Στο …Ζενίτ ο Θρύλος

Παίζοντας εξαιρετικά ο Ολυμπιακός διέλυσε με 88-65 τη Ζενίτ στο Τουρνουά που διεξάγεται στην Κύπρο. Κορυφαίος ο Βεζένκοφ με μία απόλυτα μεστή εμφάνιση (19 πόντοι ,6 ριμπάουντ και 6 ασίστ) με άξιους συμπαραστάτες τους Μάρτιν-Φαλ -Σλούκα και Λαρεντζάκη .

Ο Ολυμπιακός δεν ξεκίνησε καλά το παιχνίδι με τη Ζενίτ έχοντας ηγέτη τον Τζόρνταν Λόιντ,  να ξεφύγει με 3-10. Οι φωνές του Μπαρτζώκα και το γεγονός ότι οι Πειραιώτες άρχισαν να είναι προσεκτικοί στην άμυνα τους έφερε το ματς τούμπα ,με τρίποντα απο Βεζένκοφ και Σλούκα να κάνουν το 14-12.

Η επιλογή Μπαρτζώκα με δύο δημιουργούς, η επιβλητική παρουσία του Φάλ και τα επιθετικά ριμπάουντ έδωσαν άλλη δυναμική στον Ολυμπιακό που έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενος με 21-19.

Η είσοδος του Βεζένκοφ στο παιχνίδι επιθετικά , η εξαιρετική ισορροπία σε άμυνα και επίθεση ,έφερε ένα σερί 10-2 για το 35-25 και όσοι και αν οι Ρώσοι προσπαθούσαν να πλησιάσουν  με τον Νεπίερ ,το μόνο που κατάφερναν είναι να μειώνουν μέχρι τους 6 ,την ίδια ώρα που η μηχανή του Ολυμπιακού και με Λαρενζάκη σε σκορ και δημιουργία δούλευε εξαιρετικά(13 ασίστ στο πρώτο μέρος ,5 λάθη και εξαιρετική ευστοχία απο μέση και μακρινή απόσταση με τον Σλούκα να βάζει το κερασάκι στην τούρτα για το 47-37 με buzzer beater  στο ημίχρονο.

Η συνέπεια και το καθαρό μυαλό ,συνέχιζε να είναι το χαρακτηριστικό του Ολυμπιακού  και στην 3η περίοδο , με τον Ολυμπιακό να εγκλωβίζει τη Ζενίτ και να φτάνει τη διαφορά στο +19 (66-47) ,με το τελικό 66-49 να  είναι το σκορ που έκλεισε το τρίτο μέρος του αγώνα.

Οι “Ερυθρόλευκοι” ουδόλως χαλάρωσαν στην 4η περίοδο. Με σοβαρότητα -καθαρό μυαλό και στόχο στο παιχνίδι, παίρνοντας το καλύτερο απο όλους  όσους έπαιξαν , η  διαφορά έφτασε στο επίπεδο των 25 πόντων για το τελικό 88-65 που κατέγραψε την 5η νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια προετοιμασίας για την ομάδα του Μπαρτζώκα.

Ολυμπιακός: Γουόκαπ 5(4 ασίστ), Φαλ 6(4 ριμπάουντ), Σλούκας 10 (2/4 τρίποντα), Βεζένκοφ 19, Παπανικολάου 3, Ντόρσεϊ 8 , Λούντζης 2,  Λαρεντζάκης 7 (3 ασίστ), Οικονομόπουλος, Μάρτιν 13 , Ζαν-Σαρλ 8 , Χρηστίδης 2, ΜακΚίσικ 5