ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΠΟΛΟΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Πρώτος και καλύτερος ο Θρύλος

Εντυπωσιακή η ομάδα πόλο γυναικών του Ολυμπιακού επιβλήθηκε 18-13 της Ουραλότσκα και «καθάρισε» την πρώτη θέση του ππέμπτου προκριματικού ομίλου.

Εικόνα και χαρακτήρα κορυφαίου ευρωπαίκού συνόλου επέδειξε η ομάδα πόλο γυναικών του Ολυμπιακού, η οποία θριάμβευσε με το χορταστικό 18-13 της Ουραλότσκα στο «Παπαστράρειο» στο ντέρμπι που έκρινε ουσιαστικά την πρώτη θέση του πέμπτου προκριμαιτκού ομίλου της Ευρωλίγκα

Μετά από ένα συναρπαστικό σε εξέλιξη αγώνα στη μεγαλύτερη διάρκεια του οποίου οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, και πατώντας «γκάζι» στην τελευταία περίοδο ο Θρύλος έκαμψε την αντίσταση της Ρώσικης ομάδας, εξασφάλισε την πρόκριση στους «8» της Ευρωλίγκα αλλά και την 1η θέση στον όμιλο. Πρώτη σκόρερ του αγώνα η Τζούλια Έμολο με 5 γκολ και ακολούθησαν η Αλεξάνδρα Ασημάκη με 4, η Μαργαρίτα Πλευρίτου με 3 η Νικόλ Ελευθεριάδου με 2 και οι Ελευθερία Πλευρίτου, Χριστίνα Τσουκαλά, Μόνικα Έγγενς, Βάσω Πλευρίτου που σκόραραν από μια φορά.

Βρέθηκε πίσω στο σκορ…

Στο πρώτο οκτάλεπτο, ο Ολυμπιακός οδηγούσε στο σκορ μέχρι και 2 λεπτά πριν τη λήξη του όταν η Έμολο διαμόρφωσε με εύστοχο χτύπημα πέναλτι το 3-2 αλλά η Ρώσικη ομάδα με δυο γκολ των Λάπτεβα και Καρίμοβα προηγήθηκε με 3-4.

Συνεχής εναλλαγή στο σκόρ

Η 2η περίοδος ξεκίνησε με την Ουραλότσκα να αυξάνει το προβάδισμά της στα δυο γκολ μετά το τέρμα της Νεζνάμοβα για το 3-5. Στο σημείο αυτό όμως ο Θρύλος αντέδραση και απάντησε με ένα δικό του 3-0 σερί. Αρχικά η Έμολο μείωσε σε 4-5 φτάνοντας τα τρια προσωπικά τέρματα, στη συνέχεια η Βάσω Πλευρίτου με ένα πολύ ωραίο γκολ από την περιφέρεια ισοφάρισε σε 5-5 και μετά από άψογη επίθεση η Νικόλ Ελευθεριάδου σημείωσε το 6-5 δίνοντας και πάλι το προβάδισμα στον Ολυμπιακό. Ακολούθησε το γκολ της Καρίμοβα στην κόντρα με το οποίο ισοφάρισε η Ουραλότσκα σε 6-6. Η Νικόλ Ελευθεριάδου με το δεύτερο προσωπικό της τέρμα σκόραρε από την περιφέρεια για να βάλει ξανά τις «ερυθρόλευκες» σε ρόλο οδηγού (7-6) αλλά η Ζελεντσόβα ισοφάρισε σε 7-7 με το οποίο ολοκληρώθηκε το ημίχρονο.

Προβάδισμα με ανατροπή στο 3ο οκτάλεπτο!

Στην έναρξη του 3ου οκταλέπτου, η Ουραλότσκα προηγήθηκε εκ νέου με την Ζελεντσόβα (7-8), για να ισοφαρίσει η Έμολο σε 8-8, συμπληρώνοντας «καρέ» τερμάτων. Η Ζελεντσόβα σκόραρε ξανά από την περιφέρεια για το 8-9 υπέρ της Ουραλότσκα και στη συνέχεια ήταν η σειρά της Έγγενς να προσθέσει το όνομα της στον πίνακα των σκόρερ ισοφαρίζοντας σε 9-9. Στο νέο προβάδισμα των φιλοξενούμενων με την Μπέρνσεβα «απάντησε» η Χριστίνα Τσουκαλά που διαμόρφωσε το 10-10. Στη συνέχεια η Καρίμοβα πέτυχε το 10-11, αλλά οι «ερυθρόλευκες» απάντησαν ανατρέποντας την κατάσταση. Αρχικά η Μαργίτα Πλευρίτου ισοφάρισε σε 11-11 με ένα πολύ ωραίο τέρμα από την περιφέρεια και η Αλεξάνδρα Ασημάκη με δυο προσωπικά γκολ έδωσε το προβάδισμα, 12-11 και το αύξησε σε 13-11 μέσα σε αποθέωση από τους φιλάθλους του Θρύλου.

«Κλείδωσε» τη νίκη, «σφράγισε» την πρόκριση!

Το 4ο οκτάλεπτο, ξεκίνησε με την εντυπωσιακή επέμβαση της Χρυσής Διαμαντοπούλου η οποία σταμάτησε την Ζαπλατίνα που έφυγε στην κόντρα. Και αφού διασφαλίστηκε το προβάδισμα των δυο τερμάτων, η Μαργαρίτα Πλευρίτου στην επόμενη φάση του αύξησε στο +3 πετυχαίνοντας το 14-11 από την περιφέρεια.  Οι «ερυθρόλευκες» είχαν αποκτήσει ρυθμό στην επίθεση και διεύρυναν τη διαφορά στο +4 με το τέταρτο προσωπικό τέρμα της Αλεξάνδρας Ασημάκη, πέντε λεπτά πριν το φινάλε της αναμέτρησης. Στα λεπτά που ακολούθησαν ο Θρύλος διατήρησε τον απόλυτο έλεγχο και έφτασε στην τελική επικράτηση με 18-13 που ισοδυναμεί με πρόκριση στους «8» της Ευρωλίγκα και εξασφάλιση της πρώτης θέσης.

Τα οκτάλεπτα: 3-4, 4-3, 6-4, 5-2

1ο οκτάλεπτο: 1-0 Ασημάκη (φουντ. 06:26), 1-1 Καρίμοβα (04:14), 2-1 Έμολο (περιφέρεια, 03:27), 2-2  Λάπτεβα (πέναλτι, 02:15), 3-2 Έμολο (πέναλτι, 01:56), Λάπτεβα 3-3 (φουντ.,  01:35), 3-4 Καρίμοβα (01:02)

2ο οκτάλεπτο:  3-5 Νεζνάμοβα (περιφέρεια, 06:20), 4-5 Έμολο (π/π., 05:46), 5-5 Β. Πλευρίτου (05:00), 6-5 Ελευθεριάδου (μπάσιμο, 04:16), 6-6 Καρίμοβα (κόντρα, 03:01), 7-6 Ελευθεριάδου (περιφέρεια, 01:55), 7-7 Ζελεντσόβα (περιφέρεια, 00:46)

3ο οκτάλεπτο: 7-8 Ζελεντσόβα (περιφέρεια, 07:25), 8-8 Έμολο (πέναλτι, 07:12), 8-9 Ζελεντσόβα (περιφέρεια, 06:53), 9-9 Έγκενς (περιφέρεια, 05:58), 9-10 Μπέρνσεβα (π/π., 04:48), 10-10 Τσουκαλά (π/π., 03:37), 10-11 Καρίμοβα (π/π., 02:30), 11-11 Μ. Πλευρίτου (περιφέρεια, 02:05), 12-11 Ασημάκη (π/π., 01:23), 13-11 Ασημάκη (φουντ., 00:29)

4ο οκτάλεπτο: 14-11 Μ. Πλευρίτου (περιφέρεια, 07:05), 15-11 Ασημάκη (φουντ., 04:54), 15-12 Γκαλιμζιάνοβα, (περιφέρεια, 04:23), 16-12 Ελ. Πλευρίτου (περιφέρεια, 03:51), 16-13 Καρίμοβα (φουντ., 02:58), 17-13 Έμολο (περιφέρεια, 02:29), 18-13 Μ. Πλευρίτου (περιφέρεια, 01:34)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Χάρης Παυλίδης): Διαμαντοπούλου, Ε. Πλευρίτου 1, Έγγενς 1, Ελευθεριάδου 2, Μανωλιουδάκη, Αβραμίδου, Ασημάκη 4, Μ. Πλευρίτου 3, Έμμολο 5, Β. Πλευρίτου 1, Τσουκαλά 1, Μυριοκεφαλιτάκη, Σταματοπούλου

Ουραλότσκα: Μπορόνινα, Νεζνάμοβα 1, Ζαπλατίνα, Καρίμοβα 5, Πανφίλοβα, Πόποβα, Ζελεντσόβα 3, Λάπτεβα 2, Γκαλιμζιάνοβα 1, Λιπσκάια, Τοπιτσάνοβα, Μπερσνέβα 1, Γκολοβίνα