ΜΠΑΣΚΕΤ ΓΥΝΑΙΚΩΝΤΕΛΕΥΤΑΙΑ ΝΕΑ

Βρήκε ρυθμό για το ντέρμπι

Αν και είχε σχεδόν 20 ημέρες να δώσει ματς, ο Ολυμπιακός ήταν αποτελεσματικός. Ειδικότερα, οι «ερυθρόλευκες» έκαναν καλή εμφάνιση στο γήπεδο του Εσπέρου. Καθώς επικράτησαν 86-67 των Εσπερίδων και έδειξαν έτοιμος για το κυριακάτικο ματς (25/2, 15:00) με τον Παναθηναϊκό, στο ΣΕΦ. Αξίζει να σημειωθεί πώς πολύ καλή εμφάνιση έκαναν η Χριστινάκη (23π.), όπως και η Βίτολα (17π., 6ρ., 9ασ.). Βρήκε ρυθμό για το ντέρμπι.

Είχε σκαμπανεβάσματα

Αν και υπήρχε η παράμετρος της έλλειψης αγωνιστικού ρυθμού, ο Ολυμπιακός μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση. Καθώς με την Κολλάτου (7π.) προηγήθηκε 2-9 στο 5′ και 4-13 (6′). Ακολούθως το δίποντο της Νικολοπούλου δημιούργησε το +11 (7-18, 8′). Όταν η Κορρέ μείωσε σε 15-20 (9′) με τρίποντο, οι «ερυθρόλευκες» έκαναν επί μέρους 8-3 και με την Γουίλιαμς έκλεισαν το δεκάλεπτο με +10 (18-28). Ωστόσο στη δεύτερη περίοδο, το σκηνικό άλλαξε. Διότι ο Θρύλος «κόλλησε» στην επίθεση. Ειδικότερα μετά το δίποντο της Χριστινάκη (24-34, 15′). Καθώς οι Εσπερίδες έκαναν σερί 9-0 και πλησίασαν στον πόντο (33-34, 18′). Παρ’ όλα αυτά, οι κοπέλες του Ολυμπιακού κράτησαν το προβάδισμα και με το τρίποντο της Καρλάφτη πήγαν με +4 (37-41) στα αποδυτήρια.

Βρήκε ρυθμό

Ωστόσο, στην τρίτη περίοδο τα κορίτσια του Θρύλου βρήκαν ξανά ρυθμό στην επίθεση! Μιας και η Βίτολα με συνεχόμενους πόντους, οδήγησε το +9 (43-52, 24′). Μετά, με τρίποντο της Χριστινάκη, η διαφορά πήγε στους 15 (45-60, 26′). Επιπλέον, η ίδια ανέβασε το σκορ στο +19 (45-64, 28′), για το «ερυθρόλευκο» επί μέρους σκορ 2-16 μέσα σε 4:27! Επιπρόσθετα, με νέο τρίποντο της Χριστινάκη (29′) ο Ολυμπιακός πήγε στο +23 (47-70). Επίσης, στο τελευταίο δεκάλεπτο ο ρυθμός έπεσε ως το 35′ με τις δύο ομάδες να έχουν από 8 πόντους (59-78). Μετά, δεν άλλαξε κάτι. Διότι οι δύο ομάδες πέτυχαν από 16 πόντους στην περίοδο, με την Καρλάφτη (σ.σ.: στα 6”) να διαμορφώνει με τρίποντο το τελικό 67-86. Βρήκε ρυθμό για το ντέρμπι.

Τα δεκάλεπτα: 18-28, 37-41, 51-70, 67-86.

• Εάν πατήσετε ΕΔΩ, μπορείτε να δείτε τα στατιστικά του ματς.