ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧΑΝΤΜΠΟΛ

Πελατεία δίχως τέλος!

Την τέταρτη διαδοχική εφετινή του νίκη επί του ΠΑΟΚ πέτυχε ο Ολυμπιακός στήνοντας πάρτι τίτλου στη Θεσσαλονίκη με 24-19

Σε …παράσταση τίτλου μετέτρεψε η νταμπλούχος ομάδα χάντμπολ του Ολυμπιακού το ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ.

Οι «ερυθρόλευκοι αποδίδντας εξαιρετικά, επικράτησαν πολύ πιο εύκολα απ’ ό,τι αμρτυράει το τελικό 19-24 του «Δικεφάλου» του Βορρά κι έτσι πέτυχαν την τέταρτη συνεχόμενη νίκης του επί των Θεσσαλονικέων σε όλες τις εφετινές τους αναμετρήσεις.

Οι παίκτες του Γιώργου Ζαραβίνα μπήκαν στο γήπεδο με ξεκάθαρο στόχο να πιστοποιήσουν τηνανωτερότητά τους και το επιβεβαιώσαν με τον πλέον εμφατικό τρόπο, κάνοντα ςακόη ένα σημαντικό βήαμ για την κατάκτηης του δεύτερου συνεχόμενου πρωταθλήματος

Με την έναρξη του πρώτου ημιχρόνου, ο Ολυμπιακός ξεκίνησε πολύ δυνατά. Συγκεκριμένα, προηγήθηκε με 4-1, χάρη σε γκολ των Λέμος (2), Τσίλη και Αραπακόπουλου. Ο Τζηράς με εύστοχο πέναλτι έκανε το 7-3 και σταδιακά ο Θρύλος αύξησε περεταίρω τη διαφορά του σκορ. Συγκεκριμένα, αρχικά ο Τζηράς σκόραρε στον αιφνιδιασμό για το 10-5 (double scoe) ενώ ο ίδιος παίκτης λίγο αργότερα αύξησε τη διαφορά στο +7 (12-5). Στη συνέχεια δεν άλλαξαν πολλά πράγματα, με τους παίκτες του Γιώργου Ζαραβίνα να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 13-8.

Στα πρώτα λεπτά της επανάληψης, οι Πειραιώτες δεν είχαν καλές επιλογές στην επίθεση, ωστόσο σκόραραν πρώτοι με τον Σανίκη. Οι πρωταθλητές Ελλάδας, όμως, παίζοντας εξαιρετική άμυνα, ανέβασαν κατακόρυφα την απόδοσή τους, φτάνοντας να προηγούνται ακόμα και με +10. 12-22, για την ακρίβεια, έπειτα από γκολ του Τζηρά. Φυσικά, η συνέχεια ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με τον Ολυμπιακό να φτάνει στη νίκη με το τελικό 24-19