ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΜΠΑΣΚΕΤ

Διπλό στο PAOK Sports Arena

Ο Ολυμπιακός παρέμεινε αήττητος στο ελληνικό πρωτάθλημα, επικρατώντας στο PAOK Spors Arena με 71-61 επί του ΠΑΟΚ για την 4η αγωνιστική της Α1 Γυναικών. Οι «ερυθρόλευκες» ήταν ανώτερες σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, έκλεισαν το ημίχρονο με 17 πόντους προβάδισμα (25-42) και στο β μέρος απλά διατήρησαν μέχρι τέλους τη διαφορά.

Πρώτη σκόρερ για τον Ολυμπιακό ήταν η Λικέντρα Τζόνσον με 16 πόντους και 13 ριμπάουντ, ενώ η Πηνελόπη Παυλοπούλου πρόσθεσε 11 και η Σωτηρίου 10.

ΚΥΡΙΑΡΧΗΣΕ ΑΠΟ ΤΟ ΠΡΩΤΟ ΛΕΠΤΟ

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε το ματς με τις Παυλοπούλου, Τόμας, Σωτηρίου, Μάζιτς και Τζόνσον, με την Τόμας να πετυχαίνει τα πρώτο δίποντο της αναμέτρησης. Η Αμερικανίδα γκαρντ πραγματοποίησε και το 2-6 για να την ακολουθήσει η Σωτηρίου με τέσσερις σερί πόντους για το +8 (2-10) στο πρώτο πεντάλεπτο της αναμέτρησης. Το πρώτο της τρίποντο πέτυχε η Σταμολάμπρου στο 7-15, ενώ από τα 6,75μ έκανε και το 7-18 για τον Θρύλο. Οι «ερυθρόλευκες» κυριάρχησαν στο πρώτο δεκάλεπτο και οδηγήθηκαν στην δεύτερη περίοδο με το σκορ στο 11-23 μετά από το τρίποντο της Νικολοπούλου. Ο ΠΑΟΚ έτρεξε ένα μικρό σερί, η Σπυριδοπούλου πέτυχε το 15-25 και η Σταμάτη από τα 6,75μ έδωσε και πάλι διαφορά 11 πόντων στον Ολυμπιακό (17-28). Η Σωτηρίου σκόραρε για την ομάδα της από κοντά για το 19-32, αλλά ένα κακό αμυντικό διάστημα έδωσε το δικαίωμα στον ΠΟΚ να μειώσει σε 25-32. Ένα ακόμα τρίποντο του Θρύλου από την Παυλοπούλου και δύο βολές της έφεραν το 25-37, με την Σωτηρίου με τον ίδιο τρόπο να διαμορφώνει το 25-39. Ο Ολυμπιακός μπήκε στο ημίχρονο όντας μπροστά με 17 πόντους (25-42), με την Σπυριδοπούλου να πετυχαίνει τρίποντο από το κέντρο.

ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΣΤΟΝ ΙΔΙΟ ΡΥΘΜΟ ΜΕΧΡΙ ΤΕΛΟΥΣ

Επιστρέφοντας από τα αποδυτήρια, ο ΠΑΟΚ πίεσε (29-42), αλλά το γκολ-φάουλ της Τζόνσον έφερε το 29-45 για τον Θρύλο.  Οι αήττητες νταμπλούχες Ελλάδας είχαν ένα «νεκρό» επιθετικό διάστημα στο τρίτο δεκάλεπτο και οι γηπεδούχες πλησίασαν σε 36-45. Ένα τρίποντο της Κοσμά απέφερε το 36-48,  με την Ελληνίδα φόργουορντ να πετυχαίνει και το 36-50 έπειτα από πολύ όμορφη ομαδική προσπάθεια.

Μετά από κλέψιμο της Κοσμά και λέι απ της Σταμολάμπρου έγινε το 38-52 και το γκολ φάουλ της Τζόνσον έκανε το 40-55 που ήταν και το σκορ της τρίτης περιόδου. Η Αμερικανίδα σέντερ του Ολυμπιακού έβαλε και το πρώτο καλάθι της ομάδας της για το 43-57, η άμυνα λειτούργησε τέλεια και από το κλέψιμο της Σωτηρίου και το λέι απ της Παυλοπούλου η διαφορά εκτοξεύθηκε στους 16 πόντους (43-59). Η Τόμας συνέχισε στην επίθεση με ένα ακόμα δίποντο (47-61), ο ΠΑΟΚ από τις βολές έφτασε το ματς στο 51-61 και στο 53-61 με 5:08 για το τέλος.

Έπειτα από επιθετικό της ριμπάουντ, η Τζόνσον έκανε το 53-63 και η Σταμάτη με ντράιβ κράτησε τη διαφορά στους 10 (55-65). Ο Ολυμπιακός δέχθηκε το τρίποντο, σκόραρε με λέι απ της Παυλοπούλου (58-67) με την γκαρντ του Θρύλου με τον ίδιο ακριβώς τρόπο να γράφει το 58-69. Οι «ερυθρόλευκες» κατέκτησαν και αυτό το ροζ φύλλο αγώνα και πλέον ταξιδεύουν την Τετάρτη για την Τουρκία και την αναμέτρηση με την Hatay.

Τα δεκάλεπτα:  11-23, 25-42, 40-55, 61-71

ΠΑΟΚ (Μασλαρινός): Πολυμένη, Λύμουρα 8(2), Κωτούλα 3 (1), Λέξα, Καρλάφτη 2, Κριμίλη 3, Ταρπάγκου, Καρακούλα 4, Μιχαηλίδου, Γκόβαν 11(1), Τζάκσον 18, Ουίλιαμς 12

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Παντελάκης): Τόμας 6, Μάζιτς(5 ριμπ.), Σταμάτη 5, Σπυριδοπούλου 7 (1/1 τρ., 2/2 δίπ), Παυλοπούλου 11, Νικολοπούλου 3, Σωτηρίου 10 (1/2 τρ., 8 ριμπ., 5 κλεψ.), Λίτση, Τζόνσον 16 (7/9 δίπ., 13 ριμπ.), Κοσμά 5 (1/2 τρ.), Σταμολάμπρου 8.