ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΜΠΑΣΚΕΤΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Λάθη και διαιτησία έφεραν την ήττα

Αήττητο τέλος για την ομάδα μπάσκετ των γυναικών του Ολυμπιακού, που γνώρισε την ήττα από την ΤΤΤ Ριγα με 72-78  στο Κλειστό της Γλυφάδας. Αρκετά τα αμυντικά κενά από την περιφέρεια, αλλά και σφαγιαστική διαιτησία σε κρίσιμα σημεία της αναμέτρησης.

Το παιχνίδι ήταν ισορροπημένο στο πρώτο ημίχρονο μ ε εναλλαγές στο σκορ, αλλά τις Λετονές να είναι φοβερά εύστοχες από τη γραμμή του τριπόντου, έχοντας 7.  Οι Πρωταθλήτριες, ξέφυγαν με 39-34 ,56” πριν το τέλος ,αλλά και πάλι η Ρίγα μπόρεσε να αλλάξει την κατάσταση  μειώνοντας σε 39-38 με το οποίο ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο.

Στην έναρξη του 3ου δεκαλέπτου οι φιλοξενούμενες βρήκαν λύσεις από μακρινή απόσταση αρχικά και προηγήθηκαν με 47-56  και 52-59,με τις Λετονές να έχουν και την αβάντα της διαιτησίας που άφηνε ατιμώρητο το σκληρό παιχνίδι στην άμυνα.

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε την αντεπίθεση του μειώνοντας στο 5ο λεπτο της τέταρτης περιόδου σε 63-66. Η άμυνα βγήκε στην επόμενη φάση και η Μάζιτς στη συνέχεια με το επιθετικό ριμπάουντ ανανέωσε την κατοχή για τον Ολυμπιακό. Η ίδια παίκτρια κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ στην εκπνοή της επίθεσης αλλά αστόχησε στις δυο ελεύθερες βολές. Ακολούθησε μια εύστοχη βολή της Καλτσίδου η οποία μείωσε σε 64-66, 3 περίπου λεπτά πριν τη λήξη του αγώνα. Στη συνέχεια η Ρίγα με ένα σερί 4-0 από τη γραμμή των ελευθέρων βολών έφτασε στο 64-70, (2:30).

Η Ιβόν Άντερσον με τρίποντο μείωσε εκ νέου σε 67-70 (2:00) αλλά η Ρίγα «χτύπησε» μέσα από τη ρακέτα για το 67-72.  Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενες έφτασαν στο 67-72 αλλά με τρίποντο της Σωτηρίου (70-74) και καλάθι της Μακόλι, 24” πριν το τέλος ο Θρύλος μείωσε σε 72-74. Με δυο εύστοχες βολές της Στιούαρτ διαμορφώθηκε το 72-76 (23:4”) και στην επόμενη επίθεση το τρίποντο της Άντερσον δεν είχε ευτυχή κατάληξη (9:4) για να λήξη η αναμέτρηση με 72-78.

Τα δεκάλεπτα: 18-17, 39-38, 57-61, 72-78

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Ελένη Καπογιάννη): Μάζιτς 3, Σταμάτη, Χατζηνικολάου 9 (5 ασσίστ), Νικολοπούλου, Σωτηρίου 12 (1 τριπ.), Άντερσον 21 (2 τριπ.), Μακόλι 15, Σπυριδοπούλου, Καλτσίδου 12

Ρίγα (Μάρτινς Ζίμπαρτς): Πίντι 9 (1 τριπ.), Ελμπέλε 5 (1 τριπ.), Μπάσκο-Μελμπάρντε 18 (1 τριπ.), Βεϊντέρε 2 , Στιούαρτ 10, Κρεστίνα 22 (6/9 τριπ.), Μαλότ 8, Κρεσλίνα , Εγκλίτε 4.