ΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑΧΑΝΤΜΠΟΛ

Θρύλος 4Χ4

Με φορά από την μεγάλη νίκη επί της Κόμλο και την πρόκριση στην επόμενη φάση  ο Ολυμπιακός επικράτησε με 34-19 του Φοίβου Συκεών και έκανε το 4 στα 4 στο φετινό μαραθώνιο της Handball premier.

Οι δυο ομάδες  ξεκίνησαν νευρικά το παιχνίδι και συμβάδιζαν στο σκορ με τους φιλοξενούμενους να προηγούνται για τελευταία φορά στο 6:40 με 4-5. Σε εκείνο το σημείο οι ερυθρόλευκοι με ένα 7-0 σερί έκανε το 11-5 στο 16’. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν βρήκαν ρυθμό και  σκόραραν εκ νέου  κάνοντας το 11-6 με τον Μέτση στο 16:20

Η ομάδα του Γιώργου Ζαραβίνα «απάντησε» άμεσα και μετά από εξαιρετική αντεπίθεση ο Τζηράς διαμόρφωσε το 12-6. Ο Ολυμπιακός  συνέχισε να ελέγχει απόλυτα το ρυθμό,  και  πηγαίνει με +5 μπροστά στο ημίχρονο και σκορ 17-12.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Πειραιώτες ανέβασαν στροφές και διεύρυναν το προβάδισμα τους  με τον Καραμπουρνιώτη να κάνει το 24-14 στο 39:10. Ο ίδιος παίκτης ένα λεπτό αργότερα έγραψε το 25-14 για τον Ολυμπιακό  που είχε πλέον κλειδώσει την υπόθεση νίκη.

Ο Μπούμπαλο στο 47:58 αύξησε στο +14 τη διαφορά πετυχαίνοντας το 29-15 και στο 54:20 διαμόρφωσε το 31-17 για το +15. Στα λεπτά που απέμειναν δεν άλλαξε κάτι ουσιαστικό και ο Θρύλος έφτασε άνετα στην τελική επικράτηση με 34-19.

Τα πεντάλεπτα: 3-4, 5-5, 10-5, 14-9, 15-10, 17-12 (ημχ.), 20-14, 24-14, 27-14, 30-16, 32-17, 34-19

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Γιώργος Ζαραβίνας): Κρητικός 4, Τζηράς 2, Καραμπουρνιώτης 7, Λέμος 6, Τερλέτσκι, Ασβεστάς 1, Παπαδόπουλος, Κανδύλας, Σανίκης 6, Μπούμπαλο 3, Τσιλιμπάρης, Άρσιτς, Αραπακόπουλος 1, Δεληχρήστος 1, Τσίλης 3.

Φοίβος Συκεών (Αντώνης Τσολάκος): Γρηγοριάδης, Πατραμάνης 2, Μαρκατάτος, Μέτσης 5, Δέσπος 1, Αθανασιάδης 3, Τσαχουρίδης, Παπαδόπουλος 1, Χατζηγιαννίδης, Σιγγυρίδης 3, Δεληζάνος 2, Παπαγεωργίου, Τσιντίδης 1, Χατζηβακαλέλης 1.

Δίλεπτα: 4-3, Πέναλτι: 3/3-3/3