«Σίφουνας» ο Θρύλος!

Εξαιρετικοί οι «ερυθρόλευκοι« έκαναν επίδειξη δύναμης κόντρα στο Ρέθυμνο βασιζόμενοι στην ευστοχία τους από την περιφέρεια (66-86) και πιστοποίησαν την ανοδική τους πορεία.

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε ο Ολυμπιακός την εκτός έδρας αανμέτρηση με το Ρέθυμνο.
Οι «ερυθρόλευκοι»«, οι οποίοι παραάχθηκαν χωρίς τον τραυαμτία Κώστα Παπανικολάου δν συνάντησαν ιδιαίτερα εμπόδια, ώστε να επικρατήσουν της κρητικής ομάδας με 66-86 για τη 18η αγωνιστιή της Basket League και πιστοποίησαν την σταθερά ανοδική τους πορεία, έχοντας σε πολύ καλή ημέρα τους Μπόμπι Μπράουν και Ιωάννη Παπαπέτρου.

Με το πόδι πατημένο στο … γκάζι ξεκίνησε την αναμέτρηση ο Ολυμπιακός.

Με «όπλο» την πολύ πιεστική τους άμυνα, οι «ερυθρόλευκοι» μπήκαν στο παρκέ με απίστευτη ενέργεια. Με τους Σπανούλη, Πρίντεζη να ηγούνται στο σκοράρισμα και τους Μιλουτίνοφ, Παπαπέτρου να προσφέρουν πολύτιμη συνεισφορά σε άμυνα κι επίθεση, ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 4-13 στο 5’ με τρίποντη «βόμβα» του Παπαπέτρου βάζοντας από νωρίς τους δικούς του νόμους στην αναμέτρηση

Με τους Μιλουτίνοφ και Παπαπέτρου να δίνουν λύσεις το σκοράρισμα ο Ολυμπιακός προηγήθηκε 10-19 στο 8’ Η ομάδα του Σφαιρόπουλου «κόλλησε» επιθετικά αλλά η καλή της άμυνα της επέτρεψε να δεχθεί ένα μόλις καλάθι από τον Λι και το πρώτο δεκάλεπτο βρήκε τους Πειραιώτες να προηγούνται με 12-19

Η εικόνα χαλάρωσης και οι αλλαγές με την είσοδο των Ρόμπερτς, Τιλί, ΜακΛιν έβγαλαν τον Ολυμπιακό εκτός ρυθμού κι επέτρεψαν στους γηπεδούχους να αναθαρρήσουν και με πρωταγωνιστή τον Λι να μειώσουν σε 18-21 στο 13’, με τον Γιάννη Σφαιρόπουλο να καλεί εσπευσμένα τάιμ άουτ.

Ο Άρμστεντ με γκολ – φάουλ ισοφάρισε προσωρινά σε 21-21. Η επιστροφή του Σπανούλη στο παρκέ και η εκτελεστική δεινότητα του Στρέλνιεκς επέτρεψαν στον Θρύλο να προηγηθεί με 23-28 στο 26’ χάρη σε τρίποντα των «Kill-Bill» και του Λετονού γκαρντ

Η είσοδος του Μπόμπι Μπράουν και η χρησιμοποίηση τριών γκαρντ (Σπανούλης, Ρόμπερτς, Μπράουν) απογείωσε αγωνιστικά τους «ερυθρόλευκους» αφού με πέντε πόντους του Ρόμπερτγς και τρίποντη βόμβα του Μπράουν προηγήθηκαν 23-39 στο 19’. Οι γηπεδούχοι βρήκαν σκορ από τον Μούντι κι έτσι το πρώτο μέρος βρήκε τον Ολυμπιακό να προηγείται με 28-40

Τρίποντη «ομοβροντία»!

Με εμφανή διάθεση να «καθαρίσει»« το ματς από τα πρώτα λεπτά της επανάληψης μπήκε στο παρκέ ο Ολυμπιακός στο τρίτο δεκάλεπτο. Με την άμυνα να «σφίγγει», τον Μιλουτίνοφ να … μοιράζει τάπες και τους Ιωάννη Παπαπέτρου και Μπόμπι Μπράουν να πυροβολούν οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν 32-51 στο 24’

Οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν να κυριαρχούν και παρά τις αλλαγές του Γιάννη Σφαιρόπουλου έβρισκαν σχετικά εύκολα τον δρόμο προς το αντίπαλο καλάθι, κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενοι με 41-64

Οι παίκτες του Γιάννη Σφαιορόπουλου συνέχισαν να έχουν τον πλήρη έλεγχο στην αναμέτρηση και μάλιστα στο 34’ απέκτησαν μην μεγαλύτερη τους διαφορά στο ματς με τρίποντο του Βαγγέλη Μάντζαρη (46-72), δίνοντας διαδικαστικό χαρακτήρα στα υπόλοιπα λεπτά της αναμέτρησης, Οι γηπεδούχοι βρήκαν σκορ από την περιφέρεια από τους Ντάνιελς, Γκούντγουιν κι μείωσαν το σκορ στα επίπεδα του 66-83. Με τους Στρέλνιεκς, Μπόγρη να σκοράρουν από πλευράς Ολυμπιακού. Το τελικό 66-86 διαμόρφωσε ο Μπόμπι Μπράουν με νέα τρίποντη «βόμβα.

Τα δεκάλεπτα: 12-19, 28-40, 41-64, 66-86