Εύκολα στην Κόρινθο ο Θρύλος

Την νικηφόρα πορεία του στο Ελληνικό πρωτάθλημα συνέχισε ο Ολυμπιακός που επικράτησε εύκολα στην Κόρινθο της τοπικής ομάδας με 3-0 σετ (25-16, 25-15, 25-12) για την 16η αγωνιστική του πρωταθλήματος.

Στο αγωνιστικό κομμάτι οι παίκτριες του Μπράνκο Κοβάτσεβιτς μετά το υπέρ τους 7-5 στην αρχή του αγώνα, άρχισαν να χτίζουν μια διαφορά φτάνοντας γρήγορα στον συν έξι και το 13-7. Οι «ερυθρόλευκες» πίεζαν από το σερβίς και με ένα μικρό σερί διεύρυναν το προβάδισμα τους για πρώτη φορά στους εννιά πόντους (17-8), έχοντας μέχρι αυτό το σημείο του σετ ήδη τέσσερις άσσους. Η διαφορά έφτασε σε διψήφιο αριθμό στο 19-9 αλλά και το 22-12 για να τελειώσει το σετ με 25-16 για το 1-0 του Ολυμπιακού στον αγώνα.

Στην έναρξη του δεύτερου σετ οι γηπεδούχες θέλησαν να αιφνιδιάσουν τον Ολυμπιακό και προηγήθηκαν με 10-7 αλλά η αντίδραση των νταμπλούχων Ελλάδας ήταν άμεση. Αρχικά ισοφάρισαν σε 10-10 και με συνολικό σερί 7-0 προηγήθηκαν με 14-10. Νέο «ερυθρόλευκο» σερί, 5-0 αυτή τη φορά, έφερε το σετ στο 21-12. Σετ μπολ στο 24-14 για τον Ολυμπιακό που έκανε το 2-0 στον αγώνα με το 25-15 του δεύτερου σετ.

Οι «ερυθρόλευκες» μπήκαν με την ίδια σοβαρότητα και στο τρίτο σετ και με το αρχικό 4-0 αλλά και το 8-1 στη συνέχεια, έδειξαν αποφασισμένες να μην αφήσουν κανένα περιθώριο αντίδρασης στην ομάδα της Κορίνθου. Το τελικό 25-12 στο σετ ήρθε φυσιολογικά, με τον Ολυμπιακό να παίρνει μια ακόμα άνετη νίκη, με 3-0 σετ, την 15η του διαδοχική στο πρωτάθλημα, επικράτηση που τον διατηρεί μόνο πρώτο στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα της Volleyleague. Πρώτη σκόρερ του αγώνα ήταν η Τζίνα Λαμπούση με 14 πόντους, έχοντας 62% ποσοστό στην επίθεση αλλά και 8 άσσους.

Τα σετ: 0-3 σε 1:04, 16-25 (20′), 15-25 (23′), 12-25 (21′)

Κόρινθος (Περόπουλος): Παναγοπούλου 5 (2/6 επ, 3 μπλοκ), Ζιώγα 5 (3/18 επ., 1 μπλοκ, 1 άσσος), Ξαγοραράκη, Μπίσκου 5 (5/22 επ., 12% υπ., 12% αρ.), Κομλένοβιτς 5 (4/18 επ., 1 άσσος, 8% υπ., 11% αρ.), Αργυρίου 3 (2 μπλοκ, 1 άσσος), Μαργαρίτη -λ (14% υπ., 7% αρ), / Αλατζάκη, Ελευθερίου, Βακλόγλου 1 (1/1 επ.), Μπόουες 1 (1 άσσος)

Ολυμπιακός (Μπράνκο Κοβάτσεβιτς): Λαμπρούση 14 (5/8 επ., 1 μπλοκ, 8 άσσοι), Βλαχάκη 11 (9/15 επ., 2 άσσοι), Χριστοδούλου 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Ζακχαίου 7 (6/7 επ., 1 άσσος), Έμοντς 9 (4/18 επ., 4 μπλοκ, 1 άσσος, 25% υπ., 8% αρ.), Χούντ 12 (10/22 επ., 2 μπλοκ, 67% υπ., 33% αρ.), Κονόμη -λ (29% υπ., 24% αρ.), Κοκκινάκη -λ / Νομικού 1 (1/5 επ.), Κωνσταντινίδου Λ (1 (1/1 επ.),