ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΗΣΜΠΑΣΚΕΤΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Ξέσπασε με «κατοστάρα» στη Δάφνη

Εκπληκτική η ομάδα μπάσκετ γυναικών του Ολυμπιακού συνέτριψε το συγκρότημα του Αγίου Δημητρίου με 100-58 πετυχαίνοντας την έβδομη συνεχόμενη νίκη.

Επίδειξη δύναμης πραγματοποίησε η νταμπλούχος ομάδα μπάσκετ γυναικών του Ολυμπιακού συντρίβοντας την Δάφνη Αγίου Δημητρίου με το εκκωφαντικό 100-58 στο κλειστό της Γλυφάδας πετυχάινοντας την έβδομη συνεχόμενη νίκη της

Με τις Άντερσον και Κλατσίδου να παίρνου τα ηνία στο σκοράρισμα, ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο 6’ να προηγείται με 12-6 δείχνοντα ςαπό τα πρώτα λεπτά του αγώνα τις άγριες διαθέσεις του

Οι Χατζηνικολάου και Αντερσον ήταν οι πιο δραστήριες παίκτριες της Καπογιάννη, φέρνοντας το ματς στο 25-18 που ήταν και το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Οι «ερυθρόλευκες» ανέβσσαν ρυθμούς πιέζοντας πολύ στην άμυνά τους μέσα πό την αποία αποκτούσνα ρυθμό, Με πέντε πόντους της Σωτηρίου ο Θρύλος προηγήθηκε 32-33, για να μειώσουν προσωρινα΄οι φιλοξενούμενες σε 36-31 στο 16’, ωστόσο ένα ξέσπασμα από τις
Καλτσίδου και Σταμάτη, ο Ολυμπιακός επανέφερε την κατάσταση εκεί που έπρεπε (41-31).
Η λήξη του πρώτου μέρους βρήκε τον Ολυμπαικός μνα πρηγείτια με 47-37 με τις Μακόλι και Καλτσίδου να ..εκτελούν κατά βούληση

«Φουριόζες» μπήκαν στην τρίτη περίοδο οι παίκτριες της Ελένη Καπογιάννη κι έπιτα το αρχικό 54-42 στο 23’ μ’ ένα εκπληκτικό 14-0 στο οποίο ηγήθηκε η Στέλλα Καλτσίδου με την Εβίνα Μάλτση να ακολουθεί, έφτασνα τον δείκτη του σκορ στα επίπεδα του 68-42, με το τρίτο δεκάλεπτο να τελειώνει 77-50 για τις νταμπλούχες Ελλάδος.

ΕΦΤΑΣΕ ΤΗΝ ΚΑΤΟΣΤΑΡΑ

Η Μακόλι συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Με έξι συνεχόμενους πόντους η Αμερικανίδα του Θρύλου σημείωσε το 83-50 στην αρχή της τελευταίας περιόδου. Με δύο βολές έγραψε το 85-53, με την Αντερσον παίρνει τη σκυτάλη στο σκορ για το 87-53 και το 89-53. Ο Ολυμπιακός μπορεί να άνοιξε το ροτέισόν του, όμως δεν χάλασε τον ρυθμό του και αυτό είχε ως αποτέλεσμα η Μάλτση να διαμορφώσει το 92-54 και η Καλτσίδου το 94-55.

Το παιχνίδι τελείωσε με 100-58 εξαιτίας των δύο συνεχόμενων τριπόντων της Μπαλτά, με το γυναικείο τμήμα μπάσκετ του Θρύλου να παραμένει αήττητο σε όλες τις εγχώριες διοργανώσεις.

*Εκτός ματς έμεινε η Άννα Σπυριδοπούλου, η οποία ταλαιπωρείται από έναν τραυματισμό στο μάτι, τον οποίο αποκόμισε στο παιχνίδι με τη Ρίγα στη Λετονία.