλιά (65-54, ενώ  δύο τρίποντα απο Βεζένκοφ και Λε Ντει , τέσσερα λεπτά πριν το τέλος καθάρισαν την μπουγάδα  με το τελικό αποτέλεσμα να διαμορφώνεται στο 80-59…

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπλατ): Πρίντεζης 7 (3/3 δίποντα), Βεζένκοβ 15 (3/6 τρίποντα, 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μιλουτίνοβ 16 (10/12 βολές, 10 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Παπανικολάου 11 (4/12 σουτ, 4 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 1 κλέψιμο, 2 μπλοκ), Μάντζαρης 8 (2/9 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 λάθη), Αγραβάνης 4, ΛεΝτέι 19 (3/3 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Κολοβέρος

ΠΑΟΚ (Παπαθεοδώρου): Χρυσικόπουλος 13 (1), Κόνιαρης 8 (3/8 σουτ, 1 ασίστ), Τέπιτς 3 (1), Γκος 8 (3/11 σουτ), Τζέφερσον 6 (7 ριμπάουντ), Ζάρας 4, Μαργαρίτης 10 (1), Γκάρετ, Χάτσερ 7 (3/10 σουτ)