“Πλήρωσε” το κακό τρίτο δεκάλεπτο

Eνα κακό τρίτο δεκάλεπτο σε άμυνα και επίθεση  ήταν αρκετό για να μπορέσει ο Ολυμπιακός να χάσει στο Κλειστό του ΟΑΚΑ από τον Παναθηναϊκό με 93-80 για την Ευρωλίγκα. Πρίντεζης και Μιλουτίνοφ οι καλύτεροι για τους Πειραιώτες.

Το παιχνίδι είχε πολύ υψηλό τέμπο στην πρώτη περίοδο που έληξε με 21-23. Με τους Πειραιώτες να είναι εξαιρετικοί στο κομμάτι της δημιουργίας με 7 ασίστ ,τον Τίμα να ευστοχεί στα τρίποντα και τον Μιλουτίνοφ να κυριαρχεί.
Οσο ο Τίμα ευστοχούσε στα τρίποντα και ο Παναθηναϊκός δεν μπορούσε να βρεί απάντηση στις σύνθετες ζώνες άμυνας του Ολυμπιακού, οι Πειραιώτες ήλεγχαν το ματς και κάπως έτσι φτάσαμε στο 41-48 του ημιχρόνου.
Ο Παναθηναϊκός έγινε πιο σκληρός στην άμυνα, στην 3η περίοδο με πολύ πίεση στη μπάλα , η περιφέρεια του Ολυμπιακού με Γκος και Μάντζαρη ήταν εκτός αγώνα, ενώ από την άλλη ο Παναθηναϊκός άρχισε να έχει τον Λεκαβίτσιους και τον Καλάθη να ανεβάσουν απόδοση,ενώ ο Θανάσης Αντετοκούμπο έβγαζε τρελή ενέργεια σε άμυνα και επίθεση και οι Πράσινοι προηγήθηκαν με +10(67-57) για να κλείσει η περίοδος στο μείον πέντε(67-62).
Στην τέταρτη περίοδο και στο πρώτο πεντάλεπτο, η διαφορά παρέμενε στους πέντε πόντους, αλλά όταν και τυπικά ο Ολυμπιακός έμιενε απο βενζίνη και ο Παναθηναϊκός βρήκε πόντους και απο τον Γκιστ,οι “Πράσινοι” πάτησαν γκάζι και κάπως έτσι φτάσαμε στο 93-80.

Τα δεκάλεπτα: 21-23, 41-48, 67-62, 93-80.

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Τόμας 9 (6 ριμπ.), Λάνγκφορντ 3, Παπαγιάννης, Λάσμε 5, Παπαπέτρου 7, Παππάς 3, Γκιστ 10 (6 ριμπ.), Λεκαβίτσιους 17 (3 τρ.), Λοτζέσκι 10, Καλάθης 14 (7 ριμπ., 7 ασίστ), Αντετοκούνμπο 12, Μήτογλου 3.

Ολυμπιακός (Μπλατ): Γουίλιαμς-Γκος, Τολιόπουλος, Τουπάν 9, Σπανούλης 4 (4 ασίστ), Τίμα 17 (5/6 τρίποντα), Μιλουτίνοφ 11, Βεζένκοβ 2, Πρίντεζης 26, Παπανικολάου 4, Μάντζαρης, Μπόγρης, ΛεΝτέι 7 (6 ριμπ.).