ΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

«Υπερηχητικές» κοριτσάρες διέλυσαν τον Ηρακλή!

Εκπληκτική εμφάνιση από την πρωταθλήτρια ομάδα μπάσκετ Γυναικών κι εντυπωσιακό 91-45 επί του «Γηραιού» στην Θεσσαλονίκη.

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε η εκπληκτική μάδα μπάσκετ Γυναικών του Ολυμπιακού την εκτός έδρας αναμέτρησή της κόντρα στον Ηρακλή σκορπίζον τας τους Θεσσαλονικείς εκτός έδρας με το εκκωφαντικό 45-91 για τη 13η αγωνιστική της Α1, με εξαιρετική άμυνα και πλουραλισμό στην επίθεση (18 πόντους η Βίτολα, 17 η Χριστινάκη, 17 η Τόμπιν, 12 η Γουίλιαμς).

Μετά τη νίκη (87-56) κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα στο ΣΕΦ, για τη 12η «στροφή» του πρωταθλήματος, τα κορίτσια του Θρύλου πανηγύρισαν μία ακόμα, αυτή τη φορά εκτός έδρας, στο Ιβανώφειο, όπου κυριάρχησαν απόλυτα επί του Ηρακλή, σε ένα ματς που «έπιασαν» υψηλό ρυθμό, από το ξεκίνημα, παίρνοντας μεγάλες διαφορές (2-23, 18-57, 21-67, 45-91).

Στο ξεκίνημα του ματς, ο Ολυμπιακός βρέθηκε πίσω με 2-0, όμως «πάτησε» δυνατά το «γκάζι» και «έτρεξε» σερί 23-0, παίρνοντας προβάδισμα με 23-2, στο 3:06, με καλάθι και φάουλ της Χριστινάκη, με την Κολλάτου να «τελειώνει» το πρώτο δεκάλεπτο, με +20 (8-28), με λέι απ στα οκτώ δευτερόλεπτα. Στη δεύτερη περίοδο, οι πρωταθλήτριες Ελλάδας ήταν ακόμα πιο «καταιγιστικές», με την Νικολοπούλου να ανεβάζει τη διαφορά στο +29 (16-45), 2:41 για το ημίχρονο. Ανάλογη η εικόνα και στα επόμενα λεπτά, με την Βίτολα να σκοράρει από τα 6,75μ. (0:21) και να διαμορφώνει το 53-18 του ημιχρόνου, με τον Θρύλο στο +35, με εξαιρετική άμυνα και επίθεση! Το δεύτερο ημίχρονο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, με την Χριστινάκη να «γράφει» το +46 (21-67), με δύο εύστοχες βολές, στο 4:34 του τρίτου δεκάλεπτου, το οποίο ολοκληρώθηκε με σκορ 71-36. Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο, οι «ερυθρόλευκες» διατήρησαν τον υψηλό τους ρυθμό, δέχθηκαν μόλις εννιά πόντους και σημείωσαν 20, φτάνοντας στο τελικό 91-45 (+46), το οποίο διαμόρφωσε, με λέι απ, η Τόμπιν (0:12).

Τα δεκάλεπτα: 8-28, 18-53, 36-71, 45-91

Ηρακλής (Πολυμένης): Αυτζή 6, Γιαννούδη 1, Παπαροϊδάμη 2, Πράπα 12(1), Πατούνη, Γεροστεργίου 3, Στέφενς 9(1), Χάρις 12

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Θάνος Νίκλας): Γουίλιαμς 12(1), Σπυριδοπούλου 7(1), Σύρρα 5(1), Νικολοπούλου 9(1). Αναστασοπούλου 2, Δίελα, Βίτολα 18(3), Χριστινάκη 17, Κολλάτου 4, Τόμπιν 17