Κώστας ΠαλαιολόγοςΠΟΔΟΣΦΑΙΡΟ

Ξεκίνημα με νίκη επί του ΠΑΣ Γιάννινα [Video]

Πέρυσι τέτοια ημέρα ο  Ολυμπιακός ξεκίνησε με νίκη τις υποχρεώσεις του στη Super League επικρατώντας 2-0 του ΠΑΣ Γιάννινα με κεφαλιά του Ματιέ Βαλμπουενά και πλασέ του Ραντζέλοβιτς .

Με την εκκίνηση της περυσινής δύσκολης και ιδιαίτερα μεταβατικής περιόδου συνδέεται χρονικά η σημερινή ημερομηνία.

Στις 21 Αυγούστου του 2022 ο Ολυμπιακός με τον Κάρλος Κορμπεράν στην άκρη του πάγκου του  έκανε δυναμικό ξεκίνημα στο νέο πρωτάθλημα της Super League. Οι ερυθρόλευκοι με πειστική εμφάνιση επικράτησαν 2-0 του ΠΑΣ Γιάννινα πανηγυρίζοντας το τρίποντο. Ο εντυπωσιακός Βαλμπουενά άνοιξε το σκορ στο 57ο λεπτό, με τον Λάζαρ Ραντζέλοβιτς να κλειδώνει τη νίκη στο 74′.

Οι ερυθρόλευκοι μπήκαν πολύ δυνατά στο παιχνίδι. Στο 4ο λεπτό έχασε πολύ καλή στιγμή με τον Αγκιμπού Καμαρά, ενώ δύο λεπτά αργότερα, ο Χασάν έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι, έπειτα από σέντρα του Βαλμπουενά. Ο Ολυμπιακός ήταν καταιγιστικός επιθετικά και στο 11′ είχε νέα καλή στιγμή με τον Κούτρη.

Οι παίκτες του Ολυμπιακού έπαιζαν κυρίως από τα άκρα, με τον Βαλμπουενά να βοηθάει τον Ντε Λα Φουέντε και τον Ραντζέλοβιτς. Μετά το 30ο λεπτό ο ρυθμός του παιχνιδιού έπεσε.

Ο Ολυμπιακός είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο δεύτερο μέρος και στο 57ο λεπτό μπόρεσε να προηγηθεί. Ο Άβιλα έβγαλε εξαιρετική σέντρα από τα δεξιά, βρήκε τον Βαλμπουενά στην καρδιά της περιοχής, ο οποίος με κεφαλιά νίκησε τον Πρίορ για το 1-0.

Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε, όμως οι Πειραιώτες μπόρεσαν να κάνουν το 2-0 στο 74′. Οι ερυθρόλευκοι άλλαξαν γρήγορα την μπάλα. Ο Βαλμπουενά βρήκε τον Αραμπί. Ο Μαροκινός με τη σειρά του συνεργάστηκε με τον Σέρβο στα αριστερά της περιοχής, ο οποίος έκανε το πλασέ, με την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα. Με αυτό το γκολ ο Ολυμπιακός “κλείδωσε” τη νίκη και το 2-0 έμεινε έως το φινάλε.

Ολυμπιακός – ΠΑΣ Γιάννινα 2-0 | Highlights – Super League – 21/8/2022 | COSMOTE SPORT HD – YouTube