ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΠΟΛΟ

Πρώτος και καλύτερος στην Γένοβα για το ευρωπαϊκό!

Με άνετη νίκη 14-10 επί της Μπαρτσελονέτα ολοκλήρωσε ο πρωτοπόρος Ολυμπιακός τις υποχρεώσεις του στην φάση των ομίλων του Champions League και βάζει πλώρη για την επιστροφή του στην κορυφή του ευρωπαϊκού πόλο.

Ο Θρύλος ολοκλήρωσε την απολύτως επιτυχημένη παρουσία του στη φάση των ομίλων του Champions League επικρατώντας με 14-10 της Μπαρτσελονέτα στο Παπαστράτειο, στο παιχνίδι της τελευταίας αγωνιστικής. Οι Πειραιώτες που είχαν εξασφαλίσει και μαθηματικά την πρωτιά από την προηγούμενη αγωνιστική ήταν το απόλυτο αφεντικό του Α’ Ομίλου και με 12 νίκες, 1 ισοπαλία και μια 1 ήττα εξασφάλισαν την παρουσία τους στο Final 8 που θα διεξαχθεί στη Γένοβα 7-8-9 Ιουνίου. Ο Θρύλος που θα δώσει το παρών για 3η διαδοχική χρονιά και 6η συνολικά στην τελική φάση της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης, θα αντιμετωπίσει στον προημιτελικό στην Ιταλία τη Γερμανική Σπαντάου στις 7 Ιουνίου.

Δυναμική εκκίνηση!

Ο Θρύλος ξεκίνησε δυνατά στην αναμέτρηση, άνοιξε το σκορ με γκολ του Γούνα από την περιφέρεια και μετά την ισοφάριση του Μουνιαρίθ, έτρεξε ένα 3-0 σερί, φτάνοντας στο 4-1 χάρη στα διαδοχικά τέρματα των Μουρίκη, Γενηδουνιά, Δερβίση. Η Μπαρτσελονέτα μείωσε με τον Περόνε, 6’’ πριν τη λήξη του 1ου οκταλέπτου το οποίο ολοκληρώθηκε με 4-2 υπέρ των Πειραιωτών.

Κράτησε το προβάδισμα παρά την ισοφάριση!

Στην έναρξη του 2ου τον οκταλέπτου, η Μπαρτσελονέτα, μείωσε σε 4-3 με τον Φαμέρα, αλλά ο Φουντούλης εκμεταλλεύτηκε παίκτη παραπάνω και διαμόρφωσε το 5-3, 4 περίπου λεπτά πριν την ολοκλήρωση του ημιχρόνου. Στα λεπτά που απέμειναν οι Ισπανοί πέτυχαν δυο διαδοχικά γκολ με τους Ταχούλ και Φαμέρα και ισοφάρισαν σε 5-5, 21’’ πριν την συμπλήρωση της περιόδου. Όμως η αντίδραση του Θρύλου ήρθε δια… χειρός Παόυλο Ομπράντοβιτς ο οποίος σκόραρε από την περιφέρεια 8’’ πριν τη λήξη του χρόνου και έδωσε ξανά το προβάδισμα στους Πειραιώτες πετυχαίνοντας το 6-5.

Αύξησε τη διαφορά, έφτασε στη νίκη!

Με τέρμα του Νικολαΐδη από το φουνταριστό χάρη στο οποίο ο Ολυμπιακός επανέφερε τη διαφορά των δυο γκολ (7-5), ξεκίνησε το 3ο οκτάλεπτο. Ακολούθησε η μείωση του σκορ σε 7-6 από τον Γκρανάδος αλλά ο Νικολαΐδης με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα πέτυχε το 8-6. Στη νέα μείωση του σκορ σε 8-7 από τον Φερνάντεθ, ο Θρύλος απάντησε με τα δυο σερί τέρματα των Γεννηδουνιά και Αργυρόπουλου για το 10-7. Ο Ταχούλ μείωσε σε 10-8 αλλά ο Ομπράντοβιτς «έγραψε» το 11-8 με το οποίο ολοκληρώθηκε η τρίτη περίοδος! Στην τελευταία περίοδο δεν άλλαξε η εικόνα του αγώνα οι Πειραιώτες διατήρησαν τον απόλυτο έλεγχο και με το επιμέρους 3-2 έφτασαν στην τελική επικράτηση με 14-10!

Tα οκτάλεπτα: 4-2, 2-3, 5-3, 3-2

Η διακύμανση:

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Γούνας (περιφέρεια, 6:36), 1-1 Μουνιαρίθ (πέναλτι, 6:15), 2-1 Μουρίκης (φουνταριστό, 2:20), 3-1 Γενηδουνιάς (π/π, 1:11), 4-1 Δερβίσης (5 μέτρα, 0:26), 4-2 Περόνε (περιφέρεια, 0:06)

2ο οκτάλεπτο: 4-3 Φαμέρα (6:12, φουνταριστό), 5-3 Φουντούλης (π/π, 4:17), 5-4 Ταχούλ (περιφέρεια, 3:48), 5-5 Φαμέρα (π/π, 0:21), 6-5 Ομπράντοβιτς (περιφέρεια, 0:08)

3ο οκτάλεπτο: 7-5 Νικολαΐδης (φουνταριστό, 7:31), 7-6 Γκρανάδος (π/π, 6:47), 8-6 Νικολαΐδης (π/π, 6:11), 8-7 Φερνάντεθ (κόντρα, 4:15), 9-7 Γενηδουνιάς (περιφέρεια, 2:58), 10-7 Αργυρόπουλος (περιφέρεια, 2:11), 10-8 Ταχούλ (φουνταριστό, 1:54), 11-8 Ομπράντοβιτς (φουνταριστό, 1:34)

4ο οκτάλεπτο: 11-9 Μουνιαρίθ (πέναλτι, 6:46), 12-9 Μυλωνάκης (π/π, 6:05), 13-9 Αργυρόπουλος (περιφέρεια, 5:16), 13-10 Μουνιαρίθ (π/π, 4:58), 14-10 Γενηδουνιάς (κόντρα, 0:45)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θοδωρής Βλάχος): Πάβιτς, Μυλωνάκης 1, Δελακάς, Γενηδουνιάς 3, Φουντούλης 1,Νικολαΐδης 2, Δερβίσης 1, Μπούσλιε, Μουρίκης 1, Γούνας 1, Αργυρόπουλος 2, Ομπράντοβιτς 2, Γαλανόπουλος

MΠΑΡΤΣΕΛΟΝΕΤΑ: Πινέδο, Φαμέρα 2, Γρανάδος 1, Μουνιάριθ 3, Βρλιτς, Λαρούμπε, Πολ Γκαρθία, Φερνάντεθ 1, Ταχούλ 2, Περόνε 1, Μάγιαρακ, Μπάστος, Λινάρες