Ερυθρόλευκο το Λιγκ Καπ

Τον πρώτο του τίτλο στη σεζόν πανηγύρισε η ομάδα βόλεϊ Ανδρών του Ολυμπιακού κατακτώντας το Λιγκ Καπ απέναντι στον Φοίνικα Σύρου

Ο πρώτος τίτλος της σεζόν στο βόλεϊ Ανδρών βάφτηκε στα ερυθρόλευκα!
Ο Ολυμπιακός με την κατάκτηση του δεύτερου δικού του σετ απέναντι στον Φοίνικα Σύρου στη ρεβάνς του Μελίνα Μερκούρη πανηγύρισε μπροστά στο ένθερμο κοινό του την κατάκτησης του Λιγκ Καπ συνεχίζοντας να σαρώνει τους τίτλους στον συγκεκριμένο θεσμό και να είναι ο απόλυτος κυρίαρχος
Οι παίκτες του Φερνάντο Μπενίτεθ, που είχαν επικρατήσει στον πρώτο τελικό στη Σύρο με 3-1 σετ χρειάζονταν δύο σετ, ώστε να σηκώσουν την πρώτη Κούπα στη σεζόν Και τα κατάφεραν

Οι νησιώτες στο πρώτο σετ μπήκαν πολύ πιο αποφασισμένοι και με ξεκάθαρη επιδίωξη να παίξουν τα … ρέστα τους βάζοντας δύσκολα στον Ολυμπιακό.

Με όπλο το πολύ πιεστικό τους σερβίς, οι φιλοξενούμενοι δυσκόλεψαν την υποδοχή του Ολυμπιακού σημαδεύοντας κυρίως τον Αλεξίεφ και με πολύ πιο ποιοτικές επιλογές στην επίθεση το κατέκτησαν με 19-25.

Στο δεύτερο σετ Ολυμπιακός σοβαρεύτηκε και με τους Σμιτ και Αλεξίεφ να … πυροβολούν στην επίθεση έγινε το απόλυτο αφεντικό
Την ίδια στιγμή το μπλοκ έγινε πολύ πιο αποδοτικό κι έσι οι ερυθρόλευκοι ισοφάρισαν σε 1-1 κατακτώντας το σετ με 25-22
Στο τρίτο σετ ο Ολυμπιακός με όπλο του την αξιοζήλευτη επιθετική πολυφωνία πήρε τα ηνία του αγώνα και αφού προηγήθηκε με 20-18 για να το κατακτήσει για να κατακτήσει την πρώτη κούπα της χρονιάς.

Στο τέταρτο σετ το σκηνικό δεν άλλαξε ο Ολυμπιακός συνέχιζε να πιέζει σε άμυνα και πίεση και το 25-21 ήρθε απόλυτα φυσιολογικά με τους ερυθρόλευκους να αρχίζουν τα πανηγύρια.

Τα σετ: 19-25, 25-22, 25-23, 25-21