Μετά το ευρωπαϊκό, έρχεται και το ελληνικό!

Στο πρώτο της παιχνίδι για τις εγχώριες διοργανώσεις μετά την κατάκτηση του ευρωπαϊκού στην Προύσα, η ομάδα βόλεϊ Γυναικών του Ολυμπιακού επικράτησε άνετα με 3-0 σετ των Μακεδόνων στον 1ο ημιτελικό των πλέι οφ. Οι «ερυθρόλευκες» αγωνίστηκαν με σοβαρότητα και έκαναν το 1-0 ενώ τη Δευτέρα (16/4) θα αντιμετωπίσουν και πάλι τους Μακεδόνες στο δεύτερο παιχνίδι της σειράς με στόχο να «ντουμπλάρουν» τις νίκες και να προκριθούν στους τελικούς. Η αναμέτρηση θα ξεκινήσει στις 16:00 και θα πραγματοποιηθεί στο Ρέντη με τυπικά φιλοξενούμενο τον Ολυμπιακό.

Όσο χρειάστηκε για το 1-0 στο πρώτο σετ!

Ο Ολυμπιακός στο πρώτο σετ έπαιξε όσο χρειάστηκε για να προηγηθεί. Στη μεγαλύτερη διάρκεια του σετ οι «ερυθρόλευκες» που ξεκίνησαν νωθρά βρίσκονταν πίσω στο σκορ και ισοφάρισαν για πρώτη φορά στο 21-21.  Οι Μακεδόνες προηγήθηκαν ξανά με 22-23 αλλά με πρώτο χρόνο η Γιώτα ισοφάρισε σε 23-23. Ακολούθησε το πρώτο προβάδισμα του Ολυμπιακού με 24-23 μετά από επίθεση άουτ των Μακεδόνων και με μπλοκ της Χίπε προήλθε το 25-23 χάρη στο οποίο οι «ερυθρόλευκες» πήραν το πρώτο σετ.

Έλεγξε το δεύτερο σετ

Στο δεύτερο σετ η εικόνα αντιστράφηκε με τον Ολυμπιακό να έχει το προβάδισμα και τον έλεγχο.  Οι Μακεδόνες πλησίασαν σε 21-20 αλλά ο Θρύλος επέδειξε σοβαρότητα και διατήρησαν τα ηνία. Με επίθεση της Χίπε διαμορφώθηκε το 22-20 και με μπλοκ της Πολ το 23-20. Ακολούθησαν δυο διαδοχικοί άσσοι της Χίπε για το 25-20 με το οποίο ο Θρύλος έκανε το 2-0.

Εύκολα στην τελική επικράτηση!

Ο Θρύλος ανέβασε ακόμα περισσότερο στροφές στο 3ο σετ στο ξεκίνημα του οποίο προηγήθηκε με 6-0 και πήγε μπροστά με 8-1 στο πρώτο τεχνικό τάιμ άουτ μετά από άσσο της Λαμπρούση. Στην εξέλιξη του σετ ο Θρύλος διατήρησε τον απόλυτο έλεγχο και το προβάδισμα και έφτασε στο 25-12  για την τελική επικράτηση!

Τα σετ: 25-23 (26’), 25-20 (26’), 25-12 (20’)

1ο σετ: 4-8, 13-16, 18-21, 25-23

2ο σετ: 8-4, 16-13, 21-18, 25-20

3ο σετ: 8-1, 16-8, 21-11, 25-12

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Γιώτα 7 (6/7 επ., 1 μπλοκ), Νιεμέρ 6 (3/15 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 48%υπ.-38%αρ.), Πολ 16 (7/16 επ., 5 άσσοι, 4 μπλοκ), Λαμπρούση 10 (7/10 επ.), Χριστοδούλου 1 (1 μπλοκ), Χίπε 17 (13/28 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Κονόμη – λ (62%υπ.-56%αρ.)/ Κοκκινάκη  -λ, Παπαδοπούλου 1 (1 άσσος)

ΑΣ Μακεδόνες (Μανώλης Σκουλικάρης): Νότη 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ, 38%υπ.-19%αρ.), Σπικς 5 (2/7 επ., 2 μπλοκ, 1 άσσος), Πολυνοπούλου 2 (2/6 επ.), Χολστ 10 (8/26 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 41%υπ.-22%αρ.) Σπανού 4 (3/5 επ., 1 μπλοκ) , Καραφουλίδου 7 (6/21 επ., 1 μπλοκ), Μυρίδου –λ (36%υπ.-21%αρ.)/Μυτακίδου, Μόσχου, Δωρούκα